Aphra

recenze

Aphra (2012) 3 z 5 / Safienka
Aphra

Hana Parkánová-Whitton je původem česká autorka nyní žijící ve Velké Británii. Její díla můžeme najít v žánru historických románů založených, jak na smyšlených, tak i na skutečných příbězích.
Kniha Aphra je právě tím dílem, který nám připomíná již dávné události, které bychom nyní mohli najít v encyklopediích. Tentokrát nás autorka zavádí do druhé poloviny 17. století, do nejpřevratnější doby v Anglii.
Aphra Johnsonová je chudá pohledná dívenka žijící se svými rodiči na panství Colepperových. Aphru poznáváme jako velice sympatickou a cílevědomou bytost, která má vytyčené své cíle a ví co chce. Díky své kráse se dostává do přízně Coleperrových, kteří ji považují za svoji schovanku, dceru, sestru i kamarádku.
V Anglii, kde se většina děje odehrává, panuje složitá politická situace. Po zabití krále Charlese I. se ujímá vlády nenáviděný Cromwell. Kvůli nepokojům v zemi odjíždí rodina Colepperových spolu i s Aphrou do Surinamu, jihoamerické země, kde vlastní plantáže a velký dům.
Jako ve správném románu se čtenáři dočkávají prvního vzplanutí a krátkého románku Aphry s pohledným Edwardem Darbym. Ač tato láska proplouvá knihou jako nenápadná malá loďka, tak je bohužel jen jednostranná. Aphra začíná chytat inspiraci a právě zde se rozhodne svůj život věnovat psaní. Díky bohatým stykům se Aphře dostává finančního zajištění a po návratu do Anglie se rozhodne osamostatnit. Rodinou je zavržena, přesto se staví na vlastní nohy a začíná psát pod přezdívkou Astrea. Aby byla ochráněna před pomluvami společnosti, přijímá nabídku k sňatku od vdovce, Johanna Behna, který je jako ostatních nespočet mužů Aphrou okouzlen. Bohužel život a osud si žádá své, lehce plynoucí příběh dostává ránu a Aphra ač zajištěná se ocitá opět sama. Informace, z kterých autorka čerpá nejsou v tento moment dostačující a není známo, zdali k očekávanému sňatku došlo či nikoliv, přesto se po tomto období Aphra začíná podepisovat jako Behnová. Můžeme tedy pouze a jen spekulovat, jak to tehdy bylo. Aphra píše jeden román za druhým a pomocí své krásy se ocitá po boku Charlese II., který se po smrti Cormwella a útěku jeho nástupce vrací zpět do země. Nic není růžové dlouho, a proto konec překvapí nejen Aphru, ale i čtenáře.
Charles, jako velký záletník se do Aphry zamilovává a opouští všechny milenky. Tato nečekaná situace se ale nelíbí královým pobočníkům, kteří vymýšlí lest a posílají Aphru do Holandska na výzvědy. Špionka v cizí zemi se dostává do problémů. Příběh dostává na chvíli větší spád. Nenávist, intriky a žárlivost je v tomto směru typickou vlastností nejen žen. Chvíli se můžeme obávat, ale strach není na místě. Aphra si nachází s pomocí přátel, jedinečné krásy a inteligence své místo na slunci.
Kniha je psaná velice čtivě. Děj neničí obsáhlá souvětí, ale v řádcích se naopak střídají pohledy více hrdinů, které nám dodávají větší ucelenosti, komplexnosti a informovanosti. Hlavní hrdinka je zde popisována téměř jako bohyně krásy, která je schopna uhranout skoro všechny muže. Za to ji naopak nenávidí velké množství žen. Stránky jsou prokládány dialogy, vyprávěním, vnitřními monology i několika dopisy, které dodávají příběhu šmrnc.
Nijak zvlášť náročný příběh, který je opřen o skutečnou událost se může stát příjemným počtením pro všechny přivržence historických románů a Hany Whitton.

Aphra Behnová (1640-1689) se stává první profesionální ženskou spisovatelkou, která si získá publikum populárními divadelními hry jako například Urozený poutník, Oronooko či Milostné dopisy.