zuvacka zuvacka komentáře u knih

Znáš Boha Otce? Znáš Boha Otce? Tomáš Špidlík

Špidlík vie k téme veľmi pekne vybrať a zhromaždiť na jedno miesto myšlienky cirkevných otcov a svätcov, a to i tých východných = v tunajších končinách menej známych. Mňa zaujal tento citát: "Svatý Antonín opat na počátku svého pobytu na poušti nesmírně trpěl od ďáblů a klesal na mysli. Ale nakonec objevil, že nepřátelé vedou všechny útoky jen ve fantazii, ve „vášnivé části" našeho „já" a že mysl se jich dokáže zbavit, pokud prosí: „Bože, přispěj mi na pomoc!".

12.02.2021 4 z 5

Svatý Tomáš Akvinský Svatý Tomáš Akvinský Gilbert Keith Chesterton

Skvost, od začiatku jasných 5*, nabité myšlienkami, ktoré treba sledovat, aby neušla ani 1 skvostná pointa. Už som čítala pár zivotopisov sv. Tomáša, ale žiaden ktorý by ho vykreslil tak dobre. Chesterton má schopnosť veci domyslieť, nielen uviesť fakty, ale opýtať sa správnu otazku prečože sú veci práve takéto, aká je logika za takýmto správaním a pod. Čitateľ sa cíti akoby čítal detektívku, nie životopis. ( a to ma byť pochvala :-) )
Citát - "Jistý vynikající viktoriánský vědátor s oblibou prohlašoval, že dítě vůbec nevidí trávu, nýbrž jen jakousi zelenou mlhu, odraženou v drobném zrcadle lidského oka. Tato ukázka racionalismu na mne vždy působila jako něco téměř šíleně nerozumného. Není li si jist existencí trávy, kterou vidí za sklem okna, jak si může být u všech všudy jist existencí sítnice, kterou vidí pod sklem mikroskopu? Jestliže zrak klame, proč by nemohl klamat vždycky?"

10.02.2021 5 z 5

Boha nelze vyhnat Boha nelze vyhnat Luděk Pachman

Vidno, že to napísal veľmi bystrý, inteligentný človek, je to premýšľavé a veľmi poctivé. Citát o dnešných obdivovateľoch socialistických ideí- "Stále si však myslím, že je určitý rozdiel medzi našou vtedajšou a ich dnešnou vierou. My sme vtedy jednoducho nevedeli, chýbali nám skúsenosti. Prešli sme práve obdobím despocie, a preto sme zákonite hľadali radikálne riešenie. Presvedčenie mnohých ľudí sa rodilo v nacistických väzniciach a koncentrákoch, u všetkých bolo ovplyvnené vojnou a hladom. Dnes je v pokojných a usporiadaných pomeroch k dispozícii obrovské množstvo informácií, faktov, skúseností historických i osobných. Mnohé veci sú známe každému, i školskej mládeži. Mnohé pravdy vyslovujú ľudia vo východných krajinách v situácii najvyššieho osobného rizika a plného nasadenia, to znamená v situácii, keď klamať ani nemožno. Napodiv dnešní prívrženci tejto čudnej viery toto všetko ani neberú na vedomie. My sme nevedeli, oni odmietajú vedieť."

05.02.2021 5 z 5

Skryté paprsky Skryté paprsky Dominik Pecka

Citát - "Úcta k cizímu přesvědčení je první dogma snášenlivosti. A přece ctíti lze jen přesvědčení správné, tedy pravdu, ne blud. Úcta k cizímu přesvědčení je neúcta k přesvědčení vlastnímu. Pravda je nesnášenlivá. Je v povaze pravdy ničiti blud. Kdyby nebylo, musili bychom se tázati, k čemu vlastně pravda je?"
Veľmi veľa inšpirujúcich viet, výborná vec.

04.02.2021 5 z 5

Lvi přicházejí. Proč Evropa a Amerika směřují k nové tyranii Lvi přicházejí. Proč Evropa a Amerika směřují k nové tyranii Vladimír Palko

Brilantne napísané, presne sformulované, ale veselé to teda nebolo. Preto ma pobavila veta z poslednej kapitoly: "Tak ako, milý čitateľ, nebodaj to bolo deprimujúce čítanie?" No veru. Kniha však nielen ukazuje deprimujúce fakty, ukazuje aj smer. Možno podoný ako si zvolil Whittaker Chambers. Citát - "Ešte pred vojnou sa stal členom komunistickej strany a sovietskym špiónom. Potom sa s komunizmom radikálne rozišiel. O svojej minulosti vypovedal pred Výborom Kongresu USA a jeho svedectvo pomohlo odhaliť vysokopostavených sovietskych špiónov v americkej vláde, napríklad Algera Hissa. Chambers ešte aj po svojej konverzii na antikomunistu bol presvedčený, že komunizmus zvíťazí a že on sa vlastne dobrovoľne pridáva na stranu, ktorá historický zápas prehrá. Zápas s komunizmom však bral ako zápas o dušu človeka, a teda ako zápas i o svoju dušu. „Viem, že opúšťam víťaznú stranu a prechádzam k prehrávajúcej, ale je lepšie umrieť na porazenej strane, ako žiť v komunizme," napísal."

30.01.2021

Zářivá temnota noci Zářivá temnota noci Sally Read

Autorka má naozaj silnú schopnosť vystihnúť podstatu nevšedným poetickým jazykom. Napríklad keď stála v chráme sv. Petra pri Michelangelovej Piete - zacítila som pád Krista do Máriinho lona. Videla som jej dlhé elegantné prsty. Videla som je obrovské prijatie. Ohromilo ma to: jej schopnosť prijať bolesť. Nie, pozrite sa, čo ste urobili. Ale, toto je to, čo mám.

19.01.2021 4 z 5

Benediktova cesta – Křesťanský život v pokřesťanské době Benediktova cesta – Křesťanský život v pokřesťanské době Rod Dreher

Za zhrnutie knihy sa da považovať Chestertonov výrok zo strany 223: "Po proudu může plout ledacos mrtvého, proti proudu se může vydat jen něco živého." Dreher uvádza ako sa proti prúdu rozhodli plávať rôzne kresťanské komunity, ktorých riešenie sa človeku môže páčiť viac alebo menej, ale majú tento spoločný menovateľ.
Ešte uvediem citát od luteránskeho pastora väzneného za vieru v Rumunsku zo str.158: "Existuju 2 druhy kresťanov. Tí, ktorí veria v Boha a tí, ktorí rovnako úprimne veria, že veria. Môžete ich rozlíšiť podľa ich skutkov v rozhodujúcich momentoch."

19.01.2021 4 z 5

Mezi nebem a peklem Mezi nebem a peklem Peter Kreeft

Huxley: Takže vy věříte v Boha, který se krvežíznivě mstí hříšníkům.
Lewis: Ne hříšníkům, ale hříchu. Všechny hříchy, všechen duchovní odpad nutně dochází zaslouženého konce, musí být zničen. Bůh nemůže dopustit, aby se odpad dostal do nebe. Pokud se hříšník odmítá svého odpadu zbavit, je s ním pohřben. Bůh mu nabízí, že ten špinavý ranec z jeho zad sejme, že hříšníka oddělí od hříchu, aby nebyl oddělen od Boha.

14.01.2021 4 z 5

Polyeuktos Polyeuktos Pierre Corneille

PAVLÍNA:
Hle, Stratoniko má, toť obraz dnešních času:
slyš, muži našeho jak poslouchají hlasu;
bez moci prosba má, bez moci pláč i vzdech,
to konec obvyklý je mužských přísah všech.
Pokud jsou milenci, pod naší úpí vládou,
jak před královnami před námi v prach se kladou;
po svatbě každý však chce královati sám.

STRATONIKA:
Vždyť také Polyeukt je láskou připiat k vám.
Když teď vám odpírá, proč vzdaluje se, říci,
je opatrný spíš, než nedůvěřující.
Nuž, nermuťte se již a slovům věřte mým:
Ze důvod jakýs měl, svůj důvod skrývat, vím,
ač netuším ni já, proč tajně se tak choval.
Je dobře vždy, by choť nám cosi zatajoval,
svou volnost podržel a tak se nesnížil,
by říkal, krok co krok, co cesty jeho cíl,
Je srdce jedno jen, jež lidi pojí dva.
však v smutku dvojité si city uchová;
a jestli třesoucí se strachem vidí vás,
řád sňatku nekáže, by také on se třás‘.

27.12.2020 5 z 5

Krev není voda Krev není voda Josef Jedlička

Veľmi dobre napísaná rodová história, hustý, koncentrovaný text plný postrehov a plnokrvných postav.

10.03.2020 5 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Citát: Slovo slabocha a Jidáše je horší než otevřené nepřátelství.

09.03.2020 5 z 5

Radost ve Veselí Radost ve Veselí Petr Den

Babicka: "Stred je tam, kde stojis a ne kde je cisar Pan. Tam kde stojis, s pomoci Bozi.... Neni to zde krasa hosi? Jini jezdi do Vidne a do Parize, ale co tam najdou. Nemohou nalezt vic nez maji v dusi a v srdci. Kdo neco v srdci a v dusi ma, vidi slavu Bozi vsude. Vsude vidi zazrak."

Petr Den: "Vraceje se do Veseli, nechci se vracet k svemu mladi. Chci se vracet jen k tobe, babicko, a k tve vecne, mlade moudrosti."

04.03.2020 5 z 5

Rozjímání o víře Rozjímání o víře Tadeusz Dajczer

Husté a originálne. Kombinácia týchto dvoch vecí sa nevyskytuje veľmi často.

21.10.2019 5 z 5

Milostný život Milostný život Cruja Šalev

"Tak co na mne milujes, zeptal se znovu, to me opravdu zajima. Konecne te neco zajima, zabrucela jsem, miluju barvu tvoji kuze, tvuj hlas, chuzi a zpusob jakym si zapalujes cigaretu, vedela jsem, ze ho muj ubohy a nahodily vycet zklame, ale on se posmesne usklibl, jestli v tobe takove malickosti budi tak velkou lasku, co teprve az narazis na nekoho opravdu mimoradnyho. A ja na to, kdyby tak velikost lasky zavisela na vlastnostech toho, koho milujes, a pomyslela jsem na Joniho... Arje vypadal otravene, nedostal davku, kterou tak potreboval, moje laska totiz nijak nesouvisela s tim, jaky je, takze mu nelichotila ani o nem nic nerikala, bylo mu zatezko vzdat se prava byt milovan z tech spravnych duvodu, myslim si, ze mi proste jeste nerozumis, rekl, jsi tak zabrana do toho, co ode mne dostavas a nedostavas, ze me nevidis takovyho, jaky jsem bez tebe, a ja mu rekla, to je pravda."

30.05.2019 2 z 5

Něco o Americe Něco o Americe Pavel Dobeš

Citát: "Postel mám u okna a za oknem je New York.
Vidím město veliké, jehož sláva se mě netýká! Usínám."

29.05.2019 5 z 5

Uchvácen Kristem Uchvácen Kristem Albert Peyriguere

"Nevolíme sami druh a způsob setkání s Kristem, On sám přijde a vezme si nás."

29.05.2019 5 z 5

Cesta životem a přírodou Cesta životem a přírodou Ernest Thompson Seton

Skvelá vec.
Zacitujem: "Kdyz jsme opustili farmu v hlubokych lesich, pripadalo mi jako bych zanechal za sebou vsechen milovany svet divociny ... Pomalu jsem si vsak zacal uvedomovat velkou pravdu, ze to co mame radi je ulozeno v nasem nitru. Existuje skryty ale mocny vseovladajici zakon spriznenosti, ktery znaji ti, co tyto veci studuji. Clovek se zajmem o duchovni veci schledava veci odusevnelymi i v odpudivem prostredi. Clovek jehoz zalibou jsou kone, sejde sa urcite v nove spolecnosti s vyznavaci dostihu. Tak tomu bylo i u mne. Vsechny me touhy a usili speli k tomu, abych se zabyval divokymi tvory ve svete kolem sebe. Prichazeje z lesu do velkeho mesta Toronta vsechno jsem sice opoustel, ale duchovni sila a vule zpusobili, ze jsem divoke tvory nalezal i ve meste. Vstoupili do meho zivota zpusobem, ktory polekal ty, kteri byli jinak zalozeni. Kazdym rokem se mi dostalo nove prilezitosti a kazdym rokem prekvapivejsi dukazy onoho skryteho zakona: vyhledaval jsem a nachazel. Rikam si, jestli tento zakon neni take tvurci silou, protoze mi bratri, kteri zili se mnou ve stejnem dome takovato spojeni nenavazovali."

28.05.2019 5 z 5