Krev není voda

Krev není voda https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211371/bmid_krev-neni-voda-E0v-211371.png 4 7 3

V kronice Krev není voda zachytil Jedlička historii vlastního rodu i smysl své životní cesty; široce koncipovaná próza se složitou stavbou, vyjadřující organické vznikání textu, však vyznívá i jako osobitý obraz celé české společnosti uplynulého století.

matej.kulistak
23.01.2022 5 z 5

Tato kniha je důkaz toho, že čeština je flektivní jazyk. Tolik krásných slovesných vazeb v tolika pádech je osvěžující nevšední zážitek. Osvěžující proto, že Jedličkův jazyk působí naveskrz přirozeně. Nevšední proto, že se s něčím takovým čtenář stěží setká i v hodnotné literatuře naší doby. Vlastní řeč jakoby mi tuhla v ústech, jak náhle působí strnule, samý podmět v prvním pádě - přísudek - předmět ve 4. pádě.
Pokud čtenář ví, že bere do ruky "paměti", nebude zklamán. Nadto se mu dostane kriticky přísného vhledu člověka s pronikavým rozumem a schopností přesně odhadovat příčiny dějů a patrně nemálo rozumí i psychologii zúčastněných, jakož i své vlastní. Malé dějiny jak se patří.

zuvacka
10.03.2020 5 z 5

Veľmi dobre napísaná rodová história, hustý, koncentrovaný text plný postrehov a plnokrvných postav.

Nele
30.11.2014 5 z 5

Pro mne nečekaně zajímavá a krásná čeština, která se dnes už jen tak nevidí... a nádherné vzpomínky na dětství.