Běsni a zuř

recenze

Běsni a zuř (2015) 5 z 5 / Aires
Běsni a zuř

Znáte už Brigid Quinnovou? Temperamentní dámu na prahu šedesátky, která loví vrahy, jako by nic a na potkání trousí vtipné hlášky? Jestli ne, je nejvyšší čas se seznámit.

Brigid Quinn se snaží zapomenout na svou minulost. Žije šťastně se svým manželem, Carlem, a jejich dvěma mopslíky v pěkném domě v Arizoně. Své dny tráví hledáním kamenů v říčním korytě a snahou naučit se vařit.

Ještě před několika lety byla agentkou FBI. Pracovala v utajení, jako návnada pro vrahy a sexuální predátory. Dělala to devět let, což je o pět let více, než obvykle trvá, aby agent dojel na syndrom vyhoření. Teď je v důchodu a připadá si, jako kdyby dočasně hrála divadelní roli, ,,ženu jistého věku, bydlící na jihozápadě,,.

Minulost ale neumírá, a tak jednoho dne Brigid zazvoní na zvonek místní šerif. Zatkli Floyda Lynche, který prohlašuje, že je sériový vrah z Route 66 a má na svědomí vraždy tuctu žen. Tenhle případ je jeden z nejtěžších její kariéry a zůstal nevyřešený. Briqid při něm přišla o svou kolegyni Jessicu, která tenkrát dělala návnadu. Nepodařilo se jí přelstít vraha a její tělo se nikdy nenašlo. Brigid plane touhou a vztekem vyřešit tento případ jednou provždy.

Lynch zná všechny podrobnosti, které může vědět pouze skutečný vrah. Ale Brigid na tom něco nesedí..A tak se pouští do vyšetřování na vlastní pěst a ocitá se na tenkém ledě. Je přesvědčená, že FBI má špatného muže a pravý vrah běhá na svobodě. Zdá se, že jí někdo chce umlčet a její život je v ohrožení.

Mám takový malý varovný signál, který mi v nebezpečných časech prokazoval dobrou službu. Cuká mi nerv po straně krku. Nevím, proč nezacukal, když jsem poprvé zahlédla tu bílou dodávku, starou a špinavou, jak stojí na mostě a řidič se opírá v otevřeném okénku a shlíží do vyschlého řečiště. Možná že už mému vnitřnímu varovnému systému docházejí baterky.

Briqid je temperamentní dáma, která vás přesvědčí, že i na prahu šedesátky má energie na rozdávání. Ze začátku jsem měla strach, jak se mi podaří se sžít se starší postavou, ale brzy se ukázalo, že k obavám není důvod. Briqid je možná v důchodu, ale rozhodně to není žádná vetchá stařenka. Je vynalézavá, tvrdohlavá a umí si poradit za všech okolností. Vyniká svým cynickým humorem a u jejích hlášek se určitě zasmějete. Rychle jsem si ji oblíbila a považuji ji za jedno z největších plus této knihy.

Ovšem i Brigid dělá chyby a občas je trochu unáhlená. Za každou cenu se snaží utajit svou minulost před svým manželem. Bojí se, že kdyby zjistil, že ve světě vražd je jako doma, opustil by ji. V knize je tak vidět kontrast mezi jejím tajným já, které chce honit devianty a tím druhým, které touží vést poklidný život.

I přes pokročilý věk Brigid nemá problém pronásledovat vrahy a kniha je tak plná akce. Zápletka je dobře promyšlená a moc se mi líbilo, že se na vraždu podíváte i z trochu jiného pohledu, než je obvyklé. Příběh je napínavý a autorka nešetří překvapivými zvraty. Nemusíte se bát, že byste hned na začátku vše odhalili. Kniha je velmi čtivá, a jakmile se do příběhu ponoříte, budete otáčet stránky jednu za druhou. Zpomalit je téměř nemožné.

Thrillery moc často nečtu, a tak pro mě Běsni a zuř byla milým překvapením a ukázala mi, že i tento žánr mi má, co nabídnout. Podle mě je to velmi podařený debut a doufám, že i v dalších dílech autorka udrží nastavenou laťku.

binysek
17.08.2015

rozhodně mne recenze nalákala a knihu si přečtu