vladimir7796 vladimir7796 komentáře u knih

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

(SPOILER) Asi jsem čekal moc. Postavy jsou po většinu času v různém stupni opilosti nebo zdrogování, což by mohlo vysvětlovat jejich nesmyslné chování, ale ani tak to nefunguje.

To, co by mělo být dějovým zvratem na mě působí spíš tak, že děj ještě více přestává dávat smysl, než aby do sebe nějaké části vyprávění zapadly. Nakonec se všichni uchlastaji, ufetují a zblázní, což ale není nijak překvapivé, protože se jako magoři chovají už od začátku.

Celou knihu jsem čekal, kdy to začne být zajímavé nebo napínavé. Kniha skončila a ani jedno nenastalo. Knihu nabourává hromada různých epizodních příběhů a postav, které na zbytek knihy nijak nenavazují a samy o sobě nejsou nijak zajímavé. Plno náznaků zápletek zůstane jenom v těch náznacích a vlastně se už k nim nikdy nevrátíme.

Pokud očekáváte, že se knize dozvíte, co se vlastně doopravdy stalo a proč, tak čekáte marně. Většina nejasných míst vyprávění prostě zůstane neobjasněných stejně tak jako motivace postav k různým iracionálním rozhodnutím.

Asi bych to přirovnal k filmu Zvětšenina. Pro filmového kritika skvostné dílo, pro běžného diváka nuda od začátku do konce.

17.03.2022

Černý řád Černý řád James Rollins (p)

Je to samozřejmě lehké čtení, hlavní hrdinové jsou supermani, nechybí polepšení padouchové ani ti nepolepšitelní. Řeší se záhady a hádanky ve stylu Dana Browna.

Co mě ale moc potěšilo je to, že v okamžiku, kdy se začalo mluvit o kvantové fyzice, evoluci a jiných oborech, tak to nebyly žádné ezo bláboly ve stylu Jana Raka. Celý základ opravdu vycházel z vědeckého poznání a až někde na konci byla ta fikce, která dělá sci-fi. Té vědy tak bylo překvapivě hodně.

Obrovský dík za to, že i thrillery s mocnými padouchy a tajnými organizacemi lze psát tak, aby si čtenář nepřidal, že ho autor považuje za debila, jako se to mnoha spisovatelům tohoto žánru děje.

15.03.2023

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Úplně hloupé jako většina severských detektivek. Detektivové se chovají jako naprostí idioti, kdykoliv někdo dostane šanci udělat úplně nesmyslné rozhodnutí, tak ho udělá. Klišé jako policajt odevzdávající zbraň vrahovi, přičemž jediné smysluplné vyústění situace je následné zabití policajta (což se nepřekvapivě nestane) už jenom podtrhují bezduchost celé knížky. Všechny nesmysly, které jste kdy viděli nebo četli v těch nejhloupější detektivkách, se tu postupně objeví.

Ze zápletek nabízejících desítky možností vždy vyberou policisté tu správnou, aby následně provedli naprostý nesmysl. Střídají nadpozemské schopnosti s totální idiocií. Všechno řeší intuicí, která zcela postrádá jakoukoliv logiku.

V podstatě je to celé postavené jenom na explicitním násilí a surovosti. Komu se to líbí, ať si knížku přečte. Kdo očekává detektivní příběh a zajímavou zápletku, ten bude zklamaný.

14.03.2023