Dopředu prozradím, všichni přežili

recenze

O mé rodině a jiné zvířeně (2002) 5 z 5 / cousin
O mé rodině a jiné zvířeně

Gerald Durrell, autor s darem psát přesgenerační humor. Knihu jsem četl znova po čtyřiceti letech a neztratila nic ze svého kouzla. O co v knize jde, lze snadno nalézt jinde, důvod proč byste jí měli číst tkví v oslavě mnohočetnosti přírody a neustálého objevování rozmanitosti života. Ostrov Korfu je nejbohatší na historické památky, což mně přijde jako další vtip. Autor možná chytal ještěrky na kamenech, které kdysi byly paláci, v nichž se spolurozhodovalo o vlivu ve Středomoří. Kniha je i pohlednicí doby téměř před sto lety, výsek ze kterého o mnoho více nevidíme, pokud nevnímáme očima autora, co vše se hýbe a kde kvete. Kniha má skvostné finále v podobě odpolední rozlučkové hostiny pro přátele při příležitosti odjezdu z ostrova.
Kdo máte zkušenosti z ptáky z čeledi krkavcovitých, zde dvě straky, můžete si to představit, přidáte-li k tomu ještě agresivního racka, do vany dočasně přemístěné užovky a jednu hárající fenu, víte už vše. Skoro vše, zapomněl jsem na rodinu, které výše vyjmenované vadilo i jednotlivě a užili si to i v kombinaci.