Dostane Charlotte na Štědrý den Polibek v New Yorku?

recenze

Polibek v New Yorku (2017) / Suzanne
Polibek v New Yorku

Charlotte přijela na výměnný studijní pobyt do New Yorku s cílem najít samu sebe. Jenže pak potkala Colina, zamilovala se a on ji těsně před Vánoci opustil. Teď chce jediné: vrátit se zpátky domů. Jenže její let je zrušený a ona zůstane trčet v nenáviděném New Yorku. Sama, se zlomeným srdcem a na Štědrý den.

Jenže pak si omylem koupí knihu, která radí, jak se v deseti snadných krocích vyrovnat s rozchodem. Taky se stane svědkem toho, jak se holka rozejde se svým klukem přímo na letišti. A právě s tím klukem, Anthonym, se ocitne v taxíku. Ona nemá co dělat, on nechce jít domů, oba jsou naštvaní a smutní, takže se nakonec rozhodnou, že Štědrý večer stráví spolu. Budou se potulovat po New Yorku a plnit jednotlivé body z knížky. A třeba se nakonec skutečně smíří s rozchodem i s jinými věcmi, co je trápí.

Začíná pár dobrodružných hodin ve vánočním New Yorku, během kterých se Charlotte a Anthony ocitnou na párty pro nezadané, zpívají kolegy, pořídí si stěně Omylku, sáňkují v Central Parku, nechají se zatknout policií a Charlotte se potká se svým bývalým přítelem Colinem. Přitom se oba vyrovnávají i s dalšími věcmi. Charlotte se pokouší, zjistit, kým skutečně je, protože od přírody je spíš plachá, zatímco chce být společenská a spontánní a prožít dobrodružství, o kterém by mohla psát. Taky si musí ujasnit pocity ohledně své budoucnosti, protože už je přijatá na Kolumbijskou univerzitu, jenže po rozchodu s Colinem, který způsobil to, že New York přestala mít ráda, neví, jestli se sem chce vrátit. Anthony se zase vyrovnává s tragédií v rodině, kvůli které nechce Vánoce strávit společně s příbuznými.

Catherine Rider (jedná se o pseudonym, pod nímž se skrývá autorské duo Stephanie Elliotová a James Noble) píše jednoduše a čtivě. Polibek v New Yorku patří mezi ty romance, které přinášejí i vážnější témata, jako je vyrovnání se s rozchodem, smrtí v rodině nebo hledání sama sebe. V téhle rovině funguje, i když se jedná spíš o průměrnou romanci, v níž se najde pár klišé a která vás svým vývojem nijak nepřekvapí. Samozřejmě také musíte přistoupit na to, že se děj odehrává během pár hodin, a že oba hrdinové se během té doby stihnou vyrovnat s rozchodem, s obavami a ještě nalézt novou lásku, což není zrovna reálné a uvěřitelné. (Pokud se vám to někdy stalo, tak mě opravte).

Od Polibku v New Yorku jsem očekávala hlavně vánoční příběh. Bohužel vánoční nálada se vyhýbá nejenom mně, ale i této knize. Na vině je možná Charlotte, které po rozchodu ze svého okouzlení New Yorkem vystřízlivěla, takže se na něj dívá spíš s nechutí a poukazuje na jeho stinné stránky. Z Polibku v New Yorku ve výsledku není cítit žádná vánoční atmosféra, kouzlo, magický okamžik, kdy se dva lidi, co by se jinde a jindy nepotkali, dají dohromady… Vlastně by se příběh mohl odehrát kterýkoliv den, protože Vánoce v něm slouží jen jako nevyužitá kulisa. Prostě bych v Polibku v New Yorku ocenila víc sněhu, světýlek a cukru, víc toho klasického vánočního klišé, který vytváří tu správnou atmosféru, kterou milujeme ve vánočních filmech a příbězích.

Polibek v New Yorku přináší nenáročný, oddychový a romantický příběh, který není problém zhltnout za odpoledne nebo dva líné sváteční večery. Pravděpodobně neuspokojí ty, kteří hledají kouzelný vánoční příběh s tou správnou atmosférou. Na druhou stranu je ho proto možno doporučit těm, kteří chtějí čtivou a nenásilnou romantiku, kde se to nehemží vánočním kýčem a z níž se nesype cukr.