Zednář Zednář komentáře u knih

Její pastorkyňa (román) Její pastorkyňa (román) Gabriela Preissová

Jednoduchá zápletka, postavy oproti románu nevýrazné a nerozpracované, dramaturg a režisér by měli co dělat aby z tohoto udělali trhák. Nicméně téma zůstává nadčasové, prostředí vybízí k přiměřenému patosu a jazyk je líbivý.

02.01.2017 3 z 5

12 pádů scenáristiky 12 pádů scenáristiky Milena Mathausová

Pomohla hodně, když jsem jako gymplák hodlal točit a psát divadlo a scénáře k filmům. Někde se mi ale ztratila což mě do dneška mrzí.

11.11.2016 5 z 5

Oblaky Oblaky Aristofanés

Ačkoliv jsem spíše platónovcem a sokrates je mi cizí, tato satira působí až přespříliš osobně. Groteska přecházející spíše do frašky.

19.10.2016 3 z 5

Lysistrata Lysistrata Aristofanés

Moje první komedie, která má vděčné téma. Na rozdíl od Aristofanových Oblak je užit humor negroteskní a až milý. Feminismus Athénských žen je zde prost jakéhokoliv šovinismu (pohnůtky jsou více lidské, tj. žárlivost, starost a láska) a satiricky vyobrazuje nedokonalůstky obou genderových protikladů.

19.10.2016 5 z 5

Oresteia Oresteia Aischylos

Konečně řecké drama které má náboj! Po přečtení Antigony a Oidipa jsem začal být skeptický a spěl jsem k tomu, že toto období zavrhnu. Pak moji zvědavost naštěstí podpořila Médea a přišla ta šlehačka na dortu. Oresteia je velká tragédie se silným tématem, velkým osudem a navazuje na nejslavnější válku všech dob. Pokud jste jako malí četli Petišku tak to pro vás bude jistě hlubší zážitek.

19.10.2016 5 z 5

Historie česká – Od defenestrace k Bílé Hoře Historie česká – Od defenestrace k Bílé Hoře Pavel Skála ze Zhoře

Velmi náročné čtení ovšem neocenitelný historický pramen

02.10.2016 4 z 5

Hrob Alexandra Velikého Hrob Alexandra Velikého Seán Hemingway

Ne každý kdo se narodí do rodiny velikého spisovatele zdědí umělecké střevo. Jako oddechovka do vlaku nebo na pláž se to ale dá snést.

02.10.2016 3 z 5

Český kreslený humor dvacátého století Český kreslený humor dvacátého století Radko Pytlík

Zajímavá práce :)

02.10.2016 4 z 5

Antigona Antigona Sofoklés

Drama bez dramatu. On nedokonalý překlad ze starořečtiny udělá své a pokud byly v dějství jiné myšlenky než o nutné revoltě vůči tyranům tak jsou dávno ztraceny.

02.10.2016 3 z 5

Nepohledný princ Nepohledný princ John Moore

Mooreovy věci miluji, jsou vtipné a zároveň nosí myšlenku, ovšem toto se moc nepovedlo. Postavy jsou i přes svou archetypičnost nudné a děj se ne a ne rozjet.

16.09.2016 3 z 5

Naděje umírá poslední: vlastní životopis A. Dubčeka Naděje umírá poslední: vlastní životopis A. Dubčeka Alexander Dubček

"Nepochválím-li se sám, nikdo to za mě neudělá." Takhle by se dalo hodnotit "sebekritické" dílo Sašy, liberálního komunisty, ale stále komunisty. Člověka, který se stal ikonou socialismu s lidskou tváří a pražského jara, ovšem za oboje se zasloužili jiní. Za vše mohli Češi, kapitalisté, buržoazie, nacionalisté, Sověti a konzervativní křídlo KSČ, on prý za nic nemohl. O pendrekovém zákonu se raději nevyjadřuje do hloubky,

16.09.2016 2 z 5

Kráľ Ubu Kráľ Ubu Alfred Jarry

"Při mém zeleném ptáku!" Text je to nadčasový. Nutnost vidět na divadelních prknech!!!

19.06.2018 5 z 5

Škola české grotesky Škola české grotesky Josef Kroutvor

Milá sbírka ryzího českého undergroundu obsahující úderné básně i krátké morbidní příběhy Čerta, Hrona, Magora Jirouse a dalších. "Vivat Underground, ko*oti!"

13.06.2017 5 z 5

Dva ubohý Rumuni, co uměj polsky Dva ubohý Rumuni, co uměj polsky Dorota Masłowska

Divadelní text undergroundového rázu, sprosťárny, ostrý a jízlivý humor, prostředí čtvrté cenové, skvělá originální zápletka, ab absurdum, trochu antidrama. Maslowská musela mít bujaré adolescentní období, protože to vypadá na velmi autobiografický zážitek. Sex, drogy a rock 'n roll.

19.05.2017 5 z 5

World of Warcraft: Oficiální kuchařka World of Warcraft: Oficiální kuchařka Chelsea Monroe-Cassel

Úžasné recepty na kořenící směsi, hotová jídla, moučníky a drinky. Naučí vás dělat těsta a osvojíte si řadu metod. Levelovací a questový systém vaření je vtipný a zábavný. Příběh každého jídla je poutavý. Pokud jste milleniál a chcete se naučit vařit tak vřele doporučuji.

28.03.2019 5 z 5

Terasa Terasa Jean-Claude Carrière

Tato na první pohled konverzační komedie skrývá mnohem více než by se zdálo. Bohužel v Česku jí inscenují povrchně a bulvárně.

14.03.2019 5 z 5

Proměny malých scén Proměny malých scén Vladimír Just

Skvělé po formě informativní i narativní. Čtivé, zábavné a zároveň poučné.

21.02.2019 5 z 5

Obraz / Muž přístupný náhodám Obraz / Muž přístupný náhodám Yasmina Reza

Můj přítel Boris si koupil obraz. Ten obraz je celý bílý...

Vyrozumění Vyrozumění Václav Havel

Ra ko hutu d dekotu ely trebomu emusohe, vdegar yd, stro reny er gryk kendy, alyv zvyde dezu, kvyndal fer teknu sely. Degto yl tre entvester kyleg gh: orka epyl y bodur depty-depe emete. Grojto af xedob yd, kyzem ner osonfterte ylem kho dent de det detrym gynfer bro enomuz fechtal agni laj kys defyj rokuroch bazuk suhelen…

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Úžasná práce s lidským podvědomím a fantasií. Představa jak v podstatě mohly vzniknout první rituální náboženské kulty, jejichž střípky jsou schované v Lese. Těším se na další díly.