Dospělí To nevidí. Dospělí v To nevěří.

recenze

To (1993) / -Endy-
Dospělí To nevidí. Dospělí v To nevěří.
Dětský strach má hmotnou podobu. Může To být vlkodlak z hororového filmu, malomocný žebrák pořvávající sprosté návrhy. Obrovský pták. Oživlá mrtvola. Příšera z bažin. Nebo je To krev stříkající z umývadla. Dospělí To nevidí. Dospělí v To nevěří. Jsou hluší a slepí k dětským bubákům.
V městečku Derry ale žije monstrum, které se dětským strachem živí, bere na sebe podoby nejhorších nočních můr a vraždí. Probouzí se každých 27 let, aby nasytilo svůj hlad dalšími malými oběťmi. Kdo jim pomůže? Kdo To zastaví?

Třeba to bude Klub smolařů: Koktavý Bill, astmatik Eddie, tlustý Ben, brýlatý Richie, žid Stan, černoch Mike a chudá Beverly. Sedm dětí, které To svedlo dohromady. Všichni To viděli a všichni přežili. A rozhodli se proti Tomu bojovat. Poprvé coby jedenáctileté děti a pak znovu, po 27 letech.

Derry 1958 a Derry 1985.
Dvě navzájem se prolínající dějové linie.
Na jedné straně je dětský svět outsiderů, kteří svádějí každý den své malé soukromé bitvy – když je honí větší agresivní kluci, když je doma čeká výprask nebo když si třeba jen chtějí vyprosit peníze na lístek do kina. A kromě toho se snaží zlikvidovat vraždící monstrum, jehož existence dospělým jaksi uniká.
A na straně druhé jsou titéž lidé, akorát vyrostli a stali se úspěšnými navzdory tomu, jací „loseři“ kdysi byli. Teď se však mají vrátit zpět do Derry a celé své dětství si znovu připomenout, protože jako děti složili přísahu, že se Tomu znova postaví, pokud by se ony děsivé incidenty měly opakovat.

Hlavní hrdinové se za ta léta hodně změnili, zato Derry je pořád stejné město s krvavou historií, vysokou kriminalitou…a zlem přebývajícím v útrobách kanalizace.

Strach a nevysvětlené vraždy dětí však nejsou jediným společným jmenovatelem. Kniha také vypráví o síle přátelství. O sedmi osamělých individuích, jež svedl dohromady společný nepřítel. Vypráví o dětských přáních, láskách a touhách, které se mohou naplnit, když máte vedle sebe někoho, komu nezáleží na vašem původu nebo vzhledu a kdo se za vás popere i proti obrovské přesile.
Největší síla knihy není v děsu, který ve vás vyvolá, ale v úžasném poutu několika lidí, kteří jsou ochotni jeden pro druhého položit svůj vlastní život.

Komentáře (1)

kniha To recenze

MikeDV3
22.01.2017

Recenze se mi velice líbí, knížku si musím brzy přečíst :-)