Enjoy

recenze

Enjoy (2014) / JiPu
Enjoy

Knížka mě nejvíce zaujala svou anotací. Určitě patřím k lidem, kteří se bez telefonu i internetu v pohodě obejdou. Zkrátka spíš upřednostňuji komunikaci z očí do očí.

Nechci říci že pohrdám lidmi, co tento názor nesdílí a radši celý den píšou smsky, ale já je nechápu. Nebo je snad normální jít s někým ven jen kvůli tomu, abyste vedle sebe mohli sedět na lavičce a přitom každý koukal do svého telefonu a psal si s někým úplně jiným? Zkrátka se mi toto nelíbí.

Proto jsem hned po první možné příležitosti sáhla právě po knize Enjoy. Myslela jsem si, že tato knížka bude o nějakém závislákovi na sociálních sítích, který pak pozná někoho, kdo takovýto život neuznává a díky této osobě hlavní hrdina pozná, jak lze žít jinak.

Ale příběh skrýval něco jiného. Ano, hlavní dějová linie vcelku odpovídala anotaci, ale mě to absolutně neoslovilo. Celá kniha je napsaná poněkud netypickým stylem, autorka mi přišla často dosti chaotická a mě se strašně špatně v ději orientovalo. Tak polovinu knihy jsem nevěděla o co jde. Prostě čtete o tom, že člověk ráno vstává a najednou následuje půl stránka o tom, proč jsou na Antarktidě ledovce! Tak mi to zkutečně přišlo.

Také jsem si myslela, že kniha ve mě bude vyvolávat množství různých otázek a budu nad ní uvažovat, ale ani to se nestalo. Nemohu říct, že by celý děj byl špatný, to ne, spíš je to tím autorčiným stylem, do kterého se mi nepodařilo dostat.

Když se nad knihou zamýšlím teď, několik dní po dočtení, stěží si uvědomuji hlavní dějovou linii. Ne že by se v knize neodehrálo nic zajímavého, ale nic se tak nějak nedotáhlo do konce, nic se více nerozvinulo, zkrátka takový normální život o ničem. Nevím, asi jsem obsah knihy špatně pochopila, jinak si to nedokáži vysvětlit.

Každopádně jsem na knihu Enjoy četla už dvě kladné recenze, takže se ode mě nenechávejte odradit, co se líbí mě, nemusí se líbit vám a naopak. Třeba se právě vám podaří v ději najít tu pointu, která mi zřejmě unikla. Toto čtení bych ale určitě nedoporučila nenáročným čtenářům a nebo těm, kterým vadí složitý text, či jim dlouho trvá dostat se na stejnou vlnu, na které je kniha položena.

Knize nechci udělit nejnižší hodnocení, protože i přesto, že mě zklamala a nesplnila moje očekávání, nebyla strašná. Je to jen něco málo přes 130 stránek, takže se s příběhem nemusíte potýkat nijak dlouho. Dále tam bylo pár pasáží, které se mi líbily a prostě celkově kniha nepatří k těm úplně špatným. Vlastně nemohu říct nic konkrétního, co by mi na ní vyloženě vadilo, zkrátka nesplnila moje očekávání. Kdybych si od ní třeba tolik neslibovala, hodnotila bych její obsah jinak. :)