Cyril Vasiľ: Kresťan by mal byť hrdinom

Cyril Vasiľ: Kresťan by mal byť hrdinom https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321527/mid_cyril-vasil-krestan-by-mal-byt-hrdi-bpm-321527.jpg 5 3 1

Rozhovor s arcibiskupom Cyrilom Vasiľom o rodine, utečencoch, pápežovi, aj neduhoch v cirkvi. Arcibiskup Cyril Vasiľ hovorí v knižnom rozhovore o svojom živote, o stave cirkvi na Slovensku, ale reaguje aj na aktuálne spoločenské a politické problémy doby, ako sú utečenecká kríza, konflikty na Blízkom východe či vnútrocirkevná debata o rodine, ktorú otvoril pápež František. Tento rozhovor odhaľuje Vasiľov rozmer špičkového teológa a intelektuála, ale aj kňaza, ktorý trávi veľa času na periférii Ríma s tínedžermi a často sa s nimi brodí s ruksakom v blate na skautských výletoch. Aj preto u neho nenájdete banálne cirkevnícke frázy. Naopak, vie sa s fascinujúcim rozhľadom vyjadriť k širokému spektru tém, jeho svieže formulácie vás budú provokovať aj baviť.... celý text

Náboženství

Vydáno: , Postoy

zuvacka
zuvacka
30.11.2022 5 z 5

Je veľmi zaujímavé čítať takýto starší rozhovor. Veľa vecí sa od r. 2016 zmenilo, ale arcibiskup Vasiľ nemusí na svojich vyjadreniach meniť ani čiarku. Nenechal sa do ničoho natlačiť, na nič zlé neprikývol, žiadnej módnej vlne nepodľahol. Veru úctyhodné. A múdre a bystré. Vďaka.

Citát:
"Spomínam si na osobnosť Silvestra Krčméryho. To, čím na mňa tento človek, okrem iných vecí zapôsobil, bola jeho pokora, ktorej sa možno naučil od Kolakoviča. Po skončení každého stretnutia mi povedal: "Počúvaj, Cyril, čo myslíš, robím niečo zle? Čo by som mal na tom zmeniť? Povedz mi vždy, keď vidíš, že by som robil nejakú hlúposť." A to už bol skoro na smrteľnej posteli. Keď som s ním bol posledný krát, ešte stále mal v sebe to nutkanie povedať mi ako po každom stretnutí: "Keď ma máš rád, tak povedz, či nerobím nejaké hlúposti alebo či niečo neuvážlivé nehovorím." To je veľkosť.

Ešte sa mi veľmi páčilo odporúčanie, čo dostal od svojho otca:
"Synu, ked chceš byť farárom, nemôžeš byť abstinentom.
Drž sa tohoto pravidla:
prvý pohárik vždycky,