Čtení předvolební i povolební

recenze

Opuštěná společnost (2017) 5 z 5 / Václav2015
Opuštěná společnost

Najdou se tací, kteří říkají, že těch voleb už nějak příliš. Jsem jiného názoru a míním, že na místě je spíš spokojenost z množství příležitostí, kdy každý může ovlivnit správu věcí veřejných. Recenzovaný titul lze doporučit všem voličům.

Erik Tabery, šéfredaktor Respektu, je znám zřejmě nejen čtenářům tohoto týdeníku. V minulých letech jsme si mohli již přečíst některé tituly, v nichž zúročil svou práci komentátora dění na domácí politické scéně. Nejznámější je zřejmě Hledá se prezident (Respekt Publishing 2000), zabývající se volbou československých a českých prezidentů. Opuštěná společnost shrnuje Taberyho názory na demokracii, politiku a společnost. Kniha není v žádném případě přiznaným či skrytým kompilátem autorových komentářů otištěných v jeho mateřském časopise. Právě naopak. Jde o zcela originální text, za nimž – jak vidno již z poznámkového aparátu o 266 položkách – stojí poctivá práce, tu rešerší nevyjímaje. Žádné lehce nahozené, žádná pěna dní. Tabery se pohybuje suverénně v oblouku klenutém přinejmenším sty lety československé a české státnosti. V knize nechybí úvahy o fenému sociální sítí, populismu, konspiračních teoriích. Autor se podrobně věnuje osobnost tak rozdílným jako jsou například Ferdinand Peroutka, Václav Havel, Miloš Zeman či Andrej Babiš. Ocenit lze jistě i jmenný rejstřík v závěru knihy.

Kdo je zvyklý si v knihách potrhávat zajímavé pasáže, bude mít nejednu příležitost. Taberyho kniha je podle mého soudu doporučenou, ne-li povinnou četbou povolební, ale hlavně předvolební, protože „bohužel historie nedává možnost reparátu po předlužení omluvenky, že jsme nedávali pozor.“.