12. 12.

recenze

12. 12. (2016) 4 z 5 / Hell_Rihova
12. 12.

Vyšetřovatel Karel Krol je povolán k případu, kde má vyšetřit hromadnou vraždu mladých dívek, které si přezdívají Wild graffiti. Na první pohled je všem jasné, že se nejedná o obyčejné vraždy, o pouhé vyřizování účtů. Jedná se o jakési podivné rituální vraždy. Oběti jsou brutálně zavražděni, jejich těla jsou různě spletené dohromady a na očích mají staré mince přelepené páskou ve tvaru kříže. Později vyšetřovatel zjistí, že lidé byli zavražděni podle fotek, které pořídila dívka z Wild graffiti, Salome. Vraždám se začne přezdívat Umělecké vraždy. Policie neví čeho se chytit, důkazy, které mají ukazují na jednoho člověka, jakéhosi galeristu. Ovšem, Krolovi se to nezdá, i když nic jiného v ruce nemají a všechny důkazy směřují na něj, tak si pořád myslí, že vrahem je někdo úplně jiný. Kde je pravda, se ovšem nedozví, protože galerista zemře.
Na internetu se objeví podivná nahrávka, na které je vyobrazený kulhající muž v kápi. Možná mnich? Policie s hrůzou zjistí, že nahrávka je nahrávka z místa činu. Vrah si natočil vše, co obětem udělal, jakým způsobem je trápil a jak je nakonec zabil. Vrah si s policií zahrává.
Hromadná vražda mladých dívek ovšem není poslední. Postupem času se najdou další dvě mrtvoly, které mají na sobě podpis stejného vraha jako dívky z Wild Graffiti. Vypadá to, že řádění psychopatického vraha nebere konce. Všichni zavraždění mají něco společného, všichni byli vyfoceni na fotkách. Jenže proč právě oni? Mají společné i další věci?
Při dalším vyšetřování Karel Krol zjistí, že za těmito vraždami stojí mnohem víc lidí, než si myslel. Přišel i na to, jak nynější vraždy souvisí s tím, co se stalo na tehdejších Česko-rakouských hranicích před čtyřiceti lety. Krol začne mít strach. Ví toho příliš mnoho. Hlavně poté, když uvidí fotografii, na které je zobrazen se svým bratrem. Začne panikařit. Protože přeci všichni lidé, kteří byli vyfoceni zemřeli drastickou smrtí.
Příběh z českého prostředí, zase něco jiného než severské detektivky. Příběh mě zaujal, hlavně obálkou a názvem. Anotaci jsem si přečetla až doma když jsem knihu chtěla začít číst, vybrala jsem si ji proto, že jsem se sama narodila 12. 12. a zajímalo mě, co se stalo v tento datum v knize. Rozhodně jsem nesáhla vedle, protože kniha se mi moc líbila. Příběh mě do sebe vtáhl hned od prvních stránek.