Byli ti zlí?

recenze

Sůl moře (2016) 5 z 5 / katy238
Sůl moře

Názory na druhou světovou války se sice různí, ale jeden převládá stále. Němci byli ti zlí, hlavní hnací vlnou nacismu i konečného řešení byli Němci a celkově byli Němci už dávno předtím pěkná svoloč, která se obohacovala na úkor jiných nebohých národů, které na to neměly žaludek, odvahu a hlavně prostředky.

Už v knize Vypravěčka je tato pravda pěkně potvrzená a i když ve Jsou světla, která nevidíme nesoudí autor natolik tvrdě, stejně všichni víme své.

Nacisti fuj. A Němci taky. Protože to je to samé.

A pak do těchto ustálených vod vběhne Ruta Sepetys a do rozjitřených ran nasype pěkně z gusta svou Sůl moře.

A dobře udělala.

Příběh se opírá o jednu z nejděsivějších námořních katastrof všech dob. Titanic a jemu podobní se mohou jít zahrabat před příšerným číslem překračujícím deset tisíc obětí, ačkoliv každá katastrofa byť i pouze s jedním zmařeným životem je smutnou událostí, tragédie parníku Wilhelm Gustloff by dokázala vyvolat vyplakání moře slz. I tak se o ní ví jen velice málo i díky povaze obětí a době katastrofy.

Za války umíraly miliony lidí, číslo deset tisíc, jakkoliv příšerné, zaniká jen při pohlédnutí na počet polských obětí. A navíc tam pluli Němci. A na ty plul (rozuměj plival) kdekdo.

Jenže...

Ale zpět ke knize.

Příběh vypráví čtyři odlišní lidé. Tři sdílejí společný osud vyhnanců a nešťastných duší ztracených v bezohlednosti války. Litevka s Hitlerovým povolením k přesídlení, tajemný mladík s velkým posláním a smutná Polka bez budoucnosti. Čtvrtý vypravěč je mladý námořník, nešťastný výsledek vymývaní mozku a přehnaného sebevědomí.

Tato čtveřice se nakonec setká právě na veliké lodi, má s nimi doplout k naději, ale ruská torpéda mají na věc jiný názor a utnou rázně veškeré plány. A většinu životů na evakuačním parníku. I když z historie víme, že ruský kapitán ponorky zodpovědné za katastrofu se později radostí z vlastních úspěchů uchlastal k smrti, na osudu nevinných lidí to mnoho nemění.

A to je právě ono. Kniha přibližuje osud nevinných obětí války, kteří nebyli jen mezi Čechy, Slováky, Poláky a dalšími. Válka dala pořádný kopanec i německému národu a byli to právě obyčejní lidé, kteří nakonec museli složit za tuto válku vysoké účty, když zodpovědní seděli v teplých celách a kromě dlouhého výčtu svých hříchů, nemuseli nic.

Obyčejní lidé, zničené rodiny a nejistota. Roztříštěné osudy a zničená zem. Právě o tom je tato fantastická kniha. O ranách, jaké si národ uštědřil sám sobě, o hrdinech s cejchem na čele a o odvaze proti plivancům všem okolo.

Ruta Sepetys dokázala nejenom připomenout téměř zapomenutou tragédii jedné ledové noci, ale dokázala přivést zpět i několik svědků zvěrstev, jaká prováděli ti, kteří jsou i dnes opěvováni jako hrdinové a staví se jim pomníky.

I když existuje mnoho výborných historiků a knih křičících tuto pravdu do světa, autorka ji zabalila do srozumitelného vyprávění a přiblížila každému, kdo nezavírá oči a je ochoten naslouchat.

To považuji za hlavní poselství této knihy. A za to autorce děkuji.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily n... více

katy238
09.03.2017

Velice děkuji. Krásná slova vždy potěší.

bgott
09.03.2017

Naprosto přesná recenze, která mi mluví z duše. Děkuji.

Samira
29.01.2017

Mne vždy drtí nevinnost obyčejných obětí, ale otevřu ji brzy pokud je psána, jak říkáte. Děkuji.

katy238
29.01.2017

Téma je podáno šetrně, není se potřeba ničeho bát. Rozhodně se nejedná o syrové čtení, naopak. Něžný příběh o naději i za těch nejhorších dob.

Samira
29.01.2017

Výborná recenze, vím, že bude kniha fantastická a cenná, ale sbírám na ni síly, právě z výše uvedených důvodů.