Komentáře: Autor Krvavých zemí převezme Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových (4)

Přidat komentář

Lector
02.10.2015

Já se kaji. Tak nějak jsem si vsugeroval, že se to týká Krvavých zemí, tedy té knihy, a ventiloval moje pocity z ní. Je možné, že se Snyder v "Černé zemi" posunul. Nu což, necháme se překvapit. Paseka na svých webovkách píše, že vyjde už na konci října. Už vím pro co si půjdu do knihkupectví. :-)

kní
02.10.2015

To já zase nevím (školy nemám). :-)
Ony to byly úryvky z té recenze interpretované panem Petráčkem, já jsem je "vycucla" a spojila k sobě... Každopádně jak to Timothy Snyder myslel nebo přesněji - jak si myslíme, že to myslel, zjistíme, až kniha vyjde česky a budeme si ji moci přečíst.


Lector
02.10.2015

Kní, děkuji za zajímavý příspěvek. "Krvavé země" mi to postavilo do nového světla, ale tou intepretací M. Marruse si nejsem jist. Snyder píše, že Ukrajina byla pro Hitlera prostorem pro další expanzi, stejně jako SSSR jako celek. Nešlo však zdaleka jen o černozem jako cílovou adresu pro přesídlení německých sedláků, ale i kaspickou ropu, ukrajinské černé uhlí. Myslím, že Snyder nechápe Šoa jako "vedlejší" produkt boje o zdroje a řekl bych, že Marrus trochu fabuluje a tu myšlenku mu podsouvá. Ale pravděpodobně se mýlím. Jak říká Cimrman v jedné ze svých her: "Jsem jen prostý sekáček trávy".
Ten článek, respektive to, o čem nás zpravuje, vítám. Myslím, že Snyder za svůj pohled na události ve Východní Evropě ocenění zaslouží.

kní
01.10.2015

z recenze knihy Černá zem z pera kanadského historika Michela Marruse:

... Výzkum holokaustu se přesunuje od pojetí šoa jako unikátní historické události mezi Němci a Židy ke srovnávacím studiím zahrnujícím celé regiony, státy i ekonomické aspekty. Přes to vše chce Snyder dokázat, že holokaust i poučení z něj chápeme špatně. Titul Black Earth evokuje předchozí Snyderovu knihu Bloodlands (Krvavé země). Ale výraz Black Earth neznamená obecné "černé země", ale černozem - úrodný typ půdy na Ukrajině a v jižním Rusku. O to se opírá Snyderova teze. Tato území byla cenou, za niž Hitler i Stalin obětovali miliony. Právě pro jejich získání se stali Židé ústřední obsesí nacistického diktátora. To byla podle Snydera kolébka holokaustu, Hitlerovy snahy zničit planetárního nepřítele.
Řečeno s nadsázkou, Snyder pokládá holokaust za část bojiště mezi Hitlerem a Stalinem o zdroje. A Židy za oběti boje o černozem. Je to provokativní teze a Snyder ji ještě přifukuje aktualizací pro současnost. Tvrdí, že boj o zdroje v éře změny klimatu by mohl hitlerovské geopolitické uvažování oživit. Je to pojetí nejen novátorské, ale i silně kritizované.

(z pravidelného sobotního trojsloupku Zbyňka Petráčka s podtitulem Osobní výběr ze světového tisku, LN, 26.9.2015)