Deprese vložená do utopického Zámku

recenze

Zámek (1997) 4 z 5 / DustinMind
Zámek

Každý z nás si dokáže vybavit pocit, kdy se mu zdál špatný sen, ale nikoli kvůli jeho obsahu, ale proto, že během spaní mu bylo nepříjemně, cítil se bledě a tísnivě, ale po probuzení z něj úleva nespadla, protože si připadal neustále stejně a úsměv si musel do tváří natlačit násilím a i přesto nebyl ani v nejmenším upřímný.

Ve světě čtenářů se najde jen opravdu malá část lidí, kteří by neznali spisovatele Franze Kafku, jelikož jeho život, který se lidé snažili pochopit při analyzování jeho pocitů a chování, byl velice záhadný a přesně to samé přenesl i do svých děl. Existuje spousta otázek na jeho život, na tu depresi, kterou ventiloval do svého psaní i na ostatní věci.

Když začnete číst a seznámíte se s prostředím vesnice a okolím zámku, kam povolali zeměměřiče K., který se seznamuje s obyvateli a s hlavním cílem, dostat se na zámek, není vám zrovna do zpěvu. Jsou knihy, které na vás nedokážou zapůsobit nijak, některé knihy zase jen z části. Sledovat se při čtení a zjistit, že je vám nevolno a že si připadáte sami a na dně, může být na jednu stranu nepříjemné, ale na druhou lze pochválit autora, který ve vás dokáže vyvolat tak hlubokou škálu emocí a pocitů. Důležitou věcí zde je, že zeměměřič K. se snaží neustále dostat tam, kam chce, ale i přes veškerou touhu je to bezvýsledný. Ne nadarmo se říká, že uspokojení je smrtí touhy, ale v takovémto případě je pointa daleko jiná.

Franz Kafka pro mě v literárním světě znamená skoro to samé co režisér David Lynch v tom filmovém. Surrealistika má mnoho známých zástupců. Někteří ve svých dílech ponechají veselou a příjemnou atmosféru, ale s tou temnější stránkou se nesou i temnější díla a temnější pocity.
Prožívat své emoce při čtení Zámku naplno, znamená zalézt si do tmavého kouta prázdného pokoje a položit si hlavu do dlaní s úzkostným pocitem. Nevylučuji možnost, že někteří nad něčím takovým zvednou obočí a budou se tvářit, že to zdaleka není nic takového.

Věřte nebo ne, ale na takovéto čtení člověk musí mít náladu a musí být připraven, jelikož nepřipravený čtenář se nedočká ničeho příjemného a mohlo by se mu to šeredně vymstít. I přesto zůstává autorova tvorba světem obdivována a milována. Všechno v životě přece nemůže mít šťastný začátek i konec, ale to by vám nemělo vadit.

Pro větší zájemce o zkoumání Kafkova života doporučuji muzeum na Malé straně.

RMarkéta
04.02.2020

Název recenze je naprosto trefný. Vždycky jsem považovala Kafku za velmi těžké čtení, které musí na čtenáři zanechat následky. Souhlasím s tím, že na něj musí být člověk připraven a musí vědět co chce a nemít v hlavě breberky.