Yabac Yabac komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

prostě skvost, jen bych ji opravdu neřadila mezi knihy pro děti, tou podle mě zdaleka není

Pokojný dům Pokojný dům Růžena Svobodová

Poměrně nezáživná drobná próza s přílišnou popisností, hlavní je nálada, dojem.

Dlouhý, Široký a Krátkozraký Dlouhý, Široký a Krátkozraký Zdeněk Svěrák

mistrovské dílo, co dodat

Český sen Český sen Josef Kainar

Velmi poetické, cenná jsou zajímavá slovní spojení:
"tam z bludičky se urodila hvězda"
"má k hraní Velký vůz a Váhy"
"Jsi čmelák malinký, jenž usnul na noc v růži"

Úzkost Úzkost Josef Hanzlík

Nádherné jazykové hry, úžasná schopnost autora vytvořit neobvyklá slovní spojení:
"zelená ve mně lítost jako bych měděněl ve hmoždíř na roztloukání soli do očí"
"na hladině po mě zůstávají šlápoty"
"jsi příliš hluchý, slyšíš i pelichání holubů, ale ani za mák pravdy"
"také ryby se milují a nenávidí pouze nevýslovně"
"je pravda ve lživých punčochách pravdivou lží?"

"Jakkoli zpátky odkud
Neznámo Za smrt Za námi Za krk
Nicméně Samozřejmě nicméně a ovšemže
Důvod Proč Kamkoli Kam."

Smuténka Smuténka Jan Skácel

Sbírka básní, které jsou složité na pochopení, ale zato obsahují spoustu jemného citu a zejména schopnost básníka pro tvorbu neobvyklých slovních spojení, zejména personifikací:
sníh = "jakoby chuligáni ubili lahvemi od piva labuť a smutné peří dolů padalo"
"Dovedli ve stráni ukřižovat les a vodu ukamenovali"
"ťukala na sudy, jestli je víno doma"
"v kamnech šplíchá tma"
"vzpomeň si, jak jsme sbírali u hájovny křik divokých husí"
Dokonalost sama, nelze dát než plný počet a zase se knize vrátit.

Legenda o svaté Kateřině Legenda o svaté Kateřině neznámý - neuveden

Celkem čtivá legenda, velmi emocionální, zajímavá po své poetické stránce - výběru jazykových básnických prostředků, lomeného rýmu i hojných přesahů.

Pompejanka Pompejanka Eda Kriseová

Velmi čtivý příběh s překvapivým koncem je zajímavou psychologickou analýzou hlavních postav.

30.12.2019 4 z 5

Atest - Marast Atest - Marast Pavel Kohout

Atest: Hra s prvky absurdního dramatu dobře vystihuje svou dobu: strach, protekci, zahálení v práci. Vtipné je to, že se vlastně vše točí okolo naprosto banální zápletky: atestu na psa. Sám Kohout se do děje umístí coby jedu z postav, o níž se "mluví". Mísí se zde několik jazykových rovin, což vtahuje čtenáře do děje.
Marast: 100% absurdní drama, v němž je hlavní hrdina zatčen. Následně se u něj střídají vyšetřovatelé, kteří se chovají různými způsoby, ale vždy jde o naprosto absurdní chování. Přesně dokumentuje období Charty 77. Rozhodně stojí za přečtení.

Zelené obzory Zelené obzory Jan Procházka

Kniha je čtivá, je zde retrospekce, psychologický vhled do hlavní postavy. Bohužel nese silné známky budovatelské prózy - schematismu:
1. naprosto kladný hrdina, který se nemůže ztotožnit s novými sousedy a světem, má pocit, že je sám, ale zjišťuje, že je součástí osudného kolektivu
2. typický konec: hrdinovi se něco stane a on pochopí život a začne mít rád i své největší nepřátele, kteří mu hrozně ublížili
3. propagace dělnické třídy a komunismu, někdy až zcestná: "ale Marta náhodou uměla vzít práci do ruky a když si uvázala šátek na babku a natáhla kalhoty modračky, nikdo by nehádal, že je to učitelka."

Taková láska Taková láska Pavel Kohout

Divadelní hra o dvou dílech je zajímavá tím, že je soudním procesem, ve kterém jsou všichni obžalováni ze zločinu, tím zločinem je láska. jde o lásku v mnoha formách a odstínech: lásku muže k ženě, matky k synovi, lásku bývalých milenců, dusivou lásku v manželství, vášnivou zamilovanost. Jde o propletenec vztahů několika lidí. Konec je velmi překvapivý. Rozhodně stojí za to si přečíst. Kromě velmi dobrého jazykového stylu, filosofických otázek, vtipu i psychologických monologů vidím přínos v této hře ten, že jde o nadčasové téma.

Ruce Venušiny Ruce Venušiny Jaroslav Seifert

Seifert opět využívá krásná slovní spojení:
"proud vody hraje na mušli jak vítr na růži"
"a útesy jak varhany tmu poděsí svou hrou"
"jak zrnko hrášku v mělké misce rým o rým něžně zazvoní"

Prostě nádhera

Letnice Letnice Jan Čep

Moc si z knihy nepamatuji, tak jen takové útržky:
1) byly zde popsané některé pověry a zvyky, které mě zaujaly: křik žab = křik čarodějnic, které byly před smrtí nevěstkami
2) malebnost přírody - lyrika, personifikace, subjektivně zabarvený popis
3) zachycení naivity dětí: Holčička utrhne kytku a zasadí ji, protože netuší, že květina potřebuje k růstu kořeny. Neví co je to šeptat, myslí si, že je to dělat pš, pš...

30.12.2019

Analysa Analysa František Xaver Šalda

Člověk tohle čte asi jedině kvůli studiu. Neskutečné množství cizích slov, vůbec neskutečné množství slov. Autor si liboval v hromadění slov. Jde o rozvleklý a velmi subjektivní popis pocitů Januse Schlagga, který lásku vykládá vědecky, analysuje ji a tím ji ztrácí. Až ke konci se objeví příběh. Celkově je to prostě o ničem. Rozhodně se nedá doporučit běžnému čtenáři.

Jesličky Jesličky Bedřich Bridel

49 koled o narození Krista a jeho matce Marii. Ve sbírce se často objevují zvolání a refrény. Typická je svými barokními kontrasty. Hodí se například jako čtivo na Vánoce.

Selské písně a české znělky Selské písně a české znělky Josef Václav Sládek

sbírka je hezká svou jednoduchostí, pravidelným schématem rýmů a dětskou prostostí

30.12.2019 4 z 5

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Mistr satiry, ironie a alegorie. Nadčasové. Vtipná je lidová etymologie slov: Jezoit - od slova ježek.

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Havlíček byl rozhodně mistr ironie, alegorie a satiry. Líbí se mi, jak používá citoslovcí.

Jiří Šmatlán Jiří Šmatlán Teréza Nováková

Realistický pohled na život jednoho člověka od jeho dětství až po smrt. Obsahuje velké množství archaismů a nářečních výrazů, což asi odradí mladé čtenáře. Nicméně jde o docela čtivý popis myšlenkového života hlavní postavy, zobrazení folkloru jižních Čech a hlavně jakousi prozaickou ódu na sílu lidského ducha, jeho boje za pravdu a směřování za svým cílem. Je zde zachycen přechod víry: z katolíka se postupně stává evangelíkem, až nakonec došel k socialismu. Nečetlo se to špatně.

30.12.2019 3 z 5

Jonáš a Dr. Matrace a jiné hry ze Semaforu Jonáš a Dr. Matrace a jiné hry ze Semaforu Jiří Suchý

Divadelní hra o 16 obrazech. Jako u všech her Jiřího Suchého zde jde o hru se slovy (člověk bez hole = neoholený, bitý nástroj = buben, zaražený špunt = zakřiknuté dítě), narážky na politiku, nese i prvky absurdního dramatu, prolínání jazykových stylů: velká frekvence hovorových výrazů, nespisovné češtiny, vulgarismů. Objevují se písně.