Antigona přehled

Antigona
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427557/bmid_antigona-QS3-427557.jpg 4 641 641

Deti kráľa Oipida Antigona, Ismena a Eteokles žijú v Tébach, kde vládne Kreon. Ich brat Polyneikos tiahne s vojskom proti Tébam. Obaja synovia v tomto boji padnú, Eteokles ako hrdinský obranca, Polyneikos ako vlastizradca. Kreon zakáže pochovať Polyneika, čo v očiach Grékov bola pre celú rodinu potupa. Antigona v rozhovore s Ismenou oznamuje, že nebude rešpektovať neľudský príkaz, ktorý šliape i po božských zákonoch a Polyneikovi preukáže posledné pocty. Sofokles je najznámejší grécky staroveký dramatik, najprv herec, neskôr autor tragédií. Dielo Antigona nadväzuje na udalosti v diele Kráľ Oidipus a Oidipus na Kolóne.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Αντιγόνη , -442

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Antigona. Přihlašte se a napište ho.

katerina3502
11.01.2024 3 z 5

Úzká knížečka, děj rychle ubíhá a konec je typický pro antickou tragédii. Za mě kniha s pár zajímavými myšlenkami, ale vracet se k ní už nebudu.

Hani77
06.01.2024 4 z 5

Oidipús se mi četl lépe, ale jsem ráda, že jsem se díky výzvě dostala i k pokračování tohoto příběhu.

LordByron
22.12.2023

Už odkedy som prvý raz ten príbeh počul, sympatickejší mi bol Kreón hľadiaci na blaho vlasti než fanatická Antigona.
Kreón plne právom odsúdil zradcu, Antigona ani neporušila,, zákony ľudí "kvôli humanite ale kvôli mŕtvole (zradcu) a Kreónovi takmer nedala inú možnosť než ju odsúdiť.
A áno toto je dosť provokatívny nazor ale tak to vnímam.

Bez obav, Démon lidství a dalších 1 990 eknih zdarma

15.03.2023