Elo, Andrýsku a Ronánku - díky za bolavé břicho ze smíchu! :)

recenze

Malinkatý kretén (2005) 5 z 5 / DariDerek
Malinkatý kretén

Zdena Frýbová - Malinkatý kretén

Rok vydání: 2005/2015
Počet stran: 368
Nakladatelství: Šulc - Švarc

Oficiální anotace: Humoristický román, v němž dva skotští teriéři Andrýsek a Ronánek přesvědčují dámu středního věku, že i po rozvodu může být život báječný a vzrušující.
Vypravěčka románu Ela hned v úvodu knihy šokuje svého manžela, když jeho návrh na rozvod přijme s bohorovným klidem a okamžitě si začne plánovat život podle svého. Nečekané maléry, průšvihy a katastrofy, které život přináší, se líbí především Ronánkovi, který se díky své imunitě vůči jakékoliv výchově vysloužil přezdívku malinkatý kretén. Jeho reakce na různé rodinné a společenské události jsou tak svérázné, že se často poštěká nejen se svým bráchou Andrýskem, ale i s Elou. Nejpůsobivější nadsázka celého románu tkví v tom, že se Ela umí se svými psy sice dohovořit, to však neznamená, že se s nimi shodne.

" Ty vole, nebuď kráva a hergot drž!"

Můj názor:
Humor, kam se podíváš. Tato velice vtipná kniha mne mile překvapila. Neočekávala jsem zábavu téměř na každé stránce a ono se to stalo! A navíc, Ela, která rozumí řeči psů a rozmlouvá s nima? Šišlající Ronánek? Totálně k sežrání! Intelektuálně na výši Andrýsek? Chvílemi na pohlavek, ale v dobrém slova smyslu.
Autorka nám v knize představí skvělou rodinu v čele s Elou a jejími báječnými přáteli. Její dcera Kikina je stejně rázná jako matka, její manžel Oldřich? Vlastně bývalý manžel, totálně sladký chlap svou nevědomostí k tomu, jak s ním Ela manipuluje a on to vůbec nepobírá. Všechny její nápady bere za své, a nedochází mu, že je to Elou vsugerováno, že nejsou z jeho hlavy - no, úžasná postava! :)
To, co bylo na této knize ale nejlepší, to je samotná Ela. Její chování a vystupování, její postoje k různým životním událostem. To bylo skvěle napsané. Reálné, přitom dost bláznivé, ale ne nesmyslné! Jelikož Ela se s nikým a ničím nemazlila, krom svých úžasných psů, tak působila velmi nedostupně, ale přitom lidsky a žensky. Takovou ženou býti, tak žádné problémy nemíti. :)

Kniha nemá nic, co bych ji vytkla a doporučila bych ji každému k přečtení. Je milá, vtipná, aktuální, bezprostřední, je to skvělá, ba přímo báječná oddechovka, která ve vašem letním seznamu knih k přečtení určitě nesmí cyhbět!

Doporučuji a dávám 5*/5*

A děkuji nakladatelství Šulc-Švarc za poskytnutí recenzního výtisku.

Daramegan

DariDerek
07.08.2015

člověk se nesměje možná ani tomu šišlání, spíše těm situacím, které k tomu vedou.. jelikož ronýsek šišlá jen, když se rozčílí a určitě to nejsou sáhodlouhé pasáže. Nezavrhujte to, dokud se nepřesvědčíte sama... Fofola mi taky přijde trapná, ale v této knize to ničemu nevadí.. Navíc, první vydání bylo velmi dříve než všem známá Fofola.... ;-)

tisha8409
06.08.2015

Připomíná mi to stejně hloupou reklamu s ušišlaným hnusným psem na Fofolu.
Obávám se, že tomu bych se smát nedokázala.