Fantastická zvířata a kde je najít (původní scénář)

recenze

Fantastická zvířata a kde je najít: Původní scénář (2017) 5 z 5 / Ivett7
Fantastická zvířata a kde je najít: Původní scénář

Milovník kouzelných zvířat Mlok Scamander přijíždí do New Yorku. A z jeho původně krátké návštěvy se stává pořádné dobrodružství. Vše to vlastně začne neposedným hrabákem, který Mlokovi uteče z kufru, kde ukrývá spousta kouzelných potvůrek. Do toho se zamotá nečar (nebo pro "nás" Brity mudla) Jacob, prohodí se kufry a už to jede. Mlokova podivného chování si všimne bývalá bystrozorka Goldsteinová a chce o jeho činech informovat ministerstvo, kde ji ovšem nepřijmou. Vše se stále více komplikuje - Mlok s pomocí Jacoba musí pochytat všechna zvířata, která mu stihla utéct z kufru, musí každého přesvědčovat, že není důvod mít z těchto tvorů strach a především musí být zachráněn člověk nesoucí v sobě nebezpečí, kterého by se někteří lidé rádi zmocnili..

Film Fantastická zvířata s sebou přinesl obrovský rozruch a spousta lidí, včetně mě, si ho naprosto oblíbila. A když byl vydán taky scénář, okamžitě jsem ho musela mít. A řeknu to takhle - prostě jako bych viděla film podruhé. Což vypovídá dvě věci - knihu jsem si maximálně užila, protože jsem si užila už film a milovala na něm úplně všechno. Ale protože jde o scénář, bylo to zkrátka opravdu, jako bych se na film podívala znovu - na vlast stejné dialogy, při popisu scén jsem už v duchu viděla, jak to vypadalo ve filmu a tak dále. To mě ale vůbec nevadilo a nijak mi to nebránilo, abych si knihu užila.

Celý děj knihy je neuvěřitelně poutavý a napínavý a já se nemohla odtrhnout, ačkoliv jsem věděla, jak vše dopadne. Je vidět, že Rowlingová nepolevuje a stále má čím nás překvapit a doslova posadit na zadek. Tohle bylo prostě skvělý. Zápletka se netočila jen kolem samotných zvířat, ale bylo tu několik záhad, do kterých jsme postupně pronikali a zjišťovali, jaký dopad budou mít. Byl tu také nastíněn problém, který se nejspíš bude řešit v příštích dílech - Grindewald. A asi vám nemusím říkat, jak hrozně moc se na tohle těším, protože v Harrym Potterovi jsme nějaké ty odkazy na hrůzy, které v minulosti přinášel Grindewald slyšeli a já především doufám, že se dočkáme onoho slavného souboje Grindewald vs. Brumbál.

To ale trochu odbíhám. Musím podotknout, že jsem zjistila, že klasická kniha mi opravdu sedí víc než scénář. V knize máme možnost lépe se seznámit s postavami a zjistit, jací jsou. To ve scénáři prostě není, ale s tím se zkrátka musí počítat, protože scénář = dialogy a popisy scén, žádné sáhodlouhé popisování pocitů a všeho možného. Ale přesto jsem si nemohla neoblíbit Mloka. No, možná za to trochu může jeho herecký představitel Eddie Redmayne, který je prostě úžasný, ale velice mě dostala i samotná postava Mloka. Líbila se mi jeho touha chránit zvířata, to, jak se k nim choval, chápal je a snažil se všechny přesvědčit, že jsou to mírumilovná stvoření, která jen potřebují trochu pochopení, trpělivosti a lásky.

Co se týče dalších postav, naprosto mě dostal nečar Jacob. Ten dokázal být opravdu vtipný a přišlo mi roztomilé, jak se snažil pochopit celý kouzelnický svět a co nejvíc pomoci. A pevně doufám, že se s ním ještě setkáme.
Sestry Goldsteinovy, které Mlokovi posléze také pomáhaly, mi také přirostly k srdci - Queenie a její dar čtení myšlenek dělaly knihu o to zajímavější a přinášely s sebou zajímavé scény. No a Porpentina (absolutně si nevzpomínám, že to křestní jméno by v knize padlo) mě ze začátku tedy až tak neoslovila, ale postupně jsme jí přišla na chuť a jsem zvědavá, jak ji budeme moci více poznat v dalších dílech.

Celkově mám dojem, že první díl nastínil spoustu věcí, které můžeme očekávat v dalších dílech. Jak už jsem řekla - Grindewalda, dále nějaké vyzrazení tajemství z Mlokova života a třeba i nějakou lásku. No, rozhodně se budu moc těšit. Pro teď jsem naprosto spokojená jak s filmem, tak se scénářem a pokud jste viděli film a nad knihou váháte, řeknu to asi takhle - nezjistíte tu nic nového, ale myslím, že zažít tu jízdu podruhé rozhodně ničemu neuškodí.

Příběh Fantastická zvířata a kde je najít začíná v roce 1926, kdy se Mlok Scamander – kterého hraje držitel Oscara Eddie Redmayne – vrací z cesty po světě, během níž našel a zdokumentoval pestrou škálu kouzelných tvorů. Nakrátko s... více