Dala som ti všetko

recenze

Dala som ti všetko (2022) 5 z 5 / beatrica4102
Dala som ti všetko

Väčšinou, keď sa opýtaš ženu, ktorá je v požehnanom stave či chce mať chlapčeka alebo dievča odpoveď znie "to je jedno, len nech je zdravé"!

Ale čo keď časom zistíme, že naše dieťa, ktorého ľúbime z celého srdca je nezdravé... ako zareagujeme?! S predsvedčením Vám poviem, že začneme najprv obviňovať seba! Tak ako to robila aj Johanka...

"Prečo práve moje dievčatko? KDE SOM UROBILA CHYBU? Toto nezvládem!"

Jej dcérke diagnostikovali aspergerov syndróm - autismuz...celý čas som s ňou spolu plakala! Zmenil sa im celý život a na začiatku horko ťažko zvládla dcérkinu inakosť! Veľmi som ju ľutovala, bola osamelá. Dcérku mohla objímať a bozkávat len keď spala inak ju odmietala, neznášala dotyky. V školke sa len trápila, ostatné deti sa jej vysmievali, že je ako pokazená hračka (toto mi trhalo srdce)

"-Mami,prečo som divná?
-Zlatko, vôbec nie si divná, vieš? Si len...iná, si výnimočná, a to je rozdiel."

Johanke bolo už "lahšie", keď prijala dcérkynu chorobu, už sa neobviňovala a snažila sa dcérke uľahčiť čo najviac život.

"Raz sa spolu dotkneme hviezd. Ty mi budeš rozumieť a ja teba chápať."

Bola som v šoku keď sa zase objavila Renáta! Ja som bola z nej zase zúfalá! Ale ukázala, že človek sa vie zmeniť ak chce a Johanke jej pomaly odpúšťala.

"Odpustit znamená, že máš šancu na nový začiatok."

"Kým nevyliečiš rany svojej minulosti, budeš krvádzať."

Táto časť pre mňa bola taká kludnejšia ako prvá. Cítila som, že všetko dobre dopadne. Johanka bola veľmi silná a malá Viktória úžasná. Počas čítania som sa cítila jak keby som tam bola s nimy a prežívala všetko, čo ony.

Hlboké myšlienky...fakt na zamyslenie. Musím si aj ja viac vecí prehodnotiť v sebe a táto kniha mi veľmi pomohla, otvorila mi očí.

Mám kamarátku, ktorá má syna autistu. Stal sa z neho láskuplný úžasný mladý chalan. Vedela som, že nikdy nemala ľahké, ale po prečítaní príbehu som jej napísala ako ju obdivujem a mám ju veľmi rada aj jej celú rodinu. Musela som!

Obdivujem všetky ženy, ktoré ostanú silné pri takýchto situáciach!

Knižku si musím objednát, musím ju mať doma! Určite si ju ešte budem čítať. Musím ju mať, aby mi pripomínala, že nič nemôžme brať, ako samozrejmosť. A keď aj musíme bojovať z poslesných síl sa oplatí.

Ďakujem autorke za tento fantastický zážitok! Ešte takto ma kniha nikdy neoslovila a tie emócie, ktoré som cítila počas čitania boli také silné, že keď si po rokoch spomeniem na knihu určite sa budem cítiť jak keby som to čerstvo čítala!

Dala som ti všetko Dala som ti všetko Simona Rošková

Ako malá nepoznala, čo je materinská láska. Necítila matkine ruky na svojich vlasoch, jej tvár nebola zasypaná bozkami. Pre matku bola len balvanom na krku, ktorý trpela z neopätovanej lásky k mužovi, ktorý ju opustil … Johana... více