Velislav Velislav komentáře u knih

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Aj keď vo väčšej miere zrejme hodnotím prekladateľov, či už českých, alebo zo slovenských vydavateľstiev, z tohto hľadiska mi viac chutia Kingove poviedky, než dlhšie romány. Nočná zmena je ten istý prípad. V zbierke mám vydanie z roku 2018 s prekladmi z roku 2009 a 1998 pánov Němečka a Medeka a zahrňuje skvelé poviedky ako „Prokletí Jeruzalému“, „Bojiště“, „Římsa“, „Noční směna“, „Kostlivec“, „Jahodové jaro“, „Děti kukuřice“, „Nekuřáci“, „Trávnikář“. Veľa skvelých nápadov na malej ploche, čoho je nepatrným dôkazom niekoľko sfilmovaných príbehov.

11.06.2022 5 z 5

Legendární filmy Legendární filmy Paolo D´Agostini

Graficky z hľadiska fotografií ohromujúca kniha na kriedovom papieri. Nádhernú estetickú stránku mierne zráža občas abnormálny výber toho „najlegendárnejšieho“ v číro subjektívnej réžii autora. Vynechať skvost ako Vykúpenie z väznice Shawshank a zaradiť do výberu „Top Gun“, „Pretty Woman“, či „Mission Impossible“? Pre mňa strašný lapsus. Na strane druhej, „Nosferatu“, „Občan Kane“, „Okno do dvora“, „Siedma pečať“, „Mechanický pomaranč“, „Vyháňač diabla“, „Lovec jeleňov“, „Votrelec“, „Osvietenie“, „Vtedy v Amerike“, „Nočná mora v Elm street“, „Nožnicovoruký Edward“, „Sedem“, „Amélia z Montmartru“, či „Million Dollar Baby“ to veľmi výdatne kompenzujú.

29.05.2022 4 z 5

Výborná zbierka s výborným prekladom pána Schwarza, obsahujúca poviedky, ktoré neohlodal ani zub času. Poe bol pravý hororový mág, ktorý čerpal z márnivosti ľudí okolo seba a zo svojich strastí, ktoré ho ničili a samotnú investíciu si vybral až po jeho smrti jeho fanúšik.

29.05.2022

Kdo vládne světu? Kdo vládne světu? Noam Chomsky

Myšlienky o vysokej politickej hre a vojnách z pera filozofa nie sú na prvý pohľad určené pre každého čitateľa, napriek tomu si myslím, že samostatné kapitoly sa čítajú dosť ľahko a pútavo pre väčšinu pozorných čitateľov, zrejme aj pre pravdepodobne výborný preklad pánov Pelikána a Fialu. Samozrejme, všetci, čo si dielo zadovážili, vedia, kto je Chomsky, takže glorifikáciu kapitalizmu, či skôr súčasného neoliberalizmu a superlatívy na demokratov ako v našich médiách tam nenájdete. O názoroch sa dá polemizovať, o faktoch nie. Jediný aspekt je negatívny a to, že autor má už 93 rokov...

29.05.2022 5 z 5

101 hororů, které musíte vidět, než umřete 101 hororů, které musíte vidět, než umřete Steven Jay Schneider

Kniha začína klasikou nemej éry „Kabinet doktora Caligariho“ a končí výborným „Sirotincom“ zo španielskej produkcie. Horory sú analyzované odborníkmi zo spoločenského, psychologického, či dokonca politického hľadiska, čo tomu dodáva iný rozmer, než len ten prvoplánový, zábavný. S reprezentatívnym výberom som celkom spokojný. Pár filmov by sa dalo nahradiť, napr. taký japonský „Kruh“ by som bez problémov vymenil za, podľa mňa vydarenejší americký remake, alebo niektorú z verzií Invázii lupičov tiel (verzia z roku 56 je v knihe 101 sci-fi filmov.., rovnako ako Vec, pôvodný Neviditeľný muž, či Votrelec...), možno Horor z Amityville, zabudnutú kanadskú „ducharinu“ The Changeling, taliansku Phenomenu, ak berieme „Mlčanie jahniat“, alebo „Diabolské ženy“ ako horor, potom tu chýba aj Misery. Možno by v rámci istej legendárnosti niekomu chýbal aj Chucky z Detskej hry, Leprechaun, či kultový Stopár, alebo viac Cushinga, Prica... Nechýbajú menej známe underground skvosty ako „Neviniatka“, „Karneval duší“, „Mláďatá“, „Prútený muž“, „Phantasm“, či talianska tvorba „Maska démona“, „Suspiria“, „Brána do záhrobia“ a samozrejme všetky známe komerčné kulty („Texaský masaker..“, „Piatok trinásteho“, „Nočná mora..“, „Poltergeist“, „Hellraiser“, „Mucha“, „Šiesty zmysel“), ani najlepšie horory histórie („Vyháňač diabla“, „Omen“, „Osvietenie“). Problém je trochu preklad u názvov filmov, kde napr. určite „Saw“ nebol nikdy prekladaný ako Píla, či u „Halloween“ je snáď zbytočné písať „Predvečer sviatku všetkých svätých“... Inak, nielen výber filmov, ale aj fotografie sú ukážkové.

25.04.2022 4 z 5