Tomas@S Tomas@S komentáře u knih

Zaslíbená země Zaslíbená země Lion Feuchtwanger

Zaverecny dil teto trilogie opet nedosahl podle meho nazoru zajimavosti prvniho dilu, nicmene je o dost ctivejsi nez dil druhy. Zajimavy je zejmena nenapadny narust diktatury, nejspise jakesi podobenstvi nacistickeho Nemecka, ale i sovetskeho Ruska. Je zde opet hodne fabulace, ale stejne je to velice presvedcive :-) Zaver myslim odpovida monumentalnosti tohoto dila. Jednoznacne doporucuji!

22.12.2017 4 z 5

Šen-čen: Cestovní deník z Číny Šen-čen: Cestovní deník z Číny Guy Delisle

I kdyz se autor nesnazi byt ucelove vtipny a vypravi v zasade jen o trech mesicich nudy na sluzebce v Cine, musel jsem se pri cteni jeho pribehu porad usmivat. Pres, mozna zamerne, nedokonalou kresbu (proto davam i min bodu) je zachyceni soucasne Ciny velmi uveritelne. Autorovy zazitky jsou docela bizardni a presto pripominaji jak nasi minulost (komunismus se vsim marasmem) tak i soucasnost (kapitalismus opet se vsim marasmem). Nejspis se podobne muzou citit cizinci i v nasi zemi, ale v Cine je to dovedeno az do absurdna.

01.12.2017 4 z 5

Hádej, kdo je chytřejší než ty Hádej, kdo je chytřejší než ty Scott Adams

I pres pritomnost CRT monitoru v Dilbertove koji jsou situace a pointy stripu i po letech stale pekne sarkasticke a trefne. Sbirka obsahuje smes vsech znamych postav a temat. Od Dilbertovych stale neuspesnych namluv, pres Dogbertovu touhu po vladnuti az po Ratberta, Dina ci genialniho popelare.

25.10.2017 5 z 5

Válka o černé díry Válka o černé díry Leonard Susskind

Na knihu mam velice podobny nazor jako ostatni ctenari, kteri zde zanechali komentar. Presne jak uvadeji, ke konci knihy je tema mene a mene srozumitelne. Dokonce bych rekl, ze hlavni a posledni dukaz je az nepochopitelny. To ale neznamena ze knihu odsuzuji, naopak je jinak uplne skvela. Komplikovane teorie jsou vysvetlovany lajcke verejnosti velice bravurne. O strunove teorii jsem slysel uz pred mnoha lety, ale teprve tady jsem ji zacal snad i trochu chapat. Jednoznacne vsem doporucuji tuto knihu a davam 5 hvezdicek.

23.10.2017 5 z 5

Ti, kteří utíkají pěšky Ti, kteří utíkají pěšky Milan Daněk

Skvele cteni pro sportovni nadsence popisujici cestu nekolika ceskych ultramaratoncu za indianskou legendou. O techto indianech a jejich super bezeckych schopnostech jsem slysel od kamaradu jiz drive. Vedel jsem i o tom, ze nekde od nich prisla inspirace modni vlny behani "naboso". Zdroj inspirace pro tento cestopis "Born to run" jsem bohuzel necetl, ale mel jsem ho v seznamu knizek vyhlednutych k precteni. Nahodou jsem tedy narazil na alternativni knihu, prave tento cestopis. A mozna jsem i dobre udelal, protoze se zde nektere fikce z knihy Born to run vysvetluji a zaroven kniha obsahuje spoustu zajimaveho fotografickeho materialu. Dale autori cestopisu zde odkazuji na jejich uspesny filmovy dokument, ktery je mozne shlednout v archivu Ceske Televize (bohuzel ve spatne kvalite zaznamu a mozna i ve zkracene verzi). Nezbyva mi nez obdivovat vsechny ucastniky za jejich neuveritelne bezecke vykony a podekovat jim za zprostredkovani jejich dobrodruzstvi. Obdivuhodne vykony predvedly i indianske ucastnice zavodu v krojich a sandalech, marne se snazim predstavit si ceskou selku jak bezi 80km :-)

11.10.2017 5 z 5

Cyklistickým peklem Cyklistickým peklem Jan Kopka

O dobrodruzstvich Honzy Kopky jsem jeste pred prectenim teto knihy uz slysel od jinych ctenaru, rovnez od autora samotneho v poradu Vsechnoparty. Proto jsem si chtel uz nejakou dobu precist i jednu z dostupnych knih, coz byl trochu problem, protoze jsou v knihovnach vetsinou vypujcene. Mel jsem stesti a na jednu jsem konecne narazil a precetl ji takrikajic jednim dechem :-) Knizka podrobne popisuje tri extremni zavody, zacina prejezdem Australie, z horka se presune na arktickou Aljasku a konci extremnim prejezdem Rocky Mountains. Vykony jsou to pro nas obycejne cyklisty neuskutecnitelne a obtizne predstavitelne. Ale vyborne se o nich cte a kniha popisuje pohled ucastnika techto extremu tak, az z toho skoro svrbi nohy :-) No, kdo by to chtel vyzkouset tak nemusi jezdit jinam, i v nasich podminkach se konaji srovnatelne extremni zavody (dekuji, ja ne).

13.09.2017 5 z 5

Opráski sčeskí historje - specjál Opráski sčeskí historje - specjál Jaz

Kalsika tkera ngdy neklasme :-) Kikoti a pejkny oprasky s hjostrje o Zmikundovi i Huzovi.

08.09.2017 5 z 5

Moje kniha Vinnetou Moje kniha Vinnetou Toy_box (p)

Tento komiks jsem mel na svem must-read listu uz nejaky ten patek a to po precteni rozhovoru s autorkou v nejakem casopise, asi Reflexu. Originalnich a kvalitnich ceskych komiksu neni nikdy dost, takze kdyz jsem ho zahledl v knihovne, tak jsem ho samozrajme bral, a pomerne rychle i precetl. Vytvarna stranka se mi velmi libila, obsah komiksu je prolinanim nekolika deju v ruznych casech a mistech, a to i fantasktnich. Az uplny zaver dava uvodnimu pribehu smysl a je velmi dojemny. Bohuzel, jenom ta squatterska tematika me az tak moc nezajima, vcetne ztvarneni silenych basnicek, tak proto davam o hvezdicku min.

08.09.2017 4 z 5

Vykopávka Vykopávka Max Andersson

Ponekud bizarni jedinecna zalezitost, nenachazim ted srovnani s jinymi komiksy. Ocenuji vytvarnou stranku, nejspise nejaka obdoba linorytu, muselo to byt strasne pracne. Ale v pribezich jsem se chvilemi ztracel a pribehy samotne se podivne vyvijely, casto do ztracena. Nemuzu doporucit, jedine asi jako raritu.

07.09.2017 3 z 5

Vzhledem k tomu, ze tato kniha zrejme je/byla veliky ctenarsky hit a dokonce podle ni byl natocen nedavno film, tyto skutecnosti mne spise od zameru ji precist odrazovaly. Presto, kdyz jsem na ni nedavno narazil v knihovne, jsem se odhodlal a ve vysledku nelitoval. O obsahu jsem predem nevedel vubec nic, jen podle nazvu jsem tak odhadoval o cem to asi tak bude. Po precteni nekolika stran jsem pochopil, ze to je vlaste obdoba Forresta Gumpa a uz jsem vedel, co od celeho pribehu muzu ocekavat. To bylo trochu zklamani, vzhledem k tomu, jak zahadny je nazev knihy. Nicmene, cte se velmi dobre, je to velmi lehke cteni, a casto zminovane nudne politicko-historicke pasaze mi prisly docela zabavne. No vypada to, ze se Paul Johnson pri psani dejin 20. stoleti zcela zmylil :-) Jsem zvedavy na film, co vsechno z knihy tam bude.

07.09.2017 4 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Pan King tento díl napsal patnáct let po prvním dílu. Stal se z něj hlavně psavec a oproti předchozím dílům se v ději dost nimrá. Je zde i změna v tom, že se většina knihy zabývá minulostí a tedy vzpomínkami. Příběh se tedy moc nepohne. Snad budou další díly trochu jiné.

13.05.2024 4 z 5

Dobytí jižního hvězdnatého ráje Dobytí jižního hvězdnatého ráje Petr Horálek

Jméno Petr Horálek je v oboru astrofotografie opravdu pojem. Jeho úchvatné fotografie se pravidelně objevují na serveru astro.cz. Byl jsem trochu překvapený, když jsem v knihovně toto jméno uviděl na náhodně vybrané knížce z poličky s cestopisy. No tohle je trochu jiný druh cestopisu než by běžný čtenář čekal. Je zajímavé porovnávat jak se autor posunul v oboru jemu nejbližším. V psaní cestopisů se bohužel moc nezměnilo, text je poněkud nevyzrálý. Proto dávám jen průměrné hodnocení. Ale inspirace na návštěvu nějakého odlehlého místa na jižní polokouli je veliká. A konečně jsem se detailně dozvěděl jak správně pozorovat zatmění Slunce, jak to je se zodiakálním světlem, že atmosféra sama svítí a že světlo z Venuše opravdu vrhá stín.

21.03.2024 3 z 5

Rodinný hodnoty Rodinný hodnoty Frank Miller

Další díl slavného komiksu o Sin City. Asi se nedá říct, že něčím překvapil. Spíše udržuje kvalitu na jakou jsem byl zvyklý z ostatních dílů. Prostě klasika která nezklame. Mohu jenom doporučit.

02.01.2024 4 z 5

Zdivočelý kontinent: Evropa po druhé světové válce Zdivočelý kontinent: Evropa po druhé světové válce Keith Lowe

Velmi čtivá kniha a opravdu silný text. Část faktů jsem už znal nicméně zde je spousta pro mne nových informací. Zejména části o Řecku a bývalé Jugoslávii jsou opravdu šílené. Dost to osvětluje příčiny pozdějšího konfliktu v devadesátých letech.

01.01.2024 5 z 5

Iron Maiden: Run to the Hills Iron Maiden: Run to the Hills Mick Wall

Narazil jsem na tuto knihu náhodou v knihovně. chtěl jsem si hlavně přečíst něco o začátcích thudbéto slavné skupiny. Iron Maiden samozřejmě znám nicméně se mi líbí spíš

01.01.2024 4 z 5

Až na konec vesmíru Až na konec vesmíru George Johnson

Velmi poučné a zároveň skoro až dobrodružné vyprávění o historii objevování rozměrů a vzdáleností mléčné dráhy a galaxií. Úžasné čtení. Je sympatické, že se nezapomíná za významnou až mravenčí práci těchto průkopníků.

30.10.2023 5 z 5

Alpy - Nejkrásnější horské průsmyky Alpy - Nejkrásnější horské průsmyky Dieter Maier

Sice trochu postarší, ale přesto krásné fotografie. Potěšilo mne, že je vybrána a popsána i oblast v okolí Mariazellu, která sice není moc známá, ale přesto stojí za návštěvu.

30.10.2023 5 z 5

Německá píseň o české Libuši	- Obrazy českého dávnověku v historiografii a krásné literatuře Německá píseň o české Libuši - Obrazy českého dávnověku v historiografii a krásné literatuře Ladislav Futtera

Jako dítě jsem těm pohádkám věřil, je docela vtipné se dozvědět detailně o historii vzniku tohoto mýtu. A zároveň je s podivem jaký vliv měly a stále mají Palackého a Jiráskovy spisy na vnímání nejstarších českých dějin. Vlastně to byli tak trochu dezinformátoři :-)
Nakonec to vypadá, že nejpřesněji popisují nejstarší české dějiny Jaz a F.R.Čech :-)

08.09.2023 5 z 5

Sféra Iohanna de Sacrobosco – středověká učebnice základů astronomie Sféra Iohanna de Sacrobosco – středověká učebnice základů astronomie Petr Hadrava

Přiznávám, že jsem to nečetl dopodrobna úplně celé, jelikož kniha obsahuje i velmi mnoho komentářů. Ale to hlavní jsem myslím přečetl a můžu se vyjádřit k jejímu obsahu. Kniha obsahuje jak původní latinsky text tak český překlad. Je zde i podrobný úvod do historického kontextu původní knihy a včetně těch komentářů z různých zdrojů. Vlastní text je velmi odborný, samozřejmě z pohledu geocentralismu. Nicméně mnoho definic a pojmů stále platí a běžně je používáme aniž bychom znali jejich starobylý původ s odkazy do antiky.
Zaujalo mne, že text jakkoliv stručný a logicky zastaralý definuje i pojmy, které sice stále mají platnost, ale již se nepoužívají, alespoň ne úplně běžně. Asi nejsou tolik užitečné a praktické.
Další postřeh je, že zřejmě v těchto dávných dobách, včetně antiky, znali vzdělaní lidé hvězdnou oblohu velmi dobře a podrobně. V citovaných básních je mnoho odkazů na velmi specifické znalosti, což je až zarážející. Tenkrát lidé žili o mnoho blíže přírodě než dnes, kdy ve městech není vidět na obloze téměř nic.

16.08.2023 3 z 5

Osudová přitažlivost gravitace Osudová přitažlivost gravitace Martin Rees

Velmi kvalitní populárně vědecká kniha ukazující historii výzkumu a objevu v oblasti gravitace. I když je lehce zastaralá, protože vyšla před objevem gravitačních vln, je stále velmi poučná v ostatních oblastech jako jsou kvazary, pulzary, neutronové hvězdy a černé díry. Vysvětluje na vysoké úrovni všechny tyto fascinující objekty. Určitě celá kniha stojí za pečlivě přečtení.

02.08.2023 5 z 5