Svatý Tomáš Akvinský

Gilbert Keith Chesterton nebyl profesionálním filosofem. Je-li však pro každé naše spění za Filosofií, za moudrostí, nutné zacvičovat se v umění rozlišovat, lze s užitkem i s potěšením projít ateliérem tohoto mistra. Když se na samém vrcholku své spisovatelské dráhy rozhodl napsat tuto knížku, spěchá nás na samém počátku úvodní poznámky ujistit, že „nechce být ničím více než populárním náčrtkem velké historické osobnosti, jež by měla být populárnější. Dosáhne svého účelu, přiměje-li lidi, kteří dosud znají svatého Tomáše Akvinského sotva podle jména, aby si o něm přečetli nějakou lepší knihu.“ Z přehnané skromnosti ho však s netajeným obdivem nad autentickou živostí tohoto „pouhého hrubého náčrtu postavy v krajině“ (jak své dílko sám nazývá v úvodní poznámce) ihned viní takoví prvotřídní odborní znalci jako Étienne Gilson či Jacques Maritain v Evropě nebo Anton Pegis v Americe....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94753/svaty-tomas-akvinsky-94753.jpg 510
Duchovní literatura, Náboženství, Biografie a memoáry
Vydáno, Krystal OP

Saint Thomas Aquinas, 1933

Kniha Svatý Tomáš Akvinský

tonysojka
04.11.2018

Autorovo nadšení z konverse ke katolické víře a obhajoba její nauky je velmi nakažlivá. To ale neznamená,že by jeho odborný popis středověku,postavy sv.Tomáše a jeho srovnávání se sv.Františkem, bojů filosofických škol a ,ano, "chestertonovsky nekorektní",jak níže uvedl uživatel,zúčtování s Lutherem,nebylo objektivní .Pro mne ,jako člověka,který o katolících a víře ví jen to, co napíšou média,nebo je ovlivněn tendečními filmy jako Jan Hus od Vávry,či Kladivo na čarodějnice ,to bylo sice velmi obtížné čtení,mnoha pasážím jsem nerozuměl ,musel jsem se vracet a vstřebávat přečtené,ale zároveň překvapivé a objevné,že všechno je jinak, než co mne učili komunisté anebo co mne předkládá o katolících Blesk či AHA! Za sebe můžu říct,že Chesterton mi vyrazil buchty ateismu z rukou a rozšlapal bábovičky skepticismu na písečku mého světonázoru.Brečím a jdu žalovat mamince ,kde si teď mám hrát?.Děkuji.

Chesterton
28.10.2018

"Pro něho (Tomáše) má hlavní význam vždycky to, že Člověk není balonem stoupajícím k nebi, ani krtkem ryjícím jen v zemi, nýbrž něčím jako strom, jehož kořeny živí země, zatímco jeho nejvyšší větve jako by se zvedaly téměř až ke hvězdám."

Oběma velkým mužům, kteří se v knize setkávají, můžeme závidět intelekt i schopnost vyjádřit neviditelné a těžko uchopitelné v úžasném řádu a uspořádanosti. Taky absolutní zaujatost a lásku pro nahlížení na svět skrz střízlivý rozum a pravdivost. Prostou všech afektů a vypočítavosti. Pravda, Chesterton si dokáže svými paradoxy získat čtenáře. Ale jen proto, že sám je nadšen osobností a pokorou zakladatele tomismu.
Čtení nebylo snadné, nedalo se ošidit soustředění a i tak jsem se často vracela a chvílemi přemýšlela nakolik chápu, co čtu:)
Přes všechnu obtížnost to byla osvěžující regenerace v přehledném a smysluplném světě rozumu a pravdivosti.
Závěrečná kapitola srovnání středověké reformy a lutherské Reformace je chestertonovsky nekorektní.

Hanka_Bohmova
14.02.2018

Obdivuhodné intelektuální schopnosti, vášeň pro pravdu, pokorné a milující srdce - pro mě neodolatelná kombinace. Kdybych do Tomáše nebyla zblázněná už dávno, musela bych si jej zamilovat při čtení této knihy - takovým způsobem o něm Chesterton píše! A je to Chesterton od první do poslední věty. Tu stovku stránek nelze jen tak přelétnout pohledem. S obtížemi bych dokázala najít větu, kterou by bylo možno jen tak přelétnout pohledem. Téměř každá si žádá plnou pozornost.

V dnešní době, přeplněné emocionálními apely a touhou nadělat co největší hluk, je tak útěšné a osvěžující číst o někom, kdo celým svým životem, s trpělivostí a nádhernou pokorou hájil rozum a jeho schopnost poznávat pravdu. Jedna z mých nejmilejších, nejcennějších knih.

Chesterton
13.01.2018

Přečetla jsem asi třetinu knihy a byla jsem nadšená živým a barvitým popisem této velké postavy z dějin křesťanské Evropy. Chesterton jako skutečný "mistr pera" nám předkládá téměř filmový příběh středověké moudrosti, ale i složitosti doby. Stačí si přečíst líčení Tomášova mládí, abychom leccos pochopili:))