twix6862 twix6862 komentáře u knih

Prevítem snadno a rychle Prevítem snadno a rychle Simon Brett

Tak nevím, jestli ztráta vtipnosti téhle knihy (pro mne) je důsledkem toho, že se ze mne taky stala ONA , nebo je to něčím jiným, ale v roce 2006 jsem byla fakt nadšená a knihu si zařadila to svého zlatého fondu. Dnes ji s klidným svědomím vyřadím a znovu ji asi číst nepotřebuji. Chybí mi v tom humoru laskavost a hlavní hrdina je fakt na znovuzavedení fyzických trestů :evil:

13.01.2020 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Skrze příběhy lidí popsaný architektonický skvost a díky příběhu paměťová fixace prvků jedinečného architektonického díla. Jako popularizační literatura to jistě plní velmi záslužnou činnost. Srdce z onyxu získává zcela konkrétní obraz v čtenářově hlavě a vzbuzuje intenzivní touhu zajet do Brna a objednat si prohlídku vily. Ano, detailní popisy sexuálních aktů a barvité popisy pohlavních orgánů jsou také součástí této knihy, ale jsou popisovány velmi podobnou formou jako detaily architektonických prvků vily. Autor dává organický ráz funkcionalistickému dílu a kniha skrze to "funguje".
Méně už mi vyholovala časová diskrepance knihy, ve které dvacátá a třicátá léta se vlečou jako ztuhlý med a pak se najednou čas začne zrychlovat, lidé mizí a najednou šmik šmik a jsme v letech devadesátých. Ale chápu, že i tohle mohl být autorův záměr a jistou formou podtržení myšlenky knihy.
Ambivalentní dojem však zůstává - je to román z červené knihovny, a pak chybí dokončení dějových linek, nebo je to kniha s poselstvím, a pak některé pasáže vyloženě přebývají?

22.03.2018 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Čtivá kniha, po které toho moc nezůstane - podobně jako Hypnotizér, kterého si po roce už ani nevybavím. V celkovém dojmu působila nedokončeně, asi hlavně vinou řady rozvinutých nitek, které vyzněly do prázdna a měly jenom odvádět pozornost. Jako prázdninové nezávazné čtení je to skvělé, slušná míra napětí, některé zajímavé postavy, duchařská tématika, která nakonec s duchy nemá nic společného, je pěkný prvek. Synopsi knihy považuji za zavádějící a jedna hvězda méně proti Hypnotizérovi je hlavně její vinou. Být už od synopse jasně postaveno, že Flora žádné medium není, přidalo by to opravdový mysteriózní prvek ke čtení a zážitek z knihy by mi to vylepšilo.

22.03.2018 3 z 5