Pro vysněnou práci udělá cokoli...

novinky

PR článek, 04.08.2022
Pro vysněnou práci udělá cokoli...

Sarah Larková: ZVĚROLÉKAŘKA – VELKÉ SNY

Aby v roce 1912 mohla pracovat jako zvěrolékařka, vdala se Nellie za svého přítele z dětství Philippa De Groota, který převzal veterinární praxi po svém otci. Sice ho nemilovala, ale už od dětství je oba spojovalo pevné přátelství.
Před sňatkem mu slíbila, že mu dá svobodu, kdyby se mu naskytla příležitost věnovat se vysněnému povolání hudebníka. Ta se opravdu objevila po skončení první světové války a Phillip tehdy bez váhání zmizel z jejího života.
Nellie se následně spolu s kolegyní Mariou pokusí vybudovat veterinární praxi v Berlíně. Jenže minulost a láska ji záhy dostihnou...

Ukázka z knihy:
Její matka se začala probírat košem, v němž byly uložené výsledky Nelliiných ručních prací. Nejspíš chtěla zjistit, proč dcera dostala špatnou známku z šití. S odporem si prohlížela jednu výšivku.
„Příští pololetí se budu víc snažit,“ prohlásila Nellie, dřív než pozdravila otce. „Slibuju, já…“
„A co má být tohle?“
S obviňujícím výrazem matka zvedla kousek látky, na kterém její dcera zkoušela různé druhy stehů. Zadní a skrytý, křížkový a kroužkovací steh ještě poznala, některé další ovšem zjevně nedokázala identifikovat.
Nelliin otec vrhl na ruční práci krátký pohled. „To je chirurgický steh,“ poznamenal. „Tím se obvykle zašívají rány.“ Nezdálo se, že by na tom shledával něco neobvyklého, ale jeho žena si jen rozzlobeně odfrkla. „A ten druhý steh je intradermální. Bezvadně provedený…“
Matka se na něj nechápavě podívala. „Ty myslíš, že to jsou… chirurgické stehy? Ale proč…? Můžeš mi to vysvětlit, Cornelie?“ Paní Van der Heydenová dceru vždy striktně oslovovala celým jménem, místo aby jí prostě říkala Nellie.
„To… byl takový úkol,“ přikývla dcera. „Měly jsme udělat stehy, které umíme. A pak je předvést před třídou.“
Doktor Van der Heyden zvedl obočí a konečně se obrátil k dceři. „A odkud umíš chirurgické stehy?“ zeptal se spíš se zájmem, než že by se mu to nelíbilo.
„Od Phippsova otce,“ odpověděla nejistě Nellie. „Někdy mu se zvířaty pomáhám.“

S chutí by to dělala každou volnou minutu, ale doktor De Groot nebyl právě nadšený, že je v jeho ordinaci ona, a ne jeho syn. Phippsovu pomoc by uvítal mnohem raději, když třeba potřeboval podržet vzpurnou kočku nebo psa. Většinou se toho musela ujmout jeho žena.
Doktor Van der Heyden se zasmál. „Tady to máš, Josefino. S jehlou zachází ráda, ale ne v krejčovině.“
„To není vůbec k smíchu, Pietře!“ zlobila se matka. „Naopak, bojím se pomyslet, co tomu asi řekla učitelka…“
„Sestra Irene na tom nenašla nic špatného,“ bránila se Nellie. „Nechala mě dokonce vysvětlit rozdíly stehů a kdy se který používá…“
„A tím se zase dostáváme zpátky k našemu tématu,“ pospíšila si paní Van der Heydenová. „Dívky jsou povzbuzovány, aby se zajímaly o věci, do kterých ženám nic není. Jak už jsem říkala, jsou z nich vychovávány sufražetky. Nakonec bude chtít Cornelie snad ještě studovat…“


Sarah Larková (*1958) se stala svými nevšedními romány z Nového Zélandu a Karibiku autorkou bestsellerů, které zaujaly spoustu čtenářů nejen doma, ale také v zahraničí. Kromě příběhů o vystěhovalcích a rodinných ság si získává srdce čtenářek romány o lásce a rodinných tajemstvích. Její knihy vycházejí ve více než 20 zemích.
V nejnovější dvoudílné knize líčí osudy dvou mladých žen, které na počátku dvacátého století bojují za splnění svého snu stát se zvěrolékařkami.
Euromedia Group dosud vydala autorčinu trilogii z Nového Zélandu V zemi bílého oblaku (2010), Maorčina píseň (2011) a Volání ptáka kivi (2012) a její volné pokračování Naděje na konci světa (2017), dále dvoudílný román z Karibiku Ostrov tisíce pramenů (2014) a Ostrov rudých mangrovníků (2015) a samostatný román Rok delfínů (2019).
Sarah žije ve Španělsku, kde má útulek pro koně a angažuje se při práci na ochranu zvířat.

Sarah Larková: Zvěrolékařka – Velké sny, přeložila Zuzana Soukupová, vydává nakladatelství Ikar, 480 stran, doporučená cena 399 Kč - Koupit můžete zde


Velké sny Velké sny Sarah Lark (p)

Aby v roce 1912 mohla pracovat jako zvěrolékařka, vdala se Nellie za svého přítele z dětství Philippa De Groota, který převzal veterinární praxi po svém otci. Sice ho nemilovala, ale už od dětství je oba spojovalo pevné přátelství... více

Přejít na komentáře (3)