Potkan

recenze

Potkan (2016) 5 z 5 / beatrica4102
Potkan

FRANTIŠEK KOZMON - POTKAN

"Rodinu nesmie nič ohroziť, pre rodinu treba spraviť všetko."

Čo by ste spravili pre dobro vašej rodiny? Podľa mňa každý z nás pre rodinu by bol ochotný dať aj svoj život, najmä pre naše deti! Ale funguje to aj opačne? Boli by ste schopní pre rodinu aj vraždiť?

Tak toto bolo niečo neskutočné! Geniálne! Spôsob akým nám autor naservíroval tento napínavý príbeh ma dostal. Krátke kapitoly, ktoré sa menili v dvoch časových líniách vôbec neboli rušivé. Nikdy sa mi počas čítania nestalo, že som sa stratila v deji. Postavy nám boli dokonale opísané, príbeh sa nám ukázal z viac uhľov pohľadov. Takto sme spoznali každého, kto v tomto prípade hral dôležitú úlohu.

"Tým ponížením chcel možno naznačiť, že muž, ktorého zabil, pre neho nie je nič viac, len potkan."

Náš vyšetrovateľ, Marek Wolf, sa vrátil zo zahraničia naspäť, domov na Slovensko a hneď u polícií obsadil dôležitú funkciu. Mne od začiatku bol veľmi sympatický, páčil sa mi jeho humor. Hlavne to, že keď si niečo vzal do hlavy, tak si za tým šiel, aj keď kvôli tomu ohrozil svoj status.

"Neboli síce hlasnejšie, no aj tak mu pomaly začali naháňať strach: myšacie pišťanie naberalo na intenzite so striedavým rytmom, akoby hlodavce spievali zvierací chorál.
Potkany."

V kanalizácií nájdu mŕtvého muža, ktorého telo už začali "spracovávať" tam žijúce potkany. Po pitve nájdu v jeho tele veľmi dôležitý dôkaz, ktorý zároveň otvorí aj druhý prípad - a to dvojnásobnú vraždu - spred dvadsiatich rokov.

Čo tie prípady spája? Je možné, že vo väzení sedí nevinný človek už dvadsať rokov? Dá sa vyriešiť starý prípad, keď dôkazový materiál sa záhadne stratil?

Marek to nemal ľahké, začať nový život a kariéru na mieste, kde ho nevítali srdečne by každého odradilo. Ale nevzdal sa a konal inštinktívne! Som zvedavá na ďalšie časti, dostala som také malé úlomky z jeho života, ktoré mi nestačia.

Páčili sa mi aj ostatné postavy, hlavne kriminálna psychologička, Petra, ktorá bola veľkou pomocou pre Mareka. Aj keď nezačali dobre, nakoniec sa stali spojencami.

"Je čas navštíviť nášho vraha."

Ale kto je ten vrah? Alebo je ich viac? Všetko hrá proti tomu, aby vyriešil prípad, hlavne ten starý, lebo na "scénu" prichádzajú veľmi vplyvní kandidáti v politike, ale aj ako možní vrahovia.

Nikomu sa nedá veriť, hlavne keď peniaze hrajú najväčšiu rolu! Korupcia, zničenie dôkazov, klamstvá...

Odporúčam túto napínavú detektívku! Ja sa neviem dočkať druhej časti! Napínavé čítanie, kde aj napriek tomu, že vyšetrujeme brutálnu vraždu nemôže chýbať humor. Perfektné!