1984 přehled

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11683 11683

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four , 1949

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize 1984. Přihlašte se a napište ho.

JointlieKat94
předevčírem audiokniha 4 z 5

AUDIOKNIHA
Po letech jsem tu zpět s ohodnocením poslechu. Knize ponechávám 4 hvězdičky, ta mě fakt dostala. Za to audio jsem si asi neužila tak, jak bych chtěla (v práci a neustále někdo otravoval..), i když, chvíle správného poslechu byly prostě stejně bolestné.

Tahle kniha prostě patří k těm, na které se nezapomíná.

Velkej bratr tě vidí. To platí i v týhle době. Dnes je člověk sledován všude, jen ne v takovém měřítku a tak okatě.

hlupec
13.05.2024

Nebudu dávat hvězdičky. První půlka mě nebavila vůbec, ve druhé jsem se trochu chytla. Téma je závažné a inteligenci autora nelze zpochybnit. Na durhou stranu nemám tyto ad absurdum vyhnané příběhy ráda a bez pochyby to absolutně není můj žánr. S hrdinou jsem se neztotožnila a proto pro mě čtení bylo velké utrpení (podobně to mám třeba i s detektivkami od Agathy Christie :))

Věra91
12.05.2024

Jedna z knih, která předčila mé očekávání. Čtenář v knize vidí jak dokáží někteří lidé jednat, aby dosáhli svých potřeb. Stejně tak jak jednoduše, ale za jak velkou cenu se dá zmanipulovat člověk k obrazu svému apod. Pro někoho to může být hodně depresivní kniha, mě samotnou dala impuls o některých věcech přemýšlet.

100 nejčtenějších knih roku 2022

27.12.2022

50 nejčtenějších knih letošních prázdnin (2022)

04.09.2022

50 nejčtenějších knih roku 2021

27.12.2021

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Přemýšlela o tom. To nemohou, řekla konečně. To je to jediné, co nemohou. Mohou té přinutit, abys řekl cokoli - cokoli, ale nemohou té přinutit, abys tomu věřil. Nemohou se ti vecpat do duše.

Měl pocit, jako by bloudil houštinami na dně moře, ztracený v obludném světě, kde on sám byl obludou. Byl sám. Minulost byla mrtvá, budoucnost nepředstavitelná.

Kniha 1984 v seznamech

v Právě čtených348x