Není profesor jako profesor

recenze

Profesor na frontové linii (2017) 5 z 5 / Václav2015
Profesor na frontové linii

„Takže politolog a politik, politik a politolog, profesor i předseda a hotovo. Všechno dohromady, v integrální jednotě, to jsem já.“ (str. 286)

Připadá-li vám už té politiky v posledních dnech a týdnech příliš, zklamu vás. V téhle recenzi se jí nevyhneme.

Před časem jsem se na tomto webu v jednom komentáři vyjádřil nepříliš kladně o knižním rozhovoru s profesorem Jiřím Drahošem, v době, kdy sepisuji tuto recenzi, kandidátem na prezidenta České republiky ve druhém kole volby. Kniha s názvem Věda života (Rozhovory s Jiřím Drahošem vedl Jiří Padevět, Academia 2017) přinesla, alespoň podle mého názoru, suchopárné, sáhodlouhé úvahy doslova k neučtení. Zpovídaným v titulu nyní recenzovaném je také profesor, a to profesor politologie Petr Fiala, předseda Občanské demokratické strany a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tenhle knižní rozhovor to je, jak se říká, jinačí káva. Miroslav Balaštík si sice s profesorem Fialou tyká, ale přesto (nebo právě proto) neklade jen uctivé otázky, ale neváhá oponovat, otázku zopakovat, je-li toho názoru, že tázaný se snažil z tématu vyvléknout. Kapitoly spíše životopisné střídají se s pasážemi, kde Petr Fiala představuje své názory na politiku, kulturu a život vůbec. Nechybí ani několik nepříliš rozsáhlých fotografických příloh. Jste-li zvyklí podtrhávat si v knize zajímavé pasáže, tak nezapomeňte před čtením tužku řádně ořezat. Tady je totiž co podtrhávat. Nemusíte vždy souhlasit, ale upřít Petru Fialovi pronikavé myšlení a zajímavé postřehy prostě nelze. Příklad? „Je paradoxní, že po politice chceme, aby byla úplně primitivní a jednoduchá. Když jsem do ní vstupoval, říkal jsem si, že do ní můžu vnést svou životní zkušenost a kompetenci, rozhled, vzdělání, kariéru profesora na univerzitě, autora knih a studií o politice, a najednou jsem se ocitl v prostředí, v mediální prostoru, který mě nutí, abych to všechno vlastně opustil.“ (str. 241)

Opomenout nelze ani povedenou, vkusnou a jednoduchou grafickou úpravu knihy, jejíž autorkou je Alena Gratiasová.

Profesora Fialu na frontové linii doporučuji všem, které politika ještě neomrzela. A možná stejně tak právě i těm, kteří nad tou současnou kroutí hlavou.