XenaTaurus XenaTaurus komentáře u knih

Červnové svítání Červnové svítání Jiří Strnad

Novela vypráví o geniální osobnosti Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, který byl na svoji dobu velmi sečtělý a vzdělaný, a jeho zájmy byly širokospektré. Ovšem jeho zájmy nebyly povrchními znalostmi a dovednostmi. Za jeho úspěchy byl vrozený talent a cit pro danou věc, a především zápal. Na svoji dobu byl, až příliš a nepohodlně pro Habsburky, mužem s bystrým rozumem a úsudkem, jehož názory nebyly tehdejším mocipánům pochuti, a proto musel být jeho život předčasně ukrácen na počátku pohnuté doby temna, společně s dalšími významnými osobnostmi, jednoho červnového rána Léta Páně 1621.
Vřele doporučuji čtenářům, kteří se zajímají o toto historické údobí našich dějin.

20.10.2014 4 z 5

Ludvík XIV. - Král Slunce velký panovník z rodu Bourbonů Ludvík XIV. - Král Slunce velký panovník z rodu Bourbonů Vincent Cronin

Kniha velmi dobře, výstižně a popisně vystihuje nejvýznačnější osobnost své doby. Popisuje oslňující vzestup Krále Slunce, jeho neustálou potřebu získávat pomocí válečných tažení nová uzemí a majetky, jeho rozmařilost a zhýčkanost pompézností francouzského dvora jehož byl korunou a ozdobou. Naproti tomu kniha také líčí Krále Slunce jako muže, kterému se dařilo vše na poli "profesním", ale na poli rodinném štěstí postrádal, neboť přežil velkou většinu všech jejích členů, a tuto skutečnost bral jako boží odplatu za svoji ctižádost.
Vřele doporučuji všem, kteří chtějí blíže poznat osobnost Ludvíka XIV.

20.10.2014 5 z 5

Zápisky lékaře z pozdní noci Zápisky lékaře z pozdní noci David Rath

Jsou to velmi zajímavé příběhy, čtivé a vždy s určitým poučením. Napsané jsou svižně, příjemnou češtinou, nestává se jako u jiných knih, že by se slova a myšlenky stále opakovala.
Doporučuji k přečtení.

24.09.2014 4 z 5

Láska a smrt Láska a smrt Siegfried Obermeier

Milovníkům středověké Francie jednoznačně doporučuji přečtení tohoto příběhu. Autor v románu nejen popsal velice barvitě a čtivě život francouzského lyrického básníka, který byl inteligentním,nepoučitelným a nezkrotným duchem vymykající se své době, ale i život ve městě Paříži, i na francouzském venkově a také politické zákulisí oné doby.
Kniha navíc obsahuje i balady a básně, což dělá dílo ještě poutavější a přitažlivější.

24.09.2014 4 z 5

Strašidla Strašidla Chuck Palahniuk

Napínavé, překvapivé, neočekávané, zvrácené, mrazivé....čte se jedním dechem.

16.09.2014 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Konstruktivní kritika: celkem 610 stran.....z toho 250 stran ho tam má a 360 stran čeká až ho tam mít bude :o)

26.08.2014

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Mysteriozní příběh, napínavý děj od počátku až do konce. Viděla jsem zfilmovanou podobu románu, ale kniha je ještě lepší.
Čtenář by si myslel, že po té, co viděl film, jej v knize už máloco překvapí, ale opak je pravdou. Během čtení románu budete příjemně překvapeni jakoby jste příběh podivínského, ale přitom svým způsobem geniálního mladého muže sledovali poprvé.

07.07.2014 5 z 5

Slečna Kristýna / Had Slečna Kristýna / Had Mircea Eliade

Hororový román Slečna Kristýna je napínavý, čtivý a čtenáře tzv. chytne. Pro mne splnil to, co bych od dobrého upírského hororu očekávala. Více bych neprozrazovala, nechť se každý bojí sám :o)
Novela Had je spíše skutečně fantaskní příběh, plný různých fantazií a náznaků, místo kterých si může lidská fantazie dosadit téměř cokoliv. Co člověk, to jiný význam těm náznakům dá a výsledný dojem z novely se pak různí podle lidského naturelu a fantazie.
Pro mne byla novela Had méně poutavá.

07.07.2014 4 z 5

Azazel Azazel Isaac Asimov

Soubor povídek Azazel je humorné lehčí čtení, ne zcela typické pro Asimova, které je svižné, dobře se čte, a každá z povídek stojí za pozastavení a zamyšlení nad povahami lidí a jejich touhou po ideálním stavu, ať už je tím myšleno cokoliv.
Sám démonek Azazel je půvabný ve své sebestřednosti. Zlomek Azazelova světa, který nám Asimov zprostředkuje, je zajímavý a je škoda, že v povídkách se o něm nedozvídáme více, ale to nebylo vlastně cílem jednotlivých povídek.
Doporučuji k přečtení.

07.07.2014 4 z 5