Bratři Karamazovi

recenze

Bratři Karamazovi (2004) / DustinMind
Bratři Karamazovi
Pokládám si otázku, proč zrovna Dostojevský a Bratři Karamazovi.Nejdříve si musíte uvědomit, že obsah, který vlastní 800ti stránkové veledílo, nevystihuje pouze jeden z nejhrůznějších zločinů proti lidskosti, poukazuje zároveň na lidské chování. Na zbabělost, podlost, sobectví, ale i soucit, dobrotu a filantropii.
V žádném případě se nedá říct, že Dostojevského by zvládal každý čtenář. Naopak je možné, že pokud Dostojevského zvládnete, teprve potom se stanete opravdovým čtenářem. Abyste věděli, jedná se o několikastránkové popisy, desíti stránkové monology, detaily, které sahají do nejnižší sféry jejich obalu a filosofické úvahy, které vás donutí přemýšlet.
Dokonce jsem uvažoval i nad tím, že zde postavy představím a zkusím shrnout jejich vlastnosti, jejich chování a jednání, ale myslím si, že asi nejlepší bude, pokud na to přijdete sami. Nechci vám odepírat tu možnost, že si obrázek uděláte sami a nepotřebujete k tomu popisek dotyčného, aby jste předem věděli, jak k této postavě nahlížet.
Abych tak řekl, pokud se začtete rychle a pročtete se pasážemi o vývoji rodiny a o tom, co se s bratry dělo během jejich mládí, dostanete se k té hlavní perličce. Úvahy na téma: Je Bůh, nebo Bůh není?Pokud jste to dobře pochopili, jedná se i zároveň o náboženský podtext, který má v úmyslu postrčit vás dopředu a udělat si ve všem pořádek a mít naprosto jasno, ale nebojte se, víru vám to vnucovat opravdu nebude.
Z toho vyplývá velká otázka. Jste schopní se do toho pustit?
Bratři Karamazovi sebou nesou jediné mínus. Pokud očekáváte všechno přímo a žádné protahování, zřejmě budete trochu zklamání, jelikož dlouhé pasáže, jak už jsem uvedl výše, vedou do největší hloubky všech detailů, které se dají najít a z toho září autorovo kouzlo, jeho síla a také chuť popsat všechno do morku kostí.
Pokud jste si tedy jistí, že vám nebudou dělat takovéto pasáže problém, nad ničím nepřemýšlejte, neodkládejte to a nenechte si toto jedinečné dílo uniknout.
Samozřejmě že já, jelikož jsem z předchozích knih věděl, jak zdlouhavé popisy vypadají, jsem v tom neviděl žádné vady. Naopak jsem se ponořil do hlubin Petrohradu a veškeré špíny, která se tam usadila.
A můj závěr?Jedno z největších a nejlepších děl všech dob, které poukazuje na úroveň ruské literatury.

Komentáře (4)

kniha Bratři Karamazovi recenze

Beatrice
22.07.2012

Veľmi pekná recenzia. Súhlasím, že ten, kto nepozná Dostojevského štýl, môže byť odradený siahodlhými opismi charakteru postáv, monológmi a myšlienkami na niekoľko desiatok strán. Mňa však v tejto knihe vôbec nič nenudilo, čítala som ju dlhé hodiny bez prestávok, úplne som sa prepadla do sveta bratov Karamazovovcov a radím ju medzi svoje najobľúbenejšie knihy, na ktoré nikdy nezabudnem , a ktoré si ešte prečítam :)

Marwin
16.07.2012

Myslím , že recenze je slušně napsaná . Dozvím se něco o "charakteru " knihy , aniž by byl vyzrazen děj a zápletka a přínosem je i vlastní pohled pisatele a jeho názor.Jako ctitel ruské a sovětské literatury jsem potěšen zájmem o toto dílo .
Autor zvolil dle mého názoru docela dobrý způsob podání recenze knihy .Naláká zájemce na zajímavé dílo , upozorní na možná úskalí při čtení Karamazovců a vyjádří své mínění o knize .
Díky za zajímavý článek.

DustinMind
13.07.2012

Pokusím se ho nějak doplnit, ale neříkám, že je lehké k Dostojevskému něco psát.

WEIL
13.07.2012

Kdo se bojí Dostojevského, ten se ho bojí zbytečně.

Jak autor článku píše v druhém odstavci, tak právě taková je celá Dostojevského tvorba, kterou vlastním, nebo jsem do ní nahlédl.

Článek mi přijde dobrý, ale poněkud krátký.