Cesta kolem světa

recenze

Na hraně věčnosti (2014) 4 z 5 / ilosek
Na hraně věčnosti

Ne všichni jsme dost odvážní na to, abychom si sbalily kufry a prostě vyrazily v dál, neznámo kam. Podívat se do měst, o kterých jsme snili, ochutnat jídla, které jsme v životě nezkusili a prostě si užívat života. Ne všichni na to jsme, ale aspoň prostřednictvím knihy si to vyzkoušet je neuvěřitelné. Zvlášť když na cestě můžete potkat svoji spřízněnou duši, zahojit rány a osvobodit svoji toulavou duši.

Camryn nemůže být šťastnější. Bláznivě se zamilovala do Andrewa, který ji požádal o ruku, objela půlku států a užívá si života tak, jak nikdy předtím. Jejich štěstí ale nemělo být přáno dlouho, protože jejich vztah utrpí těžkou újmu, z které se Camryn nemůže vzpamatovat. Znovu propadá depresím a je jen na Andrewovi, aby zachránil situaci a přivedl Camryn zpátky na světlo. A není nic vhodnějšího, než se znova vydat na cestu a vzpamatovat se ze ztrát a najít sami sebe.

„Jenom mě bolí záda a vůbec si připadám jako jako hadr na podlahu. Ale asi zapomínáte, že na to mám kvůli svýmu stavu nárok.“

Na hraně věčnosti je pokračování prvního dílu Na hraně zapomnění, který si našel mnoho obdivovatelů díky obálce, která je stejně krásná jako teď u druhého. A nejen obálkou, ale i samotným příběh, který se značně liší od všech ostatních. Road trip je neotřepané téma, díky kterému máte aspoň na chvíli pocit, že vy sami můžete cestovat a prohlížet si všechny kouty světa.

Bohužel první díl byl taky znám svoji nereálností situací a rozhodnutí hlavních hrdinů. Proto mě mile překvapilo, že autorka se toho vyvarovala a pokračování probíhalo naprosto realisticky a často bych se rozhodovala obdobně.

„Tři minuty, kotě,“ ozval se Andrew s vážnou tváří. „Nedělám si srandu. Běž nahoru, sbal si věci a nastup si do toho zatraceného auta.“

Druhý díl je více věnován postavám, jejich myšlení a rozhodnutím. Máme možnost se s nimi více seznámit, soucítit s nimi, nebo je nenávidět. Díky střídavým pohledům pochopíme jednání jak Andrewa tak i Camryn, kteří budou zažívat opravdu perné chvíle.

Více děje a zápletek knize vůbec neuškodilo, právě naopak. V prvním díle jsme si více méně vozily zadky v autě, ale teď jde do tuhého a spolu s postavami řešíme závažné problémy, na které není nikdo připravený, ani sám čtenář.

Náš příběh je u konce, ale naše cesta ne.

Andrew je pořád ten sexy kluk s praštěnými nápady a vtipnými hlášky. Ale je taky zodpovědný přítel, který se hodlá o Camryn postarat. Je to prototyp kluka, do kterého se každá zamiluje, a já nebyla výjimkou. Camryn taky o něco dospěla, přesto v sobě stále má nespoutanou holku, díky čemuž z ní není nuda. Její rozhodnutí jsem mnohem více schvalovala a staly se z nás skvělé kamarádky.

Celkově je druhý díl a dost propracovanější než ten první. Stále je psaný jednoduše, ale zápletky jsou kopií problémů dnešní mládeže, takže z toho nevyjdete bez ponaučení. Vtip, vyhrocené emoce a krásné citáty jsou součástí balíčku a nesmí chybět ani barvité popisy míst, kam se Andrew a Camryn vydají. Jedinou chybou byly velké skoky v čase. Začalo to až ke konci knihy, ale vždy jsem se muselo orientovat, po kolika měsících, nebo letech jsem přeskočila dění. Ale jinak to bylo krásné, originální čtení.