.... celé to hnízdo musí hořet přehled

.... celé to hnízdo musí hořet https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243741/bmid_cele-to-hnizdo-musi-horet-243741.jpg 4 6 6

Literární dokument o odvrácené tváři Květnového povstání v Čechách 1945. Kniha CELÉ TO HNÍZDO MUSÍ HOŘET! je o nevyhnutelném konci celé předchozí koexistence Čechů s Němci – respektive o jejím skutečném finále v květnu roku 1945, které se přirozeně stalo fantómem za každého pozdějšího režimu u nás. Jinak řečeno, je o neveselém, tragickém, přitom ale naprosto neodvratném zakončení osmi století společného života obou těchto národů, jenž sice začal racionálně a účelově, pokračoval dlouho k relativní obapolné spokojenosti, skončil ale v krvi, zlu a vzájemném, jen těžko odpustitelném násilí. Tato kniha je však především velmi zajímavým pokusem popsat a vysvětlit tento dějinný zápas tentokrát z pozice těch, kteří jej prohráli. A vylíčit toto impozantní drama v poměrně širokém plánu prostřednictvím dílčích epizod - navíc seřazených za sebou tak, aby čtenáře provedly pražským, respektive českým květnovým povstáním poněkud jinak, než býval až dosud zvyklý. To ovšem nikoli proto, aby byli „naši“ a konečně i říšští Němci buď lacině adorováni, anebo (jak bývá v našich krajích bohužel běžné) aby byli a priori pomlouváni, tupeni a odsuzováni. Naopak proto, aby byli zejména českému čtenáři konečně představeni historicky co možná nejpřesněji, s nezbytným objektivním nadhledem a bez principiálních averzí. Tedy tak, aby mohl motivy jejich počínání zejména v květnu pětačtyřicátého roku když už ne přijmout, tedy alespoň pochopit. Imperativní název knihy sice opravdu je autentickou větou z německého rozkazu, podle něhož měla být Praha totálně zničena. Uvažovali tak ale všichni Němci v Čechách? Skutečně za sebou v této tehdy stále ještě i jejich vlasti chtěli nechat hřbitovy mrtvých, moře trosek a spálenou zemi? Anebo jim šlo mnohem spíš „jen“ o volný průjezd k vlastní záchraně v novém domově, který budou teprve muset začít hledat?... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize .... celé to hnízdo musí hořet. Přihlašte se a napište ho.

MilanVichta
13.08.2019

Vážený mistře,
výše uvedenou knihu .... celé to hnízdo musí hořet, jsem si zakoupil a zahloubal se do ní..
Ač napsána čtivě a poutavě, přesto bych si dovolil, nebude to snad ke škodě věci upozornit na pár drobností z hlediska které vám tak říkajíc unikly, neberte to prosím jako mé nevděčné hnidopišství..
Nu tedy do toho, budu to brát po řadě a číslovaně:
1. Vedoucím úřadovny Gestapa v posledním období existence Protektorátu Čechy a Morava nebyl G. Andres ale Dr. Ernst Gerke, zaměnil jste velitele za zástupce.
2. K. H. Frank nebyl v žádném případě říšským ministrem, ale státním ministrem v Úřadu říšského protektora, předtím byl státním tajemníkem.
Počátkem roku 1943 byl povýšen právě z hodnosti státního tajemníka, rovněž bylo tak učiněno i po linii SS - na SS - Obergruppenfuehrera a současně byl
jmenován Generálem Waffen SS a policie.
3. Hodnost SS - Sturmfuehrera v te dobe neexistovala.
Víc jsem nenašel, případně si nevšiml. Těším se na vaše další tvůrčí počiny.
Přeji vám krásný den a moc vás zdravím
S úctou
Milan Vichta
Váš čtenář.

hynek5107
25.05.2016 4 z 5

Velmi dobře zpracované téma pražského povstání, jeho příčin a důsledků. Autor odstraňuje veškeré ideologické zatmění a soustředí se (nejen) na fakta. Myslím, že dílo bych mohl vzít jako ucelenou encyklopedii květnových pražských dnů, i díky bohaté příloze s popisem všech jednotek, které se v Praze vyskytly a které jsou často ztraceny v mlze legend a povídaček. 5 hvězdiček nedávám kvůli ne úplně jasné stylistice a občasným větám bez přísudku nebo s nejasným podmětem.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha .... celé to hnízdo musí hořet v seznamech