Deník děvčátka,kterému ukradli dětství

recenze

Deník (2014) 5 z 5 / Danago
Deník

Já jsem nejdříve viděla film a ten na mě velmi zapůsobil. Potom jsem navštívila dům ve kterém se rodiny skrývaly a krásně se mi to doplnilo. Knihu jsem si přečetla až po delší době a vše, co je v deníku popsáno jsem si dokázala zasadit do skutečných prostor. Je to silná knížka a je až zarážející, že tento deník psala Anne od 13ti do15ti let. Nikdo si nedovedeme představit ,jak těžké bylo se takto skrývat . Bylo mi smutno, když si Anne plánovala , co dokáže až válka konečně skončí. Brečela jsem u filmu i u knihy.
Annelies Marie Franková (12. června 1929 - březen 1945) v roce 1933 s rodiči uprchla z Německa do Amsterodamu
Od roku 1942 se rodina Anny F. skrývala v půdním bytě.
Dospívající 13ti letá Anne dostala deník na své 13té narozeniny a začala si jej hned psát ve forně dopisů pro svou fiktivní kamarádku Psala si jej od 12. června 1942 do 4. srpna 1944 , kdy by jejich úkryt prozrazen a rodina byla odvezena do koncentračních táborů v Německu, přežil jen otec. Anne zahynula v koncentračním táboře. Po válce otec deník vydal.
Dočetla jsem se i názory, že jsou to dětské a pubertální zápisky malé holky jejíž jedinná zvláštnost je, že byla uzavřená v úkrytu. Ano možná to tak je, ale Anna je děvčátko, co by jste čekali???? Literární dílo vypsaného spisovatele?? Na její věk , podmínky , to že deník není vůbec nijak upravovaný je to napsané velice dobře . Jsou to autentické zápisky toho, co opravdu prožila a jak v té době přemýšlela.
Kdyby přežila a deník upravovala , měla by k ruce spisovatele, který by dílo upravoval , byla by dospělá dílo by vyznělo úplně jinak. Už fim je samozřejmě upravená verze a komu kniha připadne příliš dětská , film ho určitě uspokojí víc. Ale takto se to nedá brát.
Myslím si , že je to práven uznávané dílo!!!!