Co je vlastně štěstí?

recenze

O kousek šťastnější (2021) / Peťula96
Co je vlastně štěstí?
Kniha O kousek šťastnější je knihou, která je plná poznámek a myšlenek autora, který nám za pomocí nich dává jakýsi návod na to, jak být v životě šťastnější. Své myšlenky opírá nejen o starý filosofický směr stoicismus, jehož představiteli byli například Epiktétos či Marcus Aurelius, ale také o své vlastní životní zkušenosti, poznatky a výsledky svého pozorování společnosti.

Cílem knihy je zejména nás naučit se na svět a štěstí dívat jinýma očima, jak zvládat úzkostné situace, jak uvažovat o chování jiných lidí, ale i tom tom svém a jak najít klid v duši. Přestože se jedná o hodně útlou knihu (dalo by se říci sešítek), tak má v sobě velké poselství. Každý člověk si z přečtení této knihy odnese něco jiného, což je naprosto v pořádku. Každý člověk má totiž jiné potřeby, jiná trápení a také se dívá na spoustu věcí jinak. Důležité je se hlavně nad myšlenkami, které nám jsou zde nabídnuty, zamyslet a možná se je pokusit i aplikovat do svého života (pokud cítíme, že je to opravdu potřeba).

První polovina knihy mě moc nebavila a nemohla jsem se vůbec začíst. Druhá polovina knihy se mi už líbila daleko více. Autor zde často odkazoval na již zmíněné představitele stoicismu, ale i na jiné osobnosti nebo autory. Snaží se jejich učení/výroky rozvést, a v některých případech i popřít. Aplikuje je také na současný svět a současné problémy lidí. Popisuje tu ale také své vlastní zkušenosti a situace, které se mu staly. Musím říct, že jsem se ve spoustu situacích, které jsou v knize popisovány, našla a některé myšlenky mi zůstaly v hlavě. Knihu bych určitě doporučila komukoliv, kdo tento druh literatury vyhledává, ale také tomu, kdo cítí, že ji potřebuje.


Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s internetovým knihkupectvím Megaknihy, jimiž chci za možnost si knihu přečíst poděkovat.

Komentáře (0)

kniha O kousek šťastnější recenze