Vochmelik Vochmelik komentáře u knih

Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Radim Panenka

Knížka je velmi zábavná. Doporučuji všem milovníkům nezamýšlených komických efektů.

09.09.2016 odpad!

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Spolu s novelami "Wendigo" a "Muž, kterého milovaly stromy" (obě zatím nepřeložené) jde o jeden z nejlepších Blackwoodových příběhů. Na rozdíl od Lovecrafta, který zdůrazňuje propast mezi člověkem a přírodou (kosmem, velkým vnějškem), naznačuje Blackwood spíše jednotu člověka a přírody, a to i v její nelidskosti a nesrozumitelnosti. Neméně oprávněně a stejně působivě...

25.01.2024 5 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Autorka jen neklade jednotlivé výpovědi vedle sebe, její perspektivě lze porozumět z kompozice díla. (Trochu pochybuji o kvalitě překladu. P. Bošková by se přinejmenším měla doučit přechodníky.)

26.12.2016 5 z 5

Vrby / Wendigo Vrby / Wendigo Algernon Blackwood

Knihu jsem zatím nečetl, takže nehodnotím překlad. Jde ale o dvě ze tří po mém soudu nejlepších Blackwoodových novel. A o jedny z nejlepších prací weird fiction vůbec.

29.02.2024 5 z 5

Širá, masožravá obloha a další nestvůrné geografie Širá, masožravá obloha a další nestvůrné geografie John Langan

Většina povídek a novel je skvělá, zvl. titulní a Matka z kamene. U Matky z kamene mě ale zarazilo překladatelovo rozhodnutí použít pro vyprávění v druhé osobě plurál - některé pasáže jsem v duchu převáděl do jednotného čísla, aby mi dávaly dobrý smysl.

07.02.2024 5 z 5