První kníže aneb Předtucha moci přehled

První kníže aneb Předtucha moci
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428454/bmid_prvni-knize-aneb-predtucha-moci-Bnb-428454.jpg 4 33 33

Bořivoj a Ludmila série

1. díl >

Biografický román o historicky prvním českém knížeti Bořivoji I. (853 – 889) z dynastie Přemyslovců. Po čase bezvládí a zmatků usedá Bořivoj na knížecí stolec na Levém Hradci. V kmeni Čechů mají rozhodující slovo stařešinové jednotlivých rodů a on musí bojovat s protivníky nejen vně, ale i uvnitř kmene. Navazuje styky s moravským knížetem Svatoplukem, který ho činí svým hlavním spojencem v Čechách. Důsledkem spojenectví je i trestná výprava z francké říše, proti níž se společně postaví česká knížata. Jedině lucký kněžic Vlastislav nabídne Bořivojovi pomoc, ale ten ji odmítne a navíc Vlastislavovi odloudí nevěstu, dceru pšovského knížete Ludmilu...... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize První kníže aneb Předtucha moci. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (10)

Qercus
05.08.2022 odpad!

Čtení této knihy bych připodobnil cévkování ostnatým drátem. 1/3 knihy jsem čekal na světlý moment který by ospravedlnil čas strávený u této knížky. Žel větší šance byla najít celosvětový mír na dně sedmého škopku v nádražní restauraci. Nenašel jsem ani jedno a tak kniha putovala nedočtená zpět do knihovny.

Martina291086
16.01.2022 3 z 5

Já tuto knihu přečetla už podruhé a musím říct, že byť se kniha velice dobře čte, napadá mě otázka, jestli opravdu bylo nutné vylíčit Bořivoje a tohle období našich dějin takovým brutálním způsobem. Chybělo mi víc pozitivních a kladných stránek knížete i poměrů. Přece jen, nebylo vše jen špatné a kruté. A to i přesto, že dochovaných pramenů o tomto období máme žalostně málo a Bílek musel hodně popustit uzdu své fantazii. Rozhodně bych tuto knihu nedoporučila dospívajícímu čtenáři-zájemci o toto období našich dějin.


jindrich7442
29.09.2021 4 z 5

Kniha mě naprosto uchvátila. Úžasný literární styl, kde může pracovat čtenářova fantazie. Ačkoliv často rozmýšlím o době christanizace a střetu náboženství, které připouští pustit uzdu fantazii, musím ubrat jednu hvězdu za historickou nepřesnost - byť o životech Bořivoje a Ludmily toho nevíme mnoho, ale minimálně jejich stáří a stáří jejich dětí umíme od Antropologického zkoumání Emanuelem Vlčkem zařadit celkem jasně. Dokonce i Fuldská kronika je nám známa poměrně dlouho, takže i v době psaní knihy, byla jistá míra christanizace na českém území nezpochybnitelná. (viz křest 14 českých knížat v Řezně roku 845 - dokonce Bořivojův i Ludmilin křest je doložen do let, kdy se příběh knihy odehrává.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha První kníže aneb Předtucha moci v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených46x
ve Čtenářské výzvě7x
v Doporučených2x
v Knihotéce77x
v Chystám se číst12x
v Chci si koupit1x
v dalších seznamech1x