Zelené obzory

Zelené obzory https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304224/mid_zelene-obzory-Qqb-304224.png 4 22 4

Tento budovatelský román je příběhem inženýra Ondřeje - farmáře, který opustí výzkumný ústav, aby se stal zemědělcem v obci Hůrka. Zde řeší problémy nejen s nedostatkem krmiva pro dobytek, ale i s místními lidmi. Jde zejména o cestu k louce Lišandě, jež má být odříznuta kvůli lomu. Tento kladný hrdina je typickým představitelem klasického kladného hrdiny budovatelských románů.... celý text

Blue
04.04.2022 4 z 5

Procházka se dobře čte a nejinak je to i u tohoto námětově na první pohled ne zrovna atraktivního díla. S jistým uspokojením jsem přijal i skutečnost, že jsme se tu vlastně obešli bez ideologie.

Yabac
30.12.2019 1 z 5

Kniha je čtivá, je zde retrospekce, psychologický vhled do hlavní postavy. Bohužel nese silné známky budovatelské prózy - schematismu:
1. naprosto kladný hrdina, který se nemůže ztotožnit s novými sousedy a světem, má pocit, že je sám, ale zjišťuje, že je součástí osudného kolektivu
2. typický konec: hrdinovi se něco stane a on pochopí život a začne mít rád i své největší nepřátele, kteří mu hrozně ublížili
3. propagace dělnické třídy a komunismu, někdy až zcestná: "ale Marta náhodou uměla vzít práci do ruky a když si uvázala šátek na babku a natáhla kalhoty modračky, nikdo by nehádal, že je to učitelka."

milan3144
01.09.2018 4 z 5

Moje druhá kniha od Jana Procházky a musím říci, že mi jeho styl psaní sedí. Zvláště jeho popisování vnitřních úvah hlavní postavy jsou velmi reálně napsané a při tom nejsou na překážku plynulosti děje.

felia
25.06.2018 4 z 5

Mám rád Jana Procházku. Znal jsem ho osobně a vždy jsem obdivoval jeho humor. Kniha mě zaujala už v mládí, Je skvělá, jako ostatní autorovy knihy

Jan Procházka
česká, 1929 - 1971