Dokonalý pár

recenze

Dokonalý pár (2012) 4 z 5 / Safienka
Dokonalý pár

Tuto knihu jsem si vybrala díky tomu, že se mi líbila obálka. Příběh mě nijak neoslovil, ale i přesto jsem se knize rozhodla dát šanci. V knize není určeno, kdy se příběh odehrává, ale z vlastního pohledu bych to viděla na nějakou vzdálenou budoucnost. Svět ovládají Správci, kteří Vás sledují na každém kroku. Určí Vám, kde budete bydlet, co budete studovat, jak to budete studovat, o jaké koníčky se budete zajímat, jakou hudbu a filmy budete sledovat, co smíte číst, do čeho se musíte oblékat, jídlo je Vám přiděleno. Hlavně to důležité, o co v celé knize jde je to, že Vám vyberou v sedmnácti letech životního partnera. Váš osud tak sledují až do puntíku a v případě nějakých problémů Vám udělují napomenutí, v tom nejzazším případě Vás vyšlou někam úplně jinam – mimo vaše přátele a kamarády a to i s celou rodinou.
Hlavní hrdinka příběhu je Cassie. Dosáhla věku sedmnácti let, a tak s nadějí očekává svůj první banket – večírek, kde jí bude určen, dle nejlepších a vyhovujících kritérií, partner. Jakým překvapení je, když se jím stane její nejlepší přítel Xander. Nestává se to často, ale není to první zajímavý úkaz. V normálním sledu událostí dostane dívka mikrokartu, kde je nahrán celý chlapcův život a ona se s ním může seznámit. Tak tomu je i nyní. Přestože Cassie vše o Xandierovi zná, tak se na kartu podívá. Zde nastává zlomový bod, kdy se na kartě zjeví jiný chlapec, taktéž z jejího okolí. Přesto se nejedná o normálního člověka, ale tzv. abnormála, který je v této podivné společnosti odsuzován. Zdárně jednotvárný život je narušen a Cassie se s Kyem – druhým chlapcem – více sbližuje. Velice poklidný děj se nyní začíná maličko zvrtávat. Opravdu jen maličko. Je nám známo, že Cassie není jako ostatní dívky, ale je v ní zřejmě z dědičných důvodů i trocha té vzpurnosti. Od dědečka, kterému byla v osmdesáti letech určena smrt, dostane vzácný artefakt – pudřenku, v které najde zakázanou báseň. Dostává se do velkého nebezpečí, když si ji u sebe chvíli nechává. Musí se jí naučit nazpaměť a zničit ji. Z následujících řádků se dozvídáme, že vlastně žijící společnost neumí psát. Nemá možnost se nijak samostatně a svobodně rozhodovat. Cassie se to díky Kyovi a turistice naučí. Zamilovanost mladé dvojice na sebe nenechá dlouho čekat. Správci vše bedlivě sledují a nastavují léčky, díky kterým se mladý pár dostává do nesnází. Najednou je velký zvrat, najednou se v příběhu něco děje. Ikdyž až na konci příběhu. Možná to tak autorka napsala cíleně, neboť kniha se má dočkat dalšího pokračování. Není zakončena úplně v napětí, ale hraje na romantické city dívek a určitě je donutí si další díl přečíst.

Tato kniha mě nijak extra nepřekvapila. Musím říct, že jsem od ní čekala rychlejší spád událostí. V jistých momentech jsem se i nudila, ale knihu jsem byla schopna dočíst až do konce, takže to není taková katastrofa.

Autorka vybrala společnost, která je schopna čtenáře pobuřovat ve své nesvobodě a proto i možná mají pocit, že by měli hlavní hrdinku postrkovat sami dopředu k tomu, aby s tím něco udělala, aby se vzepřela proti všem a nastolila „normální“ život. A že jí budu fandit, protože žít pod dohledem Správců je o zdravý rozum, který evidentně všichni postrádají.