Brenda Veliká

recenze

Brenda Veliká (2013) 4 z 5 / MartinaF
Brenda Veliká

Brenda Blattová je šestnáctiletá puberťačka. Nemá žádné přátele. A je tlustá. Proto ji rodiče umístili do internátní školy v Kapradinovém údolí, které řediteluje konzervativní a zkostnatělá paní Lumpwaphtová (čti lom-vaftová). Brendě nastanou krušné časy - málo jídla, minimum soukromí, přísná pravidla.

Jen těžko si Brenda zvyká na místní zvyky i společnost - kamarádí se s ní Ruby, která, když se rozdávala krása, stála ve druhé frontě. Ale naštěstí je tu další nová dívka. Jmenuje se Marie a je zpodobnění bohyně krásy a lásky. Marie se s Brendou spřátelí a od té chvíle se z Brendy stává celebrita.

Ale vše není tak jednoduché, jak se zdá.

C. D. Payne je autor, kterého jsem zatím nečetla. Ale situaci jsem napravila a moje první kniha je za mnou. Příběh je chytlavý, humorný a vypráví o problémech současných dospívajících lidí.

Brenda je šestnáctiletá puberťačka, je tlustá, ošklivá s nízkým sebevědomím a s minimem přátel. Rodiče ji poslali do internátní školy doufajíc, že si Brenda najde přátele a hlavně že se jí podaří aspoň trochu zhubnout. Z vedení přísné paní L. si však Brenda hlavu neláme. Seznámí se s několika dívkami, které jsou považovány za outsidery školy, přesto si porozumí. A v momentě, kdy se setká s Marií, se jí změní život.

Marie je krásná dívka, dalo by se říct, že je symbolem krásy a Mariino kamarádství Brendu přivádí do popředí popularity. Její sebevědomí začíná stoupat. Kromě toho ji však chybí láska, a tak ji hledá, ale protože je tlustá, obává se, že ji jen tak nenajde.

Celá kniha je protkaná chutí po lásce a sexu. Občas jsem si říkala, jestli jsem v šestnácti byla také taková - ale asi ano, snila jsem o velké lásce, ale stejně jako Brenda jsem byla zakomplexovaná tím, jak vypadám a už jsem si neuvědomila, že určitě mám i něco, co je na mě hezké. A Brenda si to taky neuvědomuje. Neuvědomuje si, že je vtipná, ironická, někdy i sarkastická a drzá, vytáčí tím některé profesory i paní L.

Pokud máte rádi svěží příběh plný humoru a autorův styl, určitě si Brendu přečtěte. Sice je určená mládeži, ale na své si přijdou i dospělí čtenáři. Já se s Brendou opravdu bavila, protože to byla holka přesně podle mého gusta.