Vlcijama Vlcijama komentáře u knih

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Vyjímečná kniha. Netuším, zda autorka píše lehkou rukou nebo ne, ale ve výsledku má její psaní lehkost, se kterou dokáže do hloubky analyzovat postavy i jejich pocity. Někdy člověk nemá očekávání a najde knihu, která ho strhne, což byl pro mne tenhle případ. Nešlo se odtrhnout.

13.09.2021 5 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Zajímavá sonda do společnosti studentů, smutné, někdy depresivní, ale člověk má pocit, že autorka psala knihu poctivě a nakonec z toho vznikla kniha, která dokázala oslovit tolik lidí a o které se píše jako o hlasu generace.

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Divoká Neapol, minulé století, plynoucí příběhy, měnící se životy... Poutavé a zajímavé čtení. Obvykle hledám u knih něco víc, ale tahle kniha se mi líbila i tak. Chystám se číst pokračování.

13.09.2021 5 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Zajímavé spojení. Temná Praha, historie, kostely a vraždy. Poslech na vlnách Českého rozhlasu, dobrá práce.

13.09.2021 4 z 5

Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství Ondřej Kundra

Vynikající čtení. Ruské tajné služby, jejich fungování a jejich šéf nám mají nahánět strach, protože jsou reálnou přítomnou hrozbou vyspělého světa. Autorova dlouholetá zkušenost z novinářské práce se do psaní promítá na každé stránce třeba tím, že dokáže s jistou lehkostí obsáhnout i mnoho informací. Dobrý počin.

03.11.2021 4 z 5

Něžná píseň Něžná píseň Leïla Slimani

Silná kniha. Pro mne ani ne tak o tom, že ženy, které chtějí pracovat, svěří děti chůvě. To je jen jedna z rovin. Pro mě byla víc o společnosti, ve které žijeme, a také o chůvě, která nežila svým životem, ale životem cizí rodiny. Znám mnoho podobných případů, kdy vlastní děti nechají u své matky, a z chudší země zamíří třeba do Evropy, kde žijí v podstatě cizí život.

Keltův sen Keltův sen Mario Vargas Llosa

Skvělá kniha, která popisuje do detailů, co se dělo v Kongu v době kaučukové horečky. Ale je tam mnohem víc. Kniha mne osobně zasáhla a bude patřit k těm, na které nezapomenu.

13.09.2021