Analysa

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Povídka, která v roce 1891 vychází v brněnském časopise Vesna a kterou v revue Čas napadne Jan Herben. Šaldova povídka Analysa měla mít v době, kdy oceňoval zejména estopsychologii E. Hennequina, podobné zaměření a kritické vyústění. Děj, ve kterém vystupují Janus Schlaag a dívka Eva, není podstatný, neobvyklé je zaměření na vnitřní svět hlavního hrdiny, na jeho citové prožitky, průběh vášně, lásky k dívce, ale zejména na způsob, jak se sám hrdina rozebírá, jak se sleduje, jak svou emocionalitu plánuje a programuje. K Šaldově povídce se vyjádřil odmítavě Herbenův Čas, který byl v té době tiskovým orgánem Masarykovy Realistické strany, označil ji za přepodivný výplod převrácené manýry, a zahájil tak zajímavou a vzrušenou polemiku mezi Časem a Literárními listy o nových literárních a myšlenkových směrech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42258/analysa-42258.jpg 2.712
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Analysa

aktaeb
21.04.2020

Čtenářsky náročná povídka, při níž musíte plně soustředit svou pozornost, abyste pochopili, co je vám ve vší té záplavě cizích slov a slov vůbec předkládáno. Protagonistovy pocity a vnímání světa do nejmenších detailů na vás útočí na každém rohu, analýza vás při čtení ochromuje stejně jako hlavního hrdinu - na rozdíl od něj vás však zahlcení analýzou čeká jen na několik minut a po dočtení povídky si můžete spokojeně oddechnout. Tématika lásky v podání impresionistických popisů a symbolického vyznění je rozhodně zajímavým, leč ne zrovna čtenářsky přístupným zážitkem.

Yabac
30.12.2019

Člověk tohle čte asi jedině kvůli studiu. Neskutečné množství cizích slov, vůbec neskutečné množství slov. Autor si liboval v hromadění slov. Jde o rozvleklý a velmi subjektivní popis pocitů Januse Schlagga, který lásku vykládá vědecky, analysuje ji a tím ji ztrácí. Až ke konci se objeví příběh. Celkově je to prostě o ničem. Rozhodně se nedá doporučit běžnému čtenáři.


holkaslebkou
04.06.2018

těžko hodnotit. tematika se mi líbila, ale je zabalená do šílenýho patosu...