Autor Krvavých zemí převezme Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových

novinky

01.10.2015 / Dan
Autor Krvavých zemí převezme  Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových

Před dvěma lety u nás vzbudilo senzaci české vydání mezinárodního bestselleru Timothyho Snydera KRVAVÉ ZEMĚ – Evropa mezi Hitlerem a Stalinem. Americký historik a spisovatel nyní přijíždí převzít Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Autogramiáda k českým vydáním jeho knih se uskuteční v pondělí 5. října od 12 hodin v Pražské křižovatce, bývalém kostele sv. Anny, ve Zlaté ulici v Praze 1.

Snyderovo nejnovější dílo ČERNÁ ZEM. Holokaust – historie a varování vychází letos na podzim ve dvaceti zemích současně, u nás 29. října.

Americký historik a spisovatel Timothy Snyder (46) se věnuje dějinám střední a východní Evropy se zaměřením na problematiku holokaustu. Než se stal profesorem na Yaleově univerzitě, kde je dodnes, působil v Paříži, Vídni, Varšavě a na Harvardu. V Evropě strávil deset let, mluví pěti a čte v deseti evropských jazycích. Je autorem řady publikací, oceněných různými cenami a přeloženými do dalších jazyků. Mezi všemi vynikají Krvavé země (Bloodlands – Europe Between Hitler and Stalin, 2010), které u nás před dvěma lety společně vydaly Paseka a Prostor. Kniha získala dvanáct cen včetně Emersonovy ceny za humanitní vědy a Literární ceny Americké akademie umění a literatury, Lipské ceny evropského porozumění a Ceny Hannah Arendové za politické myšlení. Byla přeložena do více než třiceti jazyků, uvedena ve dvanácti seznamech knih roku a v šesti zemích se stala bestsellerem. Českého vydání v překladu Petrušky Šustrové se dosud prodalo sedm tisíc výtisků, titul se umístil na předních místech v anketě Lidových novin Kniha roku 2013.

V pondělí 5. října 2015 převezme profesor Timothy Snyder z rukou paní Dagmar Havlové Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Sedmnáctým laureátem tohoto ocenění se stává jako člověk, který svým dílem výrazným způsobem překračuje tradiční rámec historického bádání, navíc v kontextu židovské otázky, která se zásadním způsobem dotýká také dějin České republiky.

Tradiční dopolední rozprava Ceny VIZE 97 s řadou zajímavých hostů, volně přístupná veřejnosti, se uskuteční v Pražské křižovatce, bývalém kostele sv. Anny, ve Zlaté ulici v Praze 1 – 5. října 2015 od 10:00 hod do 12:00 hod. Následně od 16:00 hod se zde uskuteční také slavnostní ceremoniál. U příležitosti předání Ceny VIZE 97 vydává Nadace sborník letošního laureáta nazvaný Politika života a smrti. Výběr esejí a textů profesora Snydera bude možné poprvé zakoupit na dopolední rozpravě a po jejím skončení si ji nechat od autora také osobně podepsat. K dispozici zde budou i další česká vydání Snyderových děl – Krvavé země (Paseka a Prostor, 2013) a Intelektuál ve dvacátém století (Prostor 2013).

Snyderovo nejnovější dílo ČERNÁ ZEM. Holokaust – historie a varování (Black Earth: The Holocaust as History and Warning, 2015) vychází letos na podzim ve dvaceti zemích současně, u nás 29. října. V překladu Martina Pokorného ji vydávají Paseka a Prostor. Autor v ní hledá odpovědi na otázky spojené s holokaustem a v mnoha důležitých bodech polemizuje s jeho standardními výklady. Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a StalinemKrvavé země: Evropa mezi Hitlerem a StalinemTimothy Snyder

Mezi dvěma říšemi, Hitlerovou a Stalinovou, se nacházejí krvavé země. Necelá dvě desetiletí stačila, aby zde v důsledku politiky dvou vůdců zahynulo čtrnáct milionů lidí. Povědomí o událostech třicátých a čtyřicátých let na území dnešního P...více

Komentáře (4)

Lector
02.10.2015

Já se kaji. Tak nějak jsem si vsugeroval, že se to týká Krvavých zemí, tedy té knihy, a ventiloval moje pocity z ní. Je možné, že se Snyder v "Černé zemi" posunul. Nu což, necháme se překvapit. Paseka na svých webovkách píše, že vyjde už na konci října. Už vím pro co si půjdu do knihkupectví. :-)

kní
02.10.2015

To já zase nevím (školy nemám). :-)
Ony to byly úryvky z té recenze interpretované panem Petráčkem, já jsem je "vycucla" a spojila k sobě... Každopádně jak to Timothy Snyder myslel nebo přesněji - jak si myslíme, že to myslel, zjistíme, až kniha vyjde česky a budeme si ji moci přečíst.

Lector
02.10.2015

Kní, děkuji za zajímavý příspěvek. "Krvavé země" mi to postavilo do nového světla, ale tou intepretací M. Marruse si nejsem jist. Snyder píše, že Ukrajina byla pro Hitlera prostorem pro další expanzi, stejně jako SSSR jako celek. Nešlo však zdaleka jen o černozem jako cílovou adresu pro přesídlení německých sedláků, ale i kaspickou ropu, ukrajinské černé uhlí. Myslím, že Snyder nechápe Šoa jako "vedlejší" produkt boje o zdroje a řekl bych, že Marrus trochu fabuluje a tu myšlenku mu podsouvá. Ale pravděpodobně se mýlím. Jak říká Cimrman v jedné ze svých her: "Jsem jen prostý sekáček trávy".
Ten článek, respektive to, o čem nás zpravuje, vítám. Myslím, že Snyder za svůj pohled na události ve Východní Evropě ocenění zaslouží.

kní
01.10.2015

z recenze knihy Černá zem z pera kanadského historika Michela Marruse:

... Výzkum holokaustu se přesunuje od pojetí šoa jako unikátní historické události mezi Němci a Židy ke srovnávacím studiím zahrnujícím celé regiony, státy i ekonomické aspekty. Přes to vše chce Snyder dokázat, že holokaust i poučení z něj chápeme špatně. Titul Black Earth evokuje předchozí Snyderovu knihu Bloodlands (Krvavé země). Ale výraz Black Earth neznamená obecné "černé země", ale černozem - úrodný typ půdy na Ukrajině a v jižním Rusku. O to se opírá Snyderova teze. Tato území byla cenou, za niž Hitler i Stalin obětovali miliony. Právě pro jejich získání se stali Židé ústřední obsesí nacistického diktátora. To byla podle Snydera kolébka holokaustu, Hitlerovy snahy zničit planetárního nepřítele.
Řečeno s nadsázkou, Snyder pokládá holokaust za část bojiště mezi Hitlerem a Stalinem o zdroje. A Židy za oběti boje o černozem. Je to provokativní teze a Snyder ji ještě přifukuje aktualizací pro současnost. Tvrdí, že boj o zdroje v éře změny klimatu by mohl hitlerovské geopolitické uvažování oživit. Je to pojetí nejen novátorské, ale i silně kritizované.

(z pravidelného sobotního trojsloupku Zbyňka Petráčka s podtitulem Osobní výběr ze světového tisku, LN, 26.9.2015)