Do minulosti rychlostí blesku

Vydání: Pevná vazba
Originál: Outlander
Nakladatelství: Knihy Omega
Počet stran: 712

Píše se rok 1945 a bývalá vojenská sestřička Claire Randall se vydává na druhé líbánky do Skotska se svým manželem Frankem. Tam se náhodou dotkne zvláštního kamene, jež ji přenese o dvě stě let do minulosti. Ale ani tam není klid od válek. V zemi zuří občanská válka a lidské mysli jsou plné pověr i nenávisti.

Její prostá vycházka za účelem nasbírat bylinky se změní v dobrodružnou cestu, kde rozhodně nepůjde jenom o život. Tentýž den se seznamuje s galantním a příjemným mladíkem Jamiem. Claire netuší, jak zrovna tento mladý muž ovlivní její existenci.

Když jsem knihu otevřela, mé první dojmy nepůsobily moc pozitivně, ale věděla jsem, že to, co držím v rukách je něco výjimečného. Prvních 40 stránek bylo o vytrvalosti. Nemohla jsem se dočkat, až se konečně Claire dotkne toho záhadného kamene a přenese ji do 18. století. I přes nevelkou čtivost prvních stránek jsem je ihned zdolala a rychlostí blesku se s paní Randallovou přemístila do minulosti.

Jakmile jsem došla k části, kde se Claire poprvé setkává s kapitánem Randallem, přemýšlela jsem, zda je to on, kdo je s hlavní hrdinkou zobrazený na obálce knihy. Jestli to bude on, kdo si získá srdce racionální a emancipované ženy z 20. století. Nebudu zde v žádném případě psát spoilery, nýbrž bych vás nerada připravila o neobyčejný požitek z knihy. Ale povím vám, že jsem byla překvapena, jak se celá situace zrovna s Black Jackem vyřešila.

Kniha obsahuje opravdu mix několika žánrů. Můžete zde shledat dobrodružství, romantiku, fantasy, drama a hlavně - historický román. Když jsem se tuto skutečnost dozvěděla z jedné recenze, nadšená jsem moc nebyla. Moc dobrých zkušeností s nazdobenými knihami totiž nemám. Tím více jsem byla překvapena. Kniha byla dokonale napsána, zápletka byla neobyčejná a originální, hlavní postavy oplývaly osobitým charakterem... Cizinku bych tu mohla chválit do nekonečna a ještě bych neřekla vše, co mám na srdci.

Mimořádný styl psaní spisovatelky Diany Gabaldon je ohromující. Na to, že je Cizinka jejím debutem mohu pouze pomysleně smeknout můj imaginární klobouk, nýbrž tato dáma se umí předvést a zaperlit. Má neskonalý dar přesně popisovat každičký moment, který čtenáře zajímá. Dokáže ve vás vyvolat tolik pocitů, že je ani nejste schopni zaregistrovat.

Nejenže u vás vyvolá silné emoce, ale dokonce se i přiučíte k věcem, které bychom jinak s nezájmem přehlíželi. Během knihy jsem absolvovala malou rekapitulaci přírodopisu v 7. třídě - rostliny a léčivé bylinky, shrnutí zeměpisu (též ze 7. třídy) na Britských ostrovech (hlavně Skotska) a kurz sebeobrany tam také párkrát proběhl. Například nyní již konečně vím, jak používat dýku☺.

Zaručuji vám, že jestli se do této sedmi set stránkové krásky pustíte, neskutečně si oblíbíte Claire. Ona je prostě výjimečná, stejně jako její autorka a kniha. Myšlení Claire je racionální a praktické, vhodné 20. století. Taky aby ne, když si prošla nejkrutější válkou, která ji bezpochyby poznamenala.

Jak jsem již psala, je to neobyčejná kniha plná zvratů a momentů překvapení. Cizinka vám zajisté dlouho po přečtení utkví v paměti. Nejhorší, co můžete udělat je, že se budete bát délky knihy. 700 stránek vám uteče jako voda a vy si po týdnu budete říkat: "To už je konec?! Proč musí kniha končit v tom nejlepším?". Ale díkybohu nás autorka nenechala dlouho čekat a rok po napsání Cizinky vytvořila další originální pokračování nesoucí název Vážka v jantaru. série Cizinka obsahuje 8 dílů.

Já už se jenom těším, až nakladatelství Omega vydá i další díly, nýbrž tato si série zaslouží originální a krásnou obálku. A jak jsem nedávno zjistila, i překlad u Cizinky se poněkud liší než u nakladatelství Plejáda. Například místo oslovení Saxonka, jež nadměrně využíval Jamie, jí říkají Sassenach, což rozhodně není tak neobyčejné. Proto jsem ráda za druhé vydání u Omegy.

A vás, které nebaví čtení mohu nalákat na seriál Outlander (Cizinka), který má čím dál více pozitivních ohlasů u televizních diváků. Já jsem viděla první díl a mohu říci, že seriál, který by byl tak moc podobný knize, jsem ještě neviděla. Každičký detail, na který si vzpomenete je propracovaný, aby rozdíly v podobnosti byly co nejmenší. Rozhodně i nadále budu v seriálu pokračovat.