zuvacka zuvacka komentáře u knih

Mezi nebem a peklem Mezi nebem a peklem Peter Kreeft

Huxley: Takže vy věříte v Boha, který se krvežíznivě mstí hříšníkům.
Lewis: Ne hříšníkům, ale hříchu. Všechny hříchy, všechen duchovní odpad nutně dochází zaslouženého konce, musí být zničen. Bůh nemůže dopustit, aby se odpad dostal do nebe. Pokud se hříšník odmítá svého odpadu zbavit, je s ním pohřben. Bůh mu nabízí, že ten špinavý ranec z jeho zad sejme, že hříšníka oddělí od hříchu, aby nebyl oddělen od Boha.

14.01.2021 4 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Citát: Slovo slabocha a Jidáše je horší než otevřené nepřátelství.

09.03.2020 5 z 5

Radost ve Veselí Radost ve Veselí Petr Den

Babicka: "Stred je tam, kde stojis a ne kde je cisar Pan. Tam kde stojis, s pomoci Bozi.... Neni to zde krasa hosi? Jini jezdi do Vidne a do Parize, ale co tam najdou. Nemohou nalezt vic nez maji v dusi a v srdci. Kdo neco v srdci a v dusi ma, vidi slavu Bozi vsude. Vsude vidi zazrak."

Petr Den: "Vraceje se do Veseli, nechci se vracet k svemu mladi. Chci se vracet jen k tobe, babicko, a k tve vecne, mlade moudrosti."

04.03.2020 5 z 5

Bilbova pouť - objevujeme tajemství Hobita Bilbova pouť - objevujeme tajemství Hobita Joseph Pearce

Citát: "Moderní dospělí...mnozí z nich zapomněli i sám smysl dospělosti, jak je zjevné z falšovaní významu slova "dospělost" przniteli jazyka. Chápeme-li, ze dospělý znamená "dorostlý", nebo "zralý", můžeme kategoricky prohlásit, ze například na kníhkupectvích, webových stránkách či filmech pro dospělé, nic dospělého není. Pornografie není dospělá, nýbrž pubertální. Ukazuje na nedostatečnou zralost a neochotu růst ve cnosti a bojovat proti žádostivosti."

04.01.2024 4 z 5

Hovory o lidském štěstí Hovory o lidském štěstí Plútarchos

Citát:
Neboť při konání věcí, kterými Tě pověřila důvěra jiných, jsou Ti k službám povahy nikoli upřímné a řádné, jakoby nástroje jemně utvářené, nýbrž většinou ostré a zkřivené. Nuže nepokládej za svou věc srovnávat je a upravovat a nepokládej to vůbec za snadné. Jestliže však jich budeš užívat tak, jak jsou, jako lékař zubních klíštěk a chirurgických spínek, a budeš-li se podle možnosti jevit klidný a mírný, budeš se jistě více těšit z rozpoložení své mysli než trápit nad nepříjemnostmi a špatnostmi jiných, domnívaje se, jako u psů, když štěkají, že dělají to, co je jim vlastní. Ne-li, stane se Ti, že budeš do sebe sbírat mnoho mrzutostí jakoby stékajících do hlubokého nízkého místa a budeš tu svou malou a slabou duši naplňovat cizími zly.

10.08.2023 4 z 5

Zlatá nit Zlatá nit Louis de Wohl

Louis de Wohl skutočne vie napísať román.
Nehovorím, že úplne historický, nehovorím, že je presne o ľuďoch, ktorých má v záhlaví, často sa v knihe vyskytujú len ako vedľajšie postavy.
Ale román je to vždy náramný, s premyslenou pointou, napätím, veľkolepou love story. Plus - jeho romány nie sú na jedno kopyto, nepodobajú sa. Takých autorov nie je veľa.
https://www.smnd.sk/zuvacka/Louis de Wohl - Zlatá nit.pdf

Zacitujem z knihy modlitbu sv. Mikuláša von Flue, nijak s dejom nesúvisí, ale zdá mi hodná zverejnenia:
"Můj Pane a Bože, osvoboď mě od sebe samého a dej abych patřil jen Tobě.
Můj Pane a Bože, vezmi mi vše, co mě od tebe zdržuje a oddaluje.
Můj Pane a Bože, dej mi vše, co mě k Tobé přivede blíž."

23.04.2023 5 z 5

Prežívať plnosť viery Prežívať plnosť viery Cyril Vasiľ

Dva citáty:

Rímsky básnik a filozof Quintus Horácius Flaccus tvrdí "Non omnis moriar" - nezomriem celý. Toto presvedčenie je zakódované v najhlbšej podstate ľudského vedomia, je súčasťou nášho bytia tak hlbolo, že dokonca aj tí, čo bojovali proti tzv. náboženskému tmárstvu, ktorí posielali na smrť vyznávačov viery vo večný život, predsa hlásali, že "Lenin je večne živý" a že večné časy existujú, veď ako inak by sme mohli byť "so Sovietskym zväzom na večné časy".
----------------
Na vitrážach figúry svätcov dovoľujú svetlu prenikať dovnútra, zaplavujú chrám svetlom...dovoľujú nám, aby sme videli svetlo. Naše oči nie sú schopné hľadieť priamo do slnka, ale keď sa pozeráme na vitráž, vidíme postavy a vnímame svetlo bez toho, aby sme mohli oddeliť jedno od druhého...Svetlo však preniká v oboch smeroch. ..V noci, keď je svet ponorený do tmy, zasa zvnútra osvetleného chrámu, cez vitráže, cez postavy svätcov, preniká svetlo navonok. Aj tí, ktorí stoja mimo, možu cez tieto žiariace postavy zachytiť niečo zo svetla vyžarujúceho z Božieho domu, teda Cirkvi.

10.04.2023 5 z 5

Kde je zakopán pes: memoáromán Kde je zakopán pes: memoáromán Pavel Kohout

Veľmi ma to bavilo a dalo mi to veľa látky na premýšľanie. Akokoľvek s pánom Kohoutom nemám úplne zhodné postoje, musím oceniť jednak premyslený spôsob písania - v podstate každá veta má pointu, (ukážka v citáte 1). Až sa to skoro zle čítalo, lebo nešlo poľaviť sústredenie, aj v popisnej vete sa často uzatváral pomyselný kruh s pointou. Druhá vec, ktorú musím oceniť je grácia, s ktorou so ženou vzdorovali ŠTB. Nešlo len o to, že sa nezlomili ako mnoho ich známych, ale aj o spôsob boja. Bol akosi - elegantný. Ale nie ľahký, príliž veľa bolo zrady a slabosti naokolo. A skoro som im závidela partiu - vzťahy, ktoré mali s tými, čo vydržali, boli výnimočné, niečo ako bratstvo v zbrani, v ohrození. Je to niečo, čo normálne človek nezažíva, a vnímam to pre nich ako dar. No a po tretie, ocenila som aj to ako Kohout nepodľahol ilúziám o západných intelektuáloch (citát 2). Proste bystrý chlap, od ktorého mám čo čerpať.

Citát 1 - Z času, keď mali dve akože ochranky, policajtov stálych a mobilných a on práve oslavoval narodeniny. Veta je adresovaná jeho jazvedčíkovi, ktorý práve na súťaži preukázal aký je schopný a vycvičený.
"Po skončení své pracovní doby dorážejí další gratulanti, aniž první odešli, Jolana nosí ostrahám chlebíčky, pivo, kávu i dort, když přece chrání naše radování před zlými úkladníky, mobilní berou a srdečně děkují, stabilní berou a mračí se na nás dál, jiný stav jiný mrav? jsou přece od stejné firmy, ale jak vidět cvičeni líp než ty, Elito-Rekorde, umějí nenávidět i milovat na povel."

Citát 2, adresovaný jeho žene:
"..pod touhle střechou jsem prožil třináct let, o nichž smím tvrdit, že byla pro mne ze všech nejpodstatnější, pět patřilo ještě k době, kdy jsem nosil dres politických vítězů, osm už k druhému poločasu v týmu poražených, poznal jsem důkladně obě strany mince, a nezdaří-li se můj záměr, mává na mě útěšlivě jedinečná šance objevit její třetí stranu  exil , co chce spisovatel od života víc?
Všechny iluze, které jsem si kdy mohl dělat, jsem si už udělal a zaplatil za ně, vím velmi dobře, co by mě čekalo: zatímco mě kdysi můj režim odměňoval výhodami, byl mi později svobodným světem udělen bonus psance; zůstane-li má mince opravdu stát na třetí, úzké straně, nedá mi už nikdy nikdo nic. Odříznut od věrných přátel octnu se mezi jinými nepřáteli, od nynějších se budou lišit jen menší mocí, ne však menší hloupostí a zlobou, pro pravici zůstanu nepolepšitelný výrobce lživých chimér, pro levici prolhaný ničitel nejlepších snů a zakrátko budeš vědět vlastně jen ty, kdo opravdu jsem."

27.12.2022 4 z 5

Štyri posledné veci Štyri posledné veci Kevin Vost

Obdivujem autora, že takú náročnú vec ako Suma teologická vedel preložiť do zrozumiteľnej reči bez rozriedenia. Rešpekt. Môj vlastný odhad je, že za ťažkou zrozumiteľnosťou Sumy je Tomášova úcta k predchodcom - chce odpovedať na každú z ich námietok poctivo, až tak akoby mali byť s jeho argumentami spokojní oni osobne (čo mu samozrejme slúži ku cti).

12.12.2022 5 z 5

Cyril Vasiľ: Kresťan by mal byť hrdinom Cyril Vasiľ: Kresťan by mal byť hrdinom Cyril Vasiľ

Je veľmi zaujímavé čítať takýto starší rozhovor. Veľa vecí sa od r. 2016 zmenilo, ale arcibiskup Vasiľ nemusí na svojich vyjadreniach meniť ani čiarku. Nenechal sa do ničoho natlačiť, na nič zlé neprikývol, žiadnej módnej vlne nepodľahol. Veru úctyhodné. A múdre a bystré. Vďaka.

Citát:
"Spomínam si na osobnosť Silvestra Krčméryho. To, čím na mňa tento človek, okrem iných vecí zapôsobil, bola jeho pokora, ktorej sa možno naučil od Kolakoviča. Po skončení každého stretnutia mi povedal: "Počúvaj, Cyril, čo myslíš, robím niečo zle? Čo by som mal na tom zmeniť? Povedz mi vždy, keď vidíš, že by som robil nejakú hlúposť." A to už bol skoro na smrteľnej posteli. Keď som s ním bol posledný krát, ešte stále mal v sebe to nutkanie povedať mi ako po každom stretnutí: "Keď ma máš rád, tak povedz, či nerobím nejaké hlúposti alebo či niečo neuvážlivé nehovorím." To je veľkosť.

Ešte sa mi veľmi páčilo odporúčanie, čo dostal od svojho otca:
"Synu, ked chceš byť farárom, nemôžeš byť abstinentom.
Drž sa tohoto pravidla:
prvý pohárik vždycky,
druhý keď veľmi núkajú,
tretí nikdy."

30.11.2022 5 z 5

Dopisy bratru Patrikovi Dopisy bratru Patrikovi Otec Jeroným

Knihy Otca Jeronýma sú (trochu v protiklade k svojmu duchovnému obsahu) veľmi triezve. Tuná mi malinko vadil súkromný charakter komunikácie, akoby tá premiera citu mala predsa len ostať medzi nimi.

Citát z listu keď brat Patrik bol na návšteve mimo kláštor:
"Naprosto nutně si musíte najít každý den čas na modlitbu. Nejlépe brzo ráno. Klekněte si před sochu Panny Marie. Bude dobře, když se tímto způsobem zkompromitujete - před tváří všech a navzdory panující atmosféře. Jakmile vyložíte karty na stůl, nezbude Vám než hrát svou hru proti všem. V tom bude Vaše síla."

24.09.2022 4 z 5

Řehole Benediktova Řehole Benediktova Benedikt z Nursie

Citát:
"Opát...nech si teda osvojí tento a iné príklady rozvážnosti, matky čností, nech všetko riadi tak, aby silní mali po čom túžiť a slabí neutekali."

18.09.2022 5 z 5

Miliardu let před koncem světa / Dravci mého století / Obydlený ostrov Miliardu let před koncem světa / Dravci mého století / Obydlený ostrov Arkadij Strugackij

Miliardu let...za 5*, pre mňa jedna z najlepších od Strugackích, veľmi ma to bavilo, úplne realistický opis toho ako funguje život. A ani pointa nesklamala, skôr prekvapila a pobavila zároveň.
Dravci mého století...za 4*, zasa veľmi pôsobivá atmosféra, toto bratom naozaj ide, rozhodne zaujímavé.
Obydlený ostrov...za 3* zo začiatku sa mi to páčilo veľmi, dobre opisané ako sa Maxim neorientoval na novej planete, uveriteľné zvraty, ktoré som neodhadla. Škoda konca, podľa mňa trochu lacný a trocha moc ruský.

18.07.2022 4 z 5

Nasadit vlastní kůži: Skryté asymetrie v každodenním životě Nasadit vlastní kůži: Skryté asymetrie v každodenním životě Nassim Nicholas Taleb

Talebov problém je ten, že keď veci napíše, tak vyzerajú samozrejme. Ale len vtedy, keď si človek prečíta jeho riešenie. Byť kniha koncipovaná tak, že sa autor opýta: "Čo myslíte, ktorá z nasledujúcich vecí platí?", tak sa stavím, že väčšina ľudí si tipne zle. A to práve preto, že opačné názory sú veľmi silné, priam zakorenené. Len po vyriešení to vyzerá ľahko, logicky a zjavne. Talebova schopnosť "vymáknuť" kde je pes zakopaný je podľa mňa obdivuhodná. Má však ešte jednu smolu (okrem toho, že ide proti všeobecnému naratívu), a to tú, že často ide o komplexné problémy, čiže na opis riešení spotrebuje celú knihu, nedá sa to zhrnúť do bonmotu. Za mňa úplná spokojnosť.

Zapamätaniahodný citát:
"...průpovídka bratří Geoffa a Vince Grahamových:

Na federální úrovni jsem libertarián,
na úrovni členských států republikán,
na místní úrovni demokrat
a na úrovni přátel a rodiny socialista.

Jestli vás o nesmyslnosti nálepkování na levici versus pravici nepřesvědčí toto moudro, pak už nic."

09.06.2022 5 z 5

Vlny ztišují vítr Vlny ztišují vítr Arkadij Strugackij

"Pohádka o trojce" jasných 5*, výborne som sa bavila. "Vlny.." za 3*. Som rada, že som podľa rady vpadysak-a vydržala do konca, ale stálo ma to premáhanie.

29.04.2022 4 z 5

Duchovní odkaz otce Pia 3 Duchovní odkaz otce Pia 3 Padre Pio (p)

Zacitujem: "V dané souvislosti je třeba říci zcela jasně, že by bylo opravdu velkou chybou, kdybychom považovali zcela mimořádné projevy mystického charakteru, s nimiž se tak hojně setkáváme v životě našeho světce, za výsledek jeho asketického úsilí. Takovýto nesprávný názor se relativně často objevuje v jistém druhu popularizační literatury o otci Piovi. V tomto nesprávném hodnocení lze poměrně bez velkých obtíží rozpoznat nesprávné chápání křesťanské mystiky a její směšování s tím, co lze najít na poli náboženských zkušeností východních kultur, což se týká obzvláštním způsobem buddhismu. Výše uvedená nesprávná hodnocení mohou mít v pozadí více či méně vědomý gnosticismus, s nímž křesťanství zápolí od prvních staletí. Podle zmíněných koncepcí by mělo platit, že duchovní pokrok je výhradně důsledkem snažení příslušného člověka, jenž se díky svým asketickým cvičením a svému stále se prohlubujícímu duchovnímu poznání posouvá výše na pomyslné škále duchovní kvality. Příslušné techniky a vlastní aktivity pouze uvolňují prozatím podvázané nebo skryté potenciality lidského ducha. Křesťanská mystika je opravdu na hony vzdálena takovémuto pojímání duchovnosti. Křesťanští mystikové vždy tvrdili, že prvním činitelem duchovního života člověka je sám Bůh, sklánějící se k člověku skrze vtělené Slovo a v Duchu svatém, který člověka naplňuje svou zdarma danou milostí a vyvoluje, koho chce. Jistě, na člověku pak je, aby na takovéto vyvolení a povolání svobodně odpověděl. První krok a rozhodující roli však v duchovním životě křesťanského mystika hraje trojosobní Bůh. Mystika je vtažení člověka do věčného přelévání srdce, jež se děje v lůně Nejsvětější Trojice. Takovéto povznesení je darem, a nikoli výsledkem toho, že člověk by se pomocí nějaké techniky Boha jaksi zmocňoval, že by jím disponoval."

11.11.2021 5 z 5

Útek sestry Cecílie Útek sestry Cecílie William Brinkley

Nečakala som, že príbeh, o ktorom viem ako skončí, bude taký zaujímavý a napínavý. Sestra si veľa pamätá a všetko pôsobí veľmi živo.
Keď sa napríklad dostali do sovietmi okupovanej rakúskej zóny, tak ich prevádzač inštruoval, aby sa v prípade útoku rozutekali každý zvlášť (pochopiteľne, aby aspoň niekto mal šancu) a potom aby vyhľadali ľubovoľný kostol a v ňom sa pýtali za kňazom. Alebo nech zájdu za hocijakými, ale len starými ľuďmi. Tam bola vysoká šanca, že im pomôžu. Nie však za mladými. Hm. Naozaj zaujímavé.

05.11.2021 5 z 5

Accabadora Accabadora Michela Murgia

Veľmi dobre napísané, ale vo finále sklamanie. Správne som odhadla, že koniec bude taký, aby bol prijateľný pre všetkých.
Vyzerá to tak však len chvíľku. De facto sa totiž hrdinka na jednu stranu priklonila a k tomuto riešeniu autorka celý jej život smerovala.
Načo je schopnosť skvelo písať keď kniha, ktorú človek napíše, nešíri pravdu??

24.10.2021 2 z 5

Duchovní odkaz otce Pia 1 Duchovní odkaz otce Pia 1 Padre Pio (p)

Toto ťažko komentovať, kto pozná p. Pia, pochopí.
Jeho vlastné listy su asi najsilnejším svedectvom aké som o ňom čítala. Zo životopisu sa dozviete fakty, od neho samého podstatu a tá je veru silná.

17.09.2021 5 z 5

Na pleciach obrov Na pleciach obrov Raniero Cantalamessa

Texty sú podľa mňa skôr kázňami ako meditäciami. Najcennejšie na nich je množstvo citátov cirkevných otcov, ktoré sú naozaj kvalitné. Pridaná hodnota z Cantalamessovho spracovania ma sa mi zas nezdala až taká veľká.
Ako ukážka dva citáty od sv. Augustína - Ak sa ťa nejaký pohan spýta, prečo nehovoríš všetkými jazykmi, kedže je napísané, že tí, ktorí prijali Ducha Svätého, hovorili všetkými jazykmi, odpovedz bez váhania - Isteže hovorím všetkými jazykmi! Patrím do tela Cirkvi, ktorá hovorí všetkými jazykmi a vo všetkých jazykoch ohlasuje veľké Božie diela."
----------------
"Ako zrno roztrúsené po vŕškoch bolo najskôr pozbierané, následne zomleté, zmiešané s vodou a upečené v peci, tak aj veriaci roztrúsení po celom svete boli zhromaždení Božím slovom, zomletí predkrstným pokáním a exorcizmami, ponorení do krstnej vody a prešli ohňom Ducha."

15.03.2021 4 z 5