ToVy ToVy komentáře u knih

Divím se, že jsem tak veselý Divím se, že jsem tak veselý Johannes Mario Simmel

První kniha JMS, která ještě není až tak jeho typickou knihou. Když od něj máte přečteno více knih, pomalu začínáte chápat v co vlastně sám JMS věřil. Z knihy dýchá konec války a jde cítit, že na JMS nechala velké odrazy, asi jako na každém, kniha je napsána pár let po válce a proto je místy tak autentická a vypovídající. Už asi u první knihy JMS naznačil, kam budou směřovat stopy všech jeho hlavních hrdinů, tudíž že nenajdou štěstí.

26.01.2014 4 z 5

Nechte prosím kytky žít Nechte prosím kytky žít Johannes Mario Simmel

Dvacátádruhá kniha Johannese Maria Simmela. Tuto knihu jsem četl snad po čtvrté a stále ji musím hodnotit jako jednu z nejlepších knih JMS. Četl jsem někde, že mnoho knih JMS bylo zfilmováno, a právě tato kniha patří též k těm zfilmovaným. Ale buď se dívám na jiný typ filmů nebo se tyto filmy nedostaly k nám. Samozřejmě, jako v každé knize najdete pasáže, kde přečtete dvě stránky a usnete, ale více je těch pasáží, které ač se vám chce spát sebevíc a už už aby byl konec kapitoly, i přes touhu spánku nedokážete knihu zavřít a nečíst dál. Kdo si tuto knihu přečte, může si pokládat otázku, co by dělal on, kdyby se do podobné situace dostal a měl by možnost začít nový život. Zapomenout na starosti svého života začít úplně znovu, jinde, s někým jiným, vše jinak. A já budu rebel a řeknu, že bych si to snad ani nepřál, i kdybych měl takového dobrého přítele, jako je Eisenbeiss, který by mi dokonale zfalšoval doklady, i kdybych uměl alespoň jeden cizí jazyk tak dokonale jako svou mateřštinu, i kdybych měl ve Švýcarsku na kontě nechutně mnoho peněz. Ač se mi v životě nestávaly jen dobré věci a některé byly skutečně nehezké, jsou to zkušenosti, z kterých čerpán stále, ač jsem samotář nedokáži si život bez lidí, kteří mě obklopují představit, ač jsou někteří, kterým bych doporučil zběhnout ze života, aby neobtěžovali ten můj. Ale proto jsou to jen příběhy, dokonale vymyšlené příběhy, aby se člověk jen mohl zasnít a pak se probudit a děkovat za život, který má.
Charles Duhamel je excelentní pařížský advokát, ale již několik let je nešťastný ze svého života, z života prohnaného a před ničím se neštítícího advokáta, který je nešťastný i ve svém manželství. Osudem přežije bombový útok na letadlo, které přistávalo ve Vídni a okamžitě jej napadne neuvěřitelný plán, jak z toho nešťastného života zběhnout a zažít žít nový. A ono se to podaří, nový pas, nový vzhled, nová láska, nová země, nový život. Jiný život, lepší život, aspoň do doby, než se ozve minulost, a ta se ozve vždy a krutě se začne mstít a vybírat daně za pokus o zběhnutí z pravého života.

20.01.2014 5 z 5