Vědruna Vědruna komentáře u knih

Do posledního okamžiku Do posledního okamžiku Traudl Junge

Kniha je zajímavá, protože se člověk dozví spoustu věcí ze zákulisí. Po přečtení knihy jsem si říkala, jak takový člověk jako Hitler mohl přesvědčit masy, aby se daly do pohybu... Ale byl zřejmě ve správný čas na správném místě... Traudl píše, že měl charisma. No, nevím, asi ano, hlavně jeho myšlenky ve své době musely zapůsobit, ale mě z dobových dokumentů spíš jímá hrůza z jeho řevu na tribunách. Traudl byla tehdy mladá, dostala se "do vyšších kruhů", těžko ji odsuzovat za to, že se nestala antifašistkou, že se jí líbilo pracovat pro významného člověka. Myslím, že nakonec byla zásadovější než někteří nacističtí pohlaváři, kteří opustili loď, jakmile se začala potápět.

22.06.2016 5 z 5

Kameny a hvězdy: Síly předků, oči kamenů, světla odjinud Kameny a hvězdy: Síly předků, oči kamenů, světla odjinud Václav Cílek

Mám ráda knihy Václava Cílka a mám ráda kameny, nejen ty malé, ale i tyhle velké, o kterých je kniha. Mám ráda příběhy s tajemstvím. A pak také jistotu, kterou kámen v sobě má, to, že tu byl za dob našich předků, je tady s námi a bude tu i po nás. Pět hvězdiček pro kamenné řady, kamenné kruhy a pro Václava Cílka.

06.06.2016 5 z 5

Myšky v kuchyni Myšky v kuchyni Saira Shah

Jak se ukázalo, myšky v kuchyni byly kapku větší, byly to krysy. Zrovna tak přijmout fakt, že máte dceru, která se sama nikdy ani neposadí, musí být hodně těžké. Sama si vůbec nejsem jistá, jestli bych to zvládla tak jako Anna a Tobias. Jejich chování se dá pochopit, protože spousta vztahů by neunesla narození těžce postiženého dítěte, stěhování do cizí země, do starého domu, kde nic není tak, jak se původně zdálo. Moc se mi líbila krajina Languedocu, která v knize hrála svoji roli, střídání ročních období a určitá nemilosrdnost přírody, která se nedá zkrotit.

20.04.2016 5 z 5

Mrtvý posel Mrtvý posel Vlastimil Vondruška

Knihu jsem přečetla za jeden den, stejně jako předchozí přispěvatelka. Díla pana Vondrušky mám ráda, ale dávám za pravdu spolu komentátorům, četla jsem od autora lepší kusy.
Proto jenom ty čtyři hvězdičky, i když autor je moje srdcovka, když je třeba sáhnout k oddechovce, která chytne a nepustí.

02.04.2016 4 z 5

Zimní evangelium Zimní evangelium Brendan Kiely

Příběh o tom, že není jednoduché dospívat. Příběh o hledání vlastní identity, o hledání spřáteleného dospěláka, když to doma není úplně ok. Smůla je, že hlavní hrdina spřáteleného dospěláka našel v homosexuálním knězi, který řešil svoje problémy a potřeby na úkor mladých kluků. Příběh o iluzích a jejich ztrátě. O reakcích dospělých, kteří nechtěli slyšet pravdu o tom sympatickém knězi a nechtěli narušit své poklidné maloměstské existence. Příběh, který by se mohl odehrát kdekoliv a který zanechá v člověku víc než jen příjemně strávený čas vyplněný čtením.

07.03.2016 4 z 5

První dojmy První dojmy Charlie Lovett

Pěkné ženské čtení. Bavily mě dvě roviny příběhu, historie i současnost. Nejsem úplně zarytá fanynka Jane Austenové, knihu jsem si přečetla spíš proto, že jsem četla už před časem knihu Dobrodružství milovníka knih, které se mi líbilo. Při četbě jsem si vzpomněla na titul Město šťastných lásek od Františka Kožíka, který využil stejný princip dvou dějových rovin, historické a současné - pravda současné před čtyřiceti lety. Pro lidi, kterým se líbily První dojmy a mají rádi město Telč, zkuste Město šťastných lásek.

23.02.2016 5 z 5

Rostliny luk a pastvin Rostliny luk a pastvin Lubomír Hrouda

Výborně nafocené rostliny, pěkný papír, kvalitní vazba. Vhodné pro lidi, kteří se zajímají o naší běžnou flóru. Podle fotek pana Hroudy rozhodně rostliny na louce bezpečně poznáte.

26.06.2016 5 z 5

Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Tomáš Šebek

Velmi zajímavé čtení o tom, co všechno jsme schopni dokázat, když víme, že jde o život a že jsme jediní, kdo může pomoci. Knížku mi doporučila kamarádka - lékařka, jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Klobouk dolů, tohle všecko zvládnout není rozhodně pro každého. Jak vzdálená může být někdy realita od televizních seriálů z nemocničního prostředí...

30.05.2016 4 z 5

Kábulská škola krásy - život pod závojem Kábulská škola krásy - život pod závojem Deborah Rodriguez

Velmi poučné čtení z destinace, která je pro většinu z nás poměrně exotická. Poměry, ve kterých žijou ženy v Afganistánu, jsou z evropského pohledu ve většině případů nepřijatelné, z mého pohledu mi připadá, že musím být ráda, že jsem se narodila ve střední Evropě, v době, která mi dává osobní svobodu a jaký si to udělám, takový to mám. Kniha mě přinutila znovu se zamyslet nad tím, jaká bude budoucnost Evropy, jaké bude soužití s nově příchozími lidmi a jestli a jak to naše kultura ustojí.

16.04.2016 4 z 5

Matky po e-mailu Matky po e-mailu Jiřina Šiklová

Kniha o vztazích matka - dcera a o relativitě času. Doporučuji všem dcerám (i synům), kterým občas komunikace se stárnoucími rodiči úplně "nejde." Někdy si člověk musí přečíst, aby si uvědomil, někdy si musí přečíst i vícekrát, aby přijal. Knihu si koupím, určitě se mi časem bude hodit.

31.03.2016 5 z 5

Šamanský bubínek Šamanský bubínek Jarmila Pospíšilová

Zajímavý "ženský" námět, proto jsem po knize sáhla. Zpočátku mírně nepřehledná množina různých žen, matka, dcera, ženy z kruhu, švagrová, uprostřed knihy trochu děj ztrácí dech, ale ke konci opět získá spád a závěr už měl ty správné detektivkové grády. Na českou detektivku slušná práce. Určitě zkusím od autorky ještě jinou knihu.

18.02.2016 3 z 5

Lásky Boženy Němcové Lásky Boženy Němcové Martina Bittnerová

Název prodává, ale autorka naštěstí nesklouzla jenom po povrchu. Knihu jsem v knihovně našla mezi vrácenými, a protože tematicky pěkně navazovala na právě přečtenou knihu, vzala jsem ji
"na zkoušku." Kdo čeká pikantní obsah, nemusí knihu ani otevírat. Pro toho, kdo se chce dozvědět víc o Boženině životě a o tom, kdo byli muži jejího života a jak plynuly jejich životy před Boženou, s Boženou a po Boženě, je útlá kniha ideální - má necelých 200 stran, písmo a řádkování větší.

13.02.2016 3 z 5