Bajky Barda Beedleho

recenze

Bajky barda Beedleho (2008) 5 z 5 / Hell_Rihova
Bajky barda Beedleho

Bajky Barda Beedleho je útlá knížečka pěti pohádek které se vyprávějí malým kouzelnickým dětem. Aby pohádky nebyly jen pro malé kouzelníky, profesor Albus Brumbál je rozšířil o své poznatky, aby podivným výrazům a případně i historickým událostem, rozuměli i mudlovské děti.
Jednotlivé pohádky jsou psány hezkým, milým stylem, že si je oblíbí děti i dospělé. Já vlastním krásné modré vydání z roku 2008, které je navíc doplněno ilustracemi autorky knihy, ilustrace nám slouží k jakémusi doplnění samotného příběhu. Knížka obsahuje pět pohádek: Čaroděj a skákající hrnec, Fontána příznivé sudby, Mágovo chlupaté srdce, Králice Alice a chechtavý pařez a nakonec Příběh tří bratří. Mně se nejvíce líbila pohádka Čaroděj a skákající hrnec, která poukazuje na ješitného kouzelníka, který odmítá pokračovat v pomoci lidem, jako dělal jeho otec. Různí lidé chodili za kouzelníkem, aby uvařil v kotlíku zázračný lektvar, který by vyléčil jejich nemocné příbuzné. Kouzelník odmítal. Hrnec navzdory tomu začal mít všechny příznaky nemocí jako mají lidé, kteří potřebovali pomoct. Má bradavice, hýká jako osel, kašle a neustále skáče po jedné noze a dělá rámus. Až jednou už to kouzelník nevydrží a potají v noci uzdraví všechny lidi ve vesnici. Tím se uzdraví i jeho hrnec. Jaké z toho plyne ponaučení? Nekoukejme se jen na sebe a na své problémy, ale snažme se pomáhat i druhým, protože nikdy nevíme, kdy se nám pomoc ostatních bude hodit.
Příběh tří bratří je asi nejznámější pohádka knihy. Příběh vystupoval i ve filmu o Harrym Potterovi. Právě díky této pohádce dostane Harry a jeho přátelé odpovědi na spoustu otázek, které mu pomohou vyhrát nad zlem a porazit Pána zla – lorda Voldemorta. Ještě před svou smrtí profesor Albus Brumbál Hermioně odkázal svůj výtisk Bajek Barda Beedleho a hlavně díky tomu věděli, na koho se mají obrátit a k čemu slouží relikvie smrti. Jak sám Albus Brumbál řekl, každý si v pohádkách najde to své – zábavu i ponaučení.
V každé jednotlivé pohádce jsou vykresleny povahové rysy postav, že ne každý dokáže být milý a laskavý, ale že existují i vlastnosti jako je ješitnost, pýcha, nenávist. Ale nakonec, jak už to vždy v pohádkách bývá, dobro zvítězí nad zlem. Ovšem, cesta nemusí výt vždycky lehká a bezbolestná.
Bajky Barda Beedleho jsou součástí doprovodné série k příběhům Harryho Pottera. Další knihy, které patří do této série jsou například Magická místa z filmů, Bestiář Harryho Pottera, Panoptikum postav nebo Fantastická zvířata a kde je najít, které byly v roce 2017 přepsány do knižní podoby jako scénář k filmu. Kniha i film se těší veliké oblibě všech fanoušků Harryho Pottera a kouzelnického světa.
Knihu by si měl přečíst každý, kdo se zajímá o kouzelnický svět, každý si v příbězích najde to své, co ho dokáže rozesmát a pohladit na duši a může se stejně jako já zamyslet nad tím, jak by se choval v daných situacích on sám.
Knihu jsem kdysi dostala od své spolužačky z gymplu a tímto jí patří mé velké díky – díky, Niky! :)