Do Mnichova dorazil Rok ohně

recenze

Rok ohně (2014) / Bastera
Rok ohně

Rok ohně bylo moje první setkání s českým autorem Petrem Eisnerem. A dopadlo skvěle. Když mi pan Radek Červený z Knihovnice.cz nabídl knížku na recenzi, netušila jsem podle anotace, co od knihy očekávat. Nevím, jestli to bylo dobře nebo ne, ale kniha si mě naprosto získala. Úžasně zajímavý historický mysteriózní thriller.

Přeneseme se do roku 1932. Do roku ohně. Roku, kdy se Německo utápějící se v krizi postupně dostává pod vládu Adolfa Hitlera a jeho NSDAP. Všichni volají po změně a není se čemu divit, že charismatický vůdce, jež jim změnu slibuje, se spolu se svými nohsledy Goebblesem a Himmlerem postupně dostává do čela říšského sněmu.

Na začátku všeho přijíždí do Mnichova záhadná Erna Leitnerová. Trápí jí podivné bolesti hlavy a pohání jí zvláštní touha. Údajně si chce najít práci a údajně se čirou náhodou uchází o práci u fotografa a nakladatele nacistického hnutí. Je ochotná pro práci udělat téměř cokoliv a vychází najevo, že má vše dopředu promyšlené. Spřátelí se s krásnou mladou asistentkou Evou Braunovou. S Evou, jež má až příliš osobní styky s hlavními představiteli nacistického hnutí. Kdo je Erna? Jaká touha ji pohání stále dopředu? Jak to, že má problém se soudobými věcmi, zato o budoucnosti toho ví nějak příliš? Jaký je její úkol, na který má pouhý jeden rok? Rok ohně...

Rok ohně je historické a politické drama, které sledujeme skrze oči záhadné Erny. Společně s ní se seznamujeme a skoro až intimně sbližujeme se všemi důležitými osobami. Sledujeme Německo a rozhádaný lid, který se zoufale snaží dostat z krize. Tak, jako se tonoucí stébla chytá, většina z nich se chytá krásných a silných slov Adolfa Hitlera, avšak obyčejný lid vidí pouze venkovní pozlátko. Erna se dostává blíž, možná až přílíš. Cítíme její nechuť a zároveň odvahu a touhu. Touhu porazit zlo.

Celá kniha je psaná zvláštním stylem, vnímáme myšlenky Erny, avšak dostáváme jen náznaky, spousta věcí nám zůstává skryta pod slupkou, kterou sundaváme kousek po kousku a odhalujeme zvláštní skoro až mysteriózní okolnosti posazené do pravých historických reálií. To celé dohromady tvoří dech beroucí thriller, který Vás nutí přemýšlet o historii, o nebezpečném fanatismu i o věčném boji dobra proti zlu. Ačkoliv je konec spíš tak trochu otevřený, nedá Vám to nepřemýšlet o tom, co na tom může být pravdy.

Je to sice první přečtená kniha od Petra Eisnera, rozhodně však ne poslední a Vám všem doporučuji, nechte se také ponořit do Roku ohně, nebojte se, nespálíte se!