Autor Krvavých zemí převezme Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových

novinky

/ Dan
Autor Krvavých zemí převezme  Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových

Před dvěma lety u nás vzbudilo senzaci české vydání mezinárodního bestselleru Timothyho Snydera KRVAVÉ ZEMĚ – Evropa mezi Hitlerem a Stalinem. Americký historik a spisovatel nyní přijíždí převzít Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Autogramiáda k českým vydáním jeho knih se uskuteční v pondělí 5. října od 12 hodin v Pražské křižovatce, bývalém kostele sv. Anny, ve Zlaté ulici v Praze 1.

Snyderovo nejnovější dílo ČERNÁ ZEM. Holokaust – historie a varování vychází letos na podzim ve dvaceti zemích současně, u nás 29. října.

Americký historik a spisovatel Timothy Snyder (46) se věnuje dějinám střední a východní Evropy se zaměřením na problematiku holokaustu. Než se stal profesorem na Yaleově univerzitě, kde je dodnes, působil v Paříži, Vídni, Varšavě a na Harvardu. V Evropě strávil deset let, mluví pěti a čte v deseti evropských jazycích. Je autorem řady publikací, oceněných různými cenami a přeloženými do dalších jazyků. Mezi všemi vynikají Krvavé země (Bloodlands – Europe Between Hitler and Stalin, 2010), které u nás před dvěma lety společně vydaly Paseka a Prostor. Kniha získala dvanáct cen včetně Emersonovy ceny za humanitní vědy a Literární ceny Americké akademie umění a literatury, Lipské ceny evropského porozumění a Ceny Hannah Arendové za politické myšlení. Byla přeložena do více než třiceti jazyků, uvedena ve dvanácti seznamech knih roku a v šesti zemích se stala bestsellerem. Českého vydání v překladu Petrušky Šustrové se dosud prodalo sedm tisíc výtisků, titul se umístil na předních místech v anketě Lidových novin Kniha roku 2013.

V pondělí 5. října 2015 převezme profesor Timothy Snyder z rukou paní Dagmar Havlové Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Sedmnáctým laureátem tohoto ocenění se stává jako člověk, který svým dílem výrazným způsobem překračuje tradiční rámec historického bádání, navíc v kontextu židovské otázky, která se zásadním způsobem dotýká také dějin České republiky.

Tradiční dopolední rozprava Ceny VIZE 97 s řadou zajímavých hostů, volně přístupná veřejnosti, se uskuteční v Pražské křižovatce, bývalém kostele sv. Anny, ve Zlaté ulici v Praze 1 – 5. října 2015 od 10:00 hod do 12:00 hod. Následně od 16:00 hod se zde uskuteční také slavnostní ceremoniál. U příležitosti předání Ceny VIZE 97 vydává Nadace sborník letošního laureáta nazvaný Politika života a smrti. Výběr esejí a textů profesora Snydera bude možné poprvé zakoupit na dopolední rozpravě a po jejím skončení si ji nechat od autora také osobně podepsat. K dispozici zde budou i další česká vydání Snyderových děl – Krvavé země (Paseka a Prostor, 2013) a Intelektuál ve dvacátém století (Prostor 2013).

Snyderovo nejnovější dílo ČERNÁ ZEM. Holokaust – historie a varování (Black Earth: The Holocaust as History and Warning, 2015) vychází letos na podzim ve dvaceti zemích současně, u nás 29. října. V překladu Martina Pokorného ji vydávají Paseka a Prostor. Autor v ní hledá odpovědi na otázky spojené s holokaustem a v mnoha důležitých bodech polemizuje s jeho standardními výklady. 


Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem Timothy Snyder

Mezi dvěma říšemi, Hitlerovou a Stalinovou, se nacházejí krvavé země. Necelá dvě desetiletí stačila, aby zde v důsledku politiky dvou vůdců zahynulo čtrnáct milionů lidí. Povědomí o událostech třicátých a čtyřicátých let na území ... více

Přejít na komentáře (4)