Drsňačka v důchodu

recenze

Běsni a zuř (2015) 5 z 5 / jakear
Běsni a zuř

Floyd Lynch je slizký sériový vrah, a aby unikl trestu smrti, dohodne se s vyšetřovateli, že je zavede k dosud neobjeveným tělům. Route 66 byl před odchodem do výslužby největší případ Brigid Quinnové, která je povolána k objevu těl.

Brigid je svérázná bábinka a ve svých padesáti devíti letech je v náramné formě. Lynchovo přiznání v ní začne vyvolávat staré neduhy a vzpomínky. Doufala, že v poušti by mohla se svým novým manželem žít poklidný život. Neměla v plánu mu něco o své minulosti vykládat. Teď se však zdá, že se bude muset postavit kruté pravdě tváří v tvář.

Agentka Colemanová, jejíž důkladná práce pomohla dopadnout Lynche, začíná mít pochybnosti o jeho vině. Domnívá se, že Floyd někoho kryje, snad touží po „slávě“ pravého vraha. Snaží se přesvědčit své nadřízené, že by se případ zatím neměl uzavírat, ale současná euforie ze zatčení všechny zaslepila. Proto se rozhodne ponouknout Brigid.

Málokdy se stane, že by mě něčí debut tolik překvapil. Když jsem sahal po Běsni a zuř, očekával jsem průměrnou (možná až béčkovou) detektivku, která bude poněkud citlivější, jelikož ji napsala žena. První domněnka je mylná, druhá sedí jen z poloviny. Autorčin sloh je kvalitní a čtivý, vyprávění v ich formě je protkané vtipnými hláškami hlavní postavy a občas ponurým cynismem. Svou prvotinou se Becky rozhodně vytáhla a přinesla do knižního světa nový typ hrdinky – ne sexy dvacítka, ale akční babča.

Co se příběhu týče, nenarazíte na žádné nelogičnosti, agenti zde nejsou žádní polobozi. Kniha se pohodlně šine a o napětí není v žádné části knihy nouze. Autorka zvolila spíše krátké kapitoly končící nečekaným zvratem, čímž samozřejmě umocnila čtivost.

Běsni a zuř je kvalitní kriminální román, který překypuje akcí, a osobitý styl si získá každého detektivkáře.